Oświetlenie zewnętrzne – jakie wybrać?

0

Jak oświetlić dom na zewnątrz?

Prawidłowo oświetlony teren powinien być przyjazny dla domowników i nie razić ich w oczy. Dobrze też, by spełniał reprezentatywną funkcję podczas przyjmowania gości czy przy spotkaniach rodzinnych. Fundamentalne tez jest, by oświetlenie domu na zewnątrz stanowiło o bezpieczeństwie poruszania się wokół niego, a dodatkowo cieszyło oko. Dlatego istotne, aby stosować podświetlenia na zewnątrz w konkretnych miejscach, czyli np. w okolicach bramy garażowej lub furtki, przy wjeździe na posesje, ale też wokół uczęszczanych ścieżek w ogrodzie oraz oczywiście przy drzwiach wejściowych, oraz obok tarasu. Jeśli są jakieś miejsca dość rzadko odwiedzane, można oświetlić ich trasę, tak aby przejście było bezpieczne i widoczne. By poczuć się dobrze i pewnie w ogrodzie można oświetlić drzewa, rabatki z kwiatów, altanę oraz miejsca przeznaczone dla relaksu, czyli miejsce na grilla lub ogródkowy stół jadalny. Pamiętaj, że pozytywnie zastosowane oświetlenie będzie służyło nie tylko jako forma uatrakcyjnienia okolicy, ale jest to też element dekoracji zewnętrznej. Adekwatne wyeksponowanie miejsca do wypoczynku będzie dodatkowym atutem. Należyte użycie światła w częściach zewnętrznych to fundament atrakcyjności danej lokalizacji i gwarancja miłego spędzania czasu w tych miejscach.

Co to jest dobrze zaplanowane oświetlenie zewnętrzne budynku?

Po wybraniu interesującego Cię miejsca gotowego do oświetlenia pomyśl również o doświetleniu miejsc, które chciałbyś wyeksponować, by stanowiły spójną dekorację całej okolicy. Reprezentatywne krzewy czy części ogrodu będą dobrze wyglądały, jeśli odpowiednio dobierzesz do nich oświetlenie. Poza tym zrobi to na pewno wrażenie na osobach podziwiających tzw. grę cieni, którą potrafią uzyskać wytrawni dekoratorzy wnętrz. Sam też możesz pięknie podkreślić akurat tę część domu, uznaną przez Ciebie za najlepszą. Przy wybieraniu odpowiedniego oświetlenia koniecznie zwróć uwagę na klasę IP, dotyczącą normy szczelności oraz klasę źródła światła, np. A, A+, określającą energooszczędność – w obu przypadkach im wyższa, tym lepsza.

Jakie są rodzaje oświetlenia i które wybrać?

Podstawowym sposobem uzyskania oświetlenia zewnętrznego dla domu są tzw. lampy solarne ogrodowe, ale również lampy niskonapięciowe do 24 V, przy których możesz podjąć się samodzielnego ich montowania. Natomiast przy zastosowaniu wyższych napięć w lampach, koniecznym jest poproszenie o pomoc specjalistę, wtedy będziesz mieć pewność, że osoba z odpowiednimi uprawnieniami zainstalowała energooszczędne oświetlenie zewnętrzne bezpiecznie. Głównym sposobem oświetlenia zewnętrznego wejścia do domu są kinkiety, wykonane z metalu lub stali szlachetnej. Innym sposobem jest zastosowanie taśm LEDowych w elewacji domu, montując je w podbitce fasady budynku. Z kolei lampy najazdowe umieszczane są w ziemi, na zewnątrz, zazwyczaj między roślinami, by wiązka światła świeciła do góry. Natomiast typowo stosowane rozwiązania do oświetlenia drogi prowadzącej do domu, to słupki. Mają one różną wysokość, ale generalnie powinny być rozstawione równomiernie, bo wtedy dają najlepszy efekt.

Jak zastosować energooszczędne oświetlenie zewnętrzne?

Aby oświetlenie zewnętrzne było energooszczędne trzeba w głównej mierze zastosować lampy solarne, bo są zasilane energią słoneczną, co nie powoduje dodatkowych kosztów w opłacie za prąd. Są to sprytne urządzenia magazynujące energię w ciągu dnia, a wykorzystujące ją podczas zmroku, po włączeniu się czujników zmierzchu. Transformator z takim czujnikiem daje gwarancję, że lampy w określonym momencie się zapalą, co nie tylko jest wygodne, ale przede wszystkim oszczędne i funkcjonalne. Dobrze dobrane światło oświetlenia zewnętrznego daje nie tylko bezpieczeństwo chodzenia w ciemnościach po posesji, ale jest też podstawą do stworzenia miłego wrażenia w okolicy domu. Najstosowniejszym w estetyce i energooszczędności jest montowanie oświetlenia do aranżacji z diodami LED. Łatwo w ten sposób podkreślić architekturę budynku, specyfikę otoczenia, ścieżek i piękno ogrodu na całej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *