Jak pozycjonować stronę?

laptop

Pozycjonowanie strony internetowej to usługa oferowana przez wiele agencji marketingu internetowego. Taka forma reklamy bardzo mocno zyskała na popularności w ostatnim czasie- w efekcie, coraz więcej osób decyduje się na reklamowanie swojej strony. Dla wielu jednak ciągle usługa ta jest nie do końca zrozumiała, a co za tym idzie, trudno ocenić jej efektywność. Dobrze jest więc dowiedzieć się, jak w praktyce wykonuje się taką właśnie kampanię reklamową. 

Opracowanie strategii linkowania to podstawa każdej kampanii

Aby w ogóle móc rozpocząć trzeba wiedzieć, od czego zacząć. Zadanie to tak zwany link building, czyli budowanie strategii linkowania strony w sieci. Na starcie każdej kampanii powinien zostać określony taki schemat prac, gdzie konkretnie założymy, w jakich miejscach będą zamieszczane linki odnoszące się do strony.

Zastanawiając się, jak pozycjonować stronę w Google, najlepszą odpowiedzią jest, aby robić to jak najbardziej naturalnie. Można korzystać z wytycznych od samego Google, gdzie w punktach opisane jest, co zrobić, aby strona internetowa była znacznie bardziej przyjazna wyszukiwarce. Szalenie istotne jest, żeby ten naturalny wzrost popularności strony był rozciągnięty w czasie. Dlatego też szybkie przyrosty linków przychodzących do strony w krótkim dystansie czasu mogą być podstawą do nałożenia na nią filtra, a więc w praktyce do usunięcia jej z wyszukiwarki. Dlatego też bardzo często sprawdzając, jak skutecznie pozycjonować stronę możemy otrzymać informację, że wykorzystując bezpieczne metody, czas oczekiwania na efekty minimalnie wynosi około 3-4 miesięcy. 

Gdzie zostawiać linki, aby miało to sens?

Najlepiej, aby były to strony popularne, tematyczne i takie, które notują sporą liczbę realnych użytkowników. Jak więc można sobie wyobrazić, niebezpieczne będą linki przychodzące ze stron o niskiej reputacji, gdzie obecne są całe fermy innych linków i gdzie wchodzą jedynie roboty indeksujące. Takie linki mogą wręcz zadziałać na niekorzyść strony. Tymczasem, chcąc wiedzieć, jak pozycjonować stronę na pewno warto wymienić takie źródła linków, jak:

  • Ogólnopolskie, popularne i często odwiedzane katalogi firm, najlepiej tematyczne, związane z daną branżą. 
  • Blogi i strony tematyczne, które posiadają stałe grono czytelników. 
  • Fora internetowe lubiane przez użytkowników z danej dziedziny tematycznej. 
  • Linki płynące z artykułów sponsorowanych, również najlepiej, aby były one związane z daną branżą. 
  • Jeśli wykonywane jest pozycjonowanie stron w Zielonej Górze, Warszawie, Krakowie czy w jakimkolwiek innym mieście w wariancie lokalnym- dobrze, aby były to strony, fora i katalogi związane właśnie z tym miastem. Ten regionalny charakter linkowania również będzie miał niebagatelne znaczenie. 
  • Linki umieszczane na własnych zapleczach. 

Jak pozycjonować stronę, aby było to bezpieczne? 

Każda branża jest inna i ma swoją specyfikę. A jednak, firmy, które dobrze znają się na pozycjonowaniu zazwyczaj wiedzą, jaka strategia linkowania w danym przypadku okaże się skuteczna. Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego wybranie dobrej agencji seo to podstawa sukcesu. Duże i renomowane agencje bardzo mocno inwestują we własną infrastrukturę. Wykupują na własność wartościowe strony po to, aby na nich reklamować swoich klientów i zamieszczać do nich odnośniki. Traktują to jako swój kapitał i jako swoją prywatną powierzchnię reklamową. To pozwala im szybciej i skuteczniej uzyskiwać wysokie pozycje nawet w branżach bardzo konkurencyjnych i trudnych. Ta jakość ma więc tutaj ogromne znaczenie. 

Podsumowując, aby skutecznie opracowywać strategie linkowania, trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę, a także budżet na start – w wielu miejscach nie uda się nam bowiem umieścić reklamy naszej strony wraz z odnośnikiem za darmo. Z drugiej strony w wielu miejscach nie będzie w ogóle warto takiego odnośnika dodawać. Ewentualnie, trzeba posiadać własne zaplecze, które posłuży do celów reklamowych. Dobrym pomysłem jest wsparcie kampanii reklamowej poprzez prowadzenie bloga firmowego lub też aktywną działalność w mediach społecznościowych.