Jak otworzyć własną cukiernię? Praktyczne porady

ciasto

Własna cukiernia wielu osobom wydaje się być dobrym pomysłem na biznes, jednak często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, jak właściwie ją założyć. Okazuje się, że właściciel cukierni nie musi posiadać wykształcenia kierunkowego ani kończyć żadnych kursów, jednak przed nim nadal wiele formalności, które trzeba dopełnić. Jak otworzyć cukiernię?

Pomysł na biznes

Zanim potencjalny przedsiębiorca przejdzie do zakładania cukierni, musi dobrze przemyśleć samą jej koncepcję. Chodzi przede wszystkim o to, aby stworzyć dobry biznesplan cukierni. Należy ustalić źródła finansowania – obecnie można pozyskać dotacje na otwarcie własnej działalności, po spełnieniu kilku wymogów. Niemniej jednak trzeba liczyć się także z koniecznością wydatkowania części oszczędności, bowiem trudno będzie na początek pozyskać kredyt czy leasing, natomiast samą cukiernię trzeba przecież odpowiednio wyposażyć. Przyszły właściciel powinien także określić, co dokładnie chciałby we własnej cukierni sprzedawać. Obecnie popularne są ciasta tortowe, jednak trzeba liczyć się z tym, że ich produkcja wymaga posiadania sporej wiedzy i umiejętności. Oczywiście, przed otwarciem biznesu można wybrać się na szkolenie cukiernicze. Warsztaty cukiernicze polecane są w szczególności osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z pieczeniem ciast. Właściciel cukierni powinien też określić, czy chce zatrudniać pracowników, a jeśli tak, to ilu. Ci, którzy nie posiadają zbyt dużych umiejętności cukierniczych, mogą pomyśleć o zatrudnieniu przynajmniej jednego wykwalifikowanego cukiernika. 

Jak założyć cukiernię?

Aby założyć cukiernię, należy dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim trzeba zarejestrować działalność gospodarczą, a także dokonać niezbędnych zgłoszeń w ZUS oraz w Urzędzie Skarbowym. Właściciel musi wybrać formę opodatkowania (w przypadku cukierni najczęściej są to zasady ogólne). Bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniej lokalizacji dla swojego biznesu. Cukiernia powinna znajdować się blisko ludzi – otwieranie jej na uboczu nie ma większego sensu. Dobrym pomysłem będzie cukiernia na osiedlu mieszkalnym czy w centrum miasta. Z drugiej strony należy unikać lokali, które położone są bardzo blisko punktów konkurencyjnych, bowiem zmniejsza to szansę na pozyskanie klienta, zwłaszcza jeśli konkurent cieszy się dobrą renomą. Do cukierni trzeba oczywiście zakupić niezbędny sprzęt – zarówno w kontekście samej produkcji, jak i wyposażenia sklepu. Dobrze jest umożliwić klientom dokonywanie płatności kartą, gdyż w dzisiejszych czasach wielu z nich stawia właśnie na płatności bezgotówkowe. Co istotne, właściciel cukierni musi zawiadomić o fakcie rozpoczęcia prowadzenia działalności sanepid. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu 30 dni. Urzędnicy mają prawo kontrolować, czy cukiernia spełnia wszelkie standardy, o których mówi właściwa ustawa. Niestety, w przypadku niedopełnienia obowiązków urzędnicy mają także prawo do nakładania kar na właściciela cukierni.

Własna cukiernia – na co uważać?

Otwarcie własnej cukierni wydaje się być stosunkowo proste, jednak w rzeczywistości należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą zdecydować o powodzeniu biznesu. Przede wszystkim, na samym początku oferta nie powinna być zbyt szeroka. Trzeba bowiem sprawdzić, co tak naprawdę lubią kupować klienci, a więc jakie produkty sprzedają się najszybciej. Z czasem można poszerzać ofertę o nowe produkty, na przykład ciasta deserowe bądź drożdżowe, jeśli klienci zgłaszają na nie zapotrzebowanie. Przyszli właściciele cukierni powinni unikać otwierania biznesu we własnym domu. Rozwiązanie to wydaje się być bardzo dobre w przypadku, gdy pewna część dużego domu nie jest obecnie użytkowana. Z drugiej strony wielość formalności, jakich należy dopełnić oraz wymogów, jakie należy spełnić, może skutecznie odstraszać. Co więcej, należy liczyć się z tym, że obce osoby będą wchodziły na posesję domu, co dla wielu jest nie do przyjęcia. Dobrze więc wybrać inną, atrakcyjną dla klientów lokalizację.