Co to są zawiesia?

zawiesia

Przenoszenie ładunków wielkogabarytowych wymaga odpowiedniego przygotowania, a co ważniejsze – odpowiednich narzędzi. Najczęściej transport takich towarów jest możliwy dzięki pomocy różnego rodzaju dźwigów oraz suwnic. Jednak taki wielkogabaryt musi zostać odpowiednio zamocowany oraz posiadać dobrze rozmieszczone punkty zaczepienia. Służą do tego różnego rodzaju zawiesia. Co to jest? Jakie istnieją ich rodzaje? Jak dobrać odpowiednie zawiesie oraz jak je poprawnie stosować?

Co to zawiesia?

Zawiesia są wyposażeniem dodatkowym różnego rodzaju żurawi, suwnic oraz dźwigów. Służą do podtrzymania transportowanego ładunku, ale można je również wykorzystać do jego obwiązania. Najczęściej jednak ten rodzaj wyposażenia stosuje się do podwieszania towaru w wielu punktach jednocześnie.

Zawiesia najczęściej montuje się na haku dźwigu, suwnicy lub jakiejkolwiek maszyny służącej do przemieszczenia ładunku. Zakończenie cięgien może mieć różną formę i jest dobierane indywidualnie do wymagać towaru, jaki zamierzamy transportować. Najczęściej na końcach posiadają haki, pętle lub szekle.

Rodzaje zawiesia

Już wiemy, co to zawiesia, jednak jak w praktycznie każdym osprzęcie budowlanym istnieje kilka rodzajów tego typu akcesoriów. Można podzielić je ze względu na kilka cech:

  • materiał, z jakiego wykonano cięgna,
  • ilość cięgien występujących w zawiesiu,
  • sposób mocowania ładunku.

Pierwszy podział wynika z zastosowania różnego materiału do wytworzenia cięgien. Na rynku dostępne są zawiesia pasowe, łańcuchowe czy linowe.

Kolejny podział jest związany z liczbą cięgien, które posiada zawiesie. Może być jedno-, dwu-, trzy- lub nawet czterocięgnowe. Wartość ta jest zależna od rodzaju ładunku oraz jego punktów zaczepienia. Najważniejsza zasada to ta, aby podczas przenoszenia ładunku wszystkie cięgna zawiesia były w użyciu.

Ostatnim podziałek rodzajów zawiesia, jest sposób mocowania ładunku, który zamierzamy przetransportować. Ten podział obejmuje zawiesia chwytne, samozaciskowe, szczękowa, widłowe, podciśnieniowe, zaczepowe lub kabłąkowe.

Jak dobrać zawiesie?

Jedną z najważniejszych kwestii stanowi dobór właściwego rodzaju zawiesia do charakteru ładunku, jaki zamierzamy przetransportować. Dobrze dobrany model nie tylko sprawia, że transport gabarytu jest łatwiejszy, ale przede wszystkim bezpieczny.

Zawiesia linowe cechują się uniwersalnością pod względem przenoszonego ładunku. Są bardzo wytrzymałe oraz odporne na przecieranie pod wpływem kontaktu z ostrymi krawędziami. Zawiesia pasowe stanowią lepsze rozwiązanie, jeśli musimy opasać ładunek. Cięgna tego typu powalają lepiej rozłożyć nacisk w przypadku przenoszenia wrażliwego towaru. Co ważne, ten rodzaj zawiesia jest bardziej miękki i elastyczny niż konstrukcje linowe lub łańcuchowe, co może być zaletą, jeśli transport ładunku odbywa się w trudno dostępnym miejscu. Minusem cięgien pasowych jest temperatura pracy, która może wynosić maksymalnie 100 stopni Celsjusza.

Zawiesia i branże, w jakich występują

Co to zawiesia oraz jakie są ich rodzaje, już wiesz. Jednak gdzie można je spotkać najczęściej? Zazwyczaj występują w przemyśle ciężkim. Są z powodzeniem wykorzystywane w metalurgii, hutnictwie lub podczas tworzenia stalowych konstrukcji. Oprócz tego można się z nimi spotkać w przemysłach stoczniowym, motoryzacyjnym i zbrojeniowym.

W przypadku transportu ładunków niekonwencjonalnych, kiedy standardowe rodzaje się nie sprawdzają, opracowuje się tzw. zawiesia specjalistyczne, które uwzględniają specyfikę przenoszonego towaru.

Zawiesie, czyli obowiązkowe wyposażenie dodatkowe

Jak widać, zawiesia, są bardzo przydanym, a wręcz niezbędnym wyposażeniem w wielu branżach. Pamiętajmy tylko, że każdy ich rodzaj powinien posiadać odpowiednie oznaczenia oraz spełniać konkretne normy. Różne branże mają odmienne potrzeby, a zawiesia są rozwiązaniem uniwersalnym, które może zostać wykorzystanie w praktycznie każdej dziedzinie.

Pamiętaj jednak, aby zawiesie było zawsze dobrane do ładunku, jaki zamierzasz przetransportować oraz do warunków, w jakich będzie pracowało. Na szczęście wiele rodzajów pozwala dobrać optymalne rozwiązanie do praktycznie każdego rodzaju towaru.