Jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego?

rolnik

W ostatnich latach zaobserwować można wzmożone zainteresowanie obszarami wiejskimi. Bardzo chętnie na wieś wyprowadzają się rodziny z małymi dziećmi, lecz również osoby, które chciałyby rozpocząć pracę na roli. Większość z nich nie posiada wykształcenia rolniczego, niemniej jednak nie oznacza to, że nie mogą oni prowadzić własnego gospodarstwa rolnego. Jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego? Jak zostać rolnikiem od zera?

Kim jest rolnik i jakie warunki trzeba spełnić, aby nim zostać?

Zawód rolnika uregulowany został w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Mówi ona, że rolnikiem jest osoba, która posiada na własność bądź dzierżawi ziemię, której obszar jest nie większy niż 300 hektarów. Samo posiadanie ziemi nie oznacza jednak przyznania statusu rolnika. Wręcz przeciwnie, ponieważ bardzo istotne jest również posiadanie odpowiedniego przygotowania do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Idealnie byłoby zdecydować się na naukę w szkole rolniczej – na przykład w technikum. Alternatywnym rozwiązaniem jest również podjęcie studiów wyższych na kierunku rolnictwo.

Niemniej jednak tego typu decyzje podejmują osoby młode, które stosunkowo wcześnie wyznaczają sobie dalszą ścieżkę kariery. Najczęściej pochodzą one z rodzin rolniczych, które posiadają wieloletnią tradycję uprawy ziemi. Inaczej jest w przypadku osób, które w późniejszym wieku decydują się zostać rolnikiem. Trudno bowiem, aby podejmowały one naukę na studiach wyższych, które trwają aż 5 lat. Pozostaje pytanie, jak zostać rolnikiem bez wykształcenia? Otóż jak się okazuje, nie jest to takie proste.

Wykształcenie, prędzej czy później, będzie trzeba zdobyć. Na szczęście nie ma konieczności podejmowania studiów wyższych – można bowiem skończyć kurs rolniczy, który będzie nadawał tytuł kwalifikacyjny bądź zawodowy. Ważne, aby zadbać o odpowiedni staż pracy w rolnictwie, który powinien wynosić 3 lata. Osoby, które nie posiadają wykształcenia rolniczego, muszą mieć nieco dłuższy staż, który wynosić będzie 5 lat. Co ciekawe, uprawnienia do uzyskania tytułu rolnika dają również studia podyplomowe, na które mogą zdecydować się osoby, posiadające wykształcenie wyższe. Jak się okazuje, studia te można odbyć online bądź w formie hybrydowej. 

Wykształcenie to nie wszystko

Pytanie, jak zostać rolnikiem bez szkoły, zadaje sobie wiele osób, które zainteresowane są przeprowadzką na wieś i poszukiwaniem tam swojego miejsca do życia. Niemniej jednak zdobycie tytułu rolnika nie jest takie proste – nie wystarczy bowiem odbyć kursu, pracować na roli czy ukończyć studia podyplomowe. Jak mówi wspomniana wcześniej ustawa, rolnikiem może zostać osoba, która zamieszkuje na terenie gminy, gdzie posiada bądź dzierżawi ziemię, przez 5 lat. Jeśli więc planowana jest przeprowadzka na wieś, a następnie ubieganie się o przyznanie tytułu rolnika, to niestety, nie jest to możliwe w krótkim okresie czasu. Warto jednak mieć na uwadze, że chodzi o adres zamieszkania, a nie zameldowania. Dlatego też nawet osoby, które nie posiadają meldunku w danej miejscowości, mogą ubiegać się o przyznanie statusu rolnika indywidualnego. Każdy rolnik powinien też pamiętać o tym, aby stale podnosić posiadane kwalifikacje. Mowa tutaj chociażby o śledzeniu bieżących informacji, nowości rynkowych czy tendencji.

Warto znaleźć portal dla rolników, na którym umieszczane są cenne z punktu widzenia właściciela gospodarstwa rolnego wiadomości. Należy bowiem pamiętać, że uprawa roli jest jak prowadzenie biznesu – trzeba przygotować się na różne scenariusze, zarówno te mniej, jak i bardziej sprzyjające osiąganiu zysków. Bardzo istotne jest również ciągłe dbanie o ziemię – obowiązek ten dotyczy nie tylko okresu letniego, bowiem prace na roli trwają przez cały rok. Rolnik powinien od czasu do czasu sięgnąć po pozycje książkowe, najlepiej najnowsze wydania, które pozwolą mu być na bieżąco z nowościami rynkowymi. Dzięki temu staje się on bardziej konkurencyjny. Marzenie o zostaniu rolnikiem może więc stać się rzeczywistością, jednak konieczne będzie uzyskanie właściwych kompetencji.