Jak odnowić betonową posadzkę?

posadzka

Betonowe podłogi to bardzo oryginalne rozwiązanie we wnętrzach industrialnych. Surowość betonu doskonale można przełamać ciepłymi dodatkami. Beton popularny jest w przestronnych wnętrzach, ale też często wybierany w pubach oraz w klimatycznych restauracjach. Podłoga jest łatwa do wyczyszczenia, jeśli odpowiednio ją zaimpregnujesz. Czasem istnieje potrzeba renowacji betonowej powierzchni, dowiedz się, jak naprawić popękaną posadzkę betonową oraz w jaki sposób użytkować i czyścić beton.

Zalety betonowej podłogi

Zanim zdecydujesz się na wykończenie swojej podłogi, poznaj zalety betonowej posadzki. Na pewno jest to rozwiązanie nietuzinkowe, które świetnie wygląda, jeśli dobrze komponuje się z pozostałym wystrojem wnętrza. Beton można kłaść również na ścianie. To doskonały wybór do wnętrz minimalistycznych, industrialnych. Betonowa posadzka jest nieco surowa, ale to bez wątpienia jej zaleta. Uważa się, że to jedno z bardziej wytrzymałych rozwiązań do wnętrz. Beton jest niesamowicie żywotny, nie widać na nim zarysowań, łatwo można go wyczyścić. Chociaż po paru latach użytkowania konieczna może być renowacja posadzki. Duża odporność na ścieranie, zarysowanie oraz na pękanie, sprawiła, że architekci wnętrz często decydują się na betonowe posadzki. Dotyczy to nie tylko miejsc użyteczności publicznej, ale również prywatnych inwestycji. Od pewnego czasu beton stał się modnym elementem w nowoczesnych mieszkaniach.

Jak naprawić betonową posadzkę?

Po paru latach intensywnego użytkowania posadzka może potrzebować renowacji. Powodem mogą być pęknięcia lub drobne zarysowania. Renowacja posadzek betonowych może polegać na uszczelnieniu pęknięć. Z łatwością zrobisz to przy użyciu specjalnych preparatów uszczelniających. Po wyschnięciu spoiny powinieneś ją dokładnie wyszlifować, oczyścić i nałożyć impregnat. Wiesz już, jak naprawić popękaną posadzkę betonową, ale co zrobić, kiedy posadzka pyli?

Pylenie posadzki zdarza się, kiedy beton nie został odpowiednio zaimpregnowany. Taka nawierzchnia narażona jest na ścieranie oraz może wyglądać po prostu nieestetycznie. Z problemem można poradzić sobie, jeśli zaimpregnuje się posadzkę przy użyciu żywic. To nie tylko sposób na pozbycie się pylenia, ale dzięki żywicy uzyskasz ciekawy efekt. Taka podłoga będzie odporna na wilgoć oraz na zarysowanie. Posadzki z dodatkiem żywicy to też sposób na uzyskanie ciekawej podłogi w łazience. Jest ona całkowicie odporna na działanie wody, dlatego sprawdzi się również pod prysznicem. Dobrze zabezpieczona podłoga betonowa będzie bardzo żywotna, nie nasiąknie oraz nie będzie pękać.

Czym wyczyścić posadzkę betonową i jak o nią dbać?

Czyszczenie betonowej posadzki jest dość łatwe, pod warunkiem, że została ona prawidłowo położona oraz zabezpieczona. Twarda, zabezpieczająca powłoka powoduje, że beton można z łatwością myć mopem. Beton na halach magazynowych, w budynkach przemysłowych może mieć zupełnie inne oblicze. Wtedy bardzo ważne jest regularne odkurzanie. Taka betonowa posadzka jest narażona na uszkodzenia, jeśli używa się ostrych szczotek. Betonowe patio, schody lub posadzkę na zewnątrz można czyścić przy pomocy myjek ciśnieniowych. To doskonały sposób na pozbycie się zabrudzeń i odświeżenie posadzki. Jak widzisz, to czym wyczyścić posadzkę betonową, zależy od jej przeznaczenia, miejsca występowania oraz rodzaju zabezpieczenia. 

Konieczne jest również wyjaśnienie, czym pomalować betonową posadzkę? Posadzka betonowa może zostać pomalowana farbą akrylową, to idealne rozwiązanie, jeśli znudził Ci się wygląd surowego betonu. Dzięki zmianie koloru podłogi możesz odmienić oblicze swojego mieszkania. Malowanie to też sposób na renowację posadzki. Przed nałożeniem farby powinieneś zlikwidować wszystkie spękania, złuszczenia. Następnie pozwól podłodze dobrze wyschnąć. Malowany beton powinien mieć strukturę porowatą, wtedy farba ma lepszą przyczepność do podłoża. Posadzka nie powinna być też zapylona ani zanieczyszczona. Dokładnie ją wyczyść i odpyl, następnie nałóż wybrany kolor i poczekaj, aż wyschnie.