Co zabrać na wyprawę motocyklem?

motocykl

To, co zamierzasz spakować na wyjazd motocyklowy, zależy w dużej mierze od tego, na jak długo planujesz wyjazd, jak długa będzie trasą, którą pokonasz swoim jednośladem oraz czy jest to wyprawa na terenie kraju, czy wybierasz się poza granice Polski. Ważne jest, aby do takiej wyprawy nie przygotowywać się na ostatnią chwilę. Pakowanie musi być przemyślane, zaplanowane i najlepiej przygotować się już jakieś dwa tygodnie wcześniej. Tak więc co zabrać na wyjazd motocyklem?

Planowanie trasy

Gdy już wiesz, dokąd jedziesz i na jak długo oraz czy wyprawa będzie samodzielna, bądź z osobą towarzyszącą to zaopatrz się w GPS. Mimo że wydaje Ci się, że doskonale znasz teren wybranej trasy, przyda Ci się takie urządzenie, aby nie zabłądzić. Mapy są na bieżąco aktualizowane i zawsze trafisz w wybrany przez Ciebie punkt. Dodatkowo łatwo Ci będzie znaleźć polecane punkty do zwiedzania, czy popularną restaurację.

Przygotowanie motocykla

Każdy motocyklista mówi, że zna swoją maszynę, więc zabierz ze sobą części zamienne, takie, które mogą być ciężko dostępne w innym kraju. Oczywiście sprzęt należy ówcześnie przygotować, ponieważ ciężko będzie Ci zabrać ze sobą pompę paliwową, czy oponę. Sprawdź dokładnie płyn hamulcowy, klocki, olej silnikowy. Gdy już dokonałeś przeglądu maszyny, warto jest schować do sakwy taśmę izolacyjną, opaski zaciskowe, klucze, blokadę antykradzieżową, telefon z ładowarką. Warto mieć także ze sobą pasy bagażowe, aby sakwa i reszta bagażu nie przeszkadzała podczas jazdy.

Dokumenty

Co zabrać na wyprawę motocyklową? Oczywiście dokumenty! Nie ruszaj się nigdzie bez nich. Nie jest to ciekawa część szykowania się do ekspedycji życia, ale niestety jest to część niezbędna. Miej przy sobie prawo jazdy, dowód osobisty, karty płatnicze, aktualne ubezpieczenie, jeśli wyjeżdżasz z kraju wymagany jest paszport i gotówka w obcej walucie, zielona karta (jeśli zamierzasz zwiedzić kraje takie jak Macedonia, Ukraina, Maroko, Białoruś, Rosja, Turcja, Tunezja czy Iran). Zaleca się wykupić dodatkowo pakiet autopomocy. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć co może się wydarzyć na drodze.

Garderoba motocyklowa

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć pakowanie oraz zadajesz sobie ciągle pytanie co zabrać na wyprawę motocyklem – zacznij od doboru odpowiedniego stroju. Tu nie chodzi o trendy, a o bezpieczeństwo i wygodę. Podstawowe elementy odzieży to kurtka motocyklowa (najlepiej taka, która skutecznie ochroni od wiatru i deszczu), specjalne spodnie na motocykl, jeansy, T-shirt, chusta na szyję, buty. Dodatkowo kup rękawice (najlepiej przewiewne, a zarazem ciepłe), pod kurtką warto mieć odzież termoaktywną, długie skarpety. Niektórzy używają także pasa nerkowego, którego zadaniem jest zadbanie o to, by nerki się nie wychłodziły. Kask powinien być perfekcyjnie dopasowany.

Wyjazd motocyklowy co zabrać?

Ważne jest także zaplanowanie noclegu. Jeśli na czas wycieczki masz wykupiony hotel — to nie musisz nic ze sobą zabierać, prócz podstawowych środków do higieny. Jeśli jednak planowana wycieka jest ekstremalna, to pamiętaj o namiocie. Oczywiście niezbędna będzie także karimata, materac czy śpiwór. Gdy w grę wchodzi biwak, miej przy sobie latarkę, apteczkę, chusteczki nawilżające, papier toaletowy, leki oraz kosmetyczkę ze szczoteczką do zębów i pastą, oraz maszynką do golenia.

W co się spakować?

Nie tylko istotne jest to, co zabrać na wyprawę motocyklem, lecz także, w co to wszystko spakować. Motocykl to nie samochód i nie aż tyle miejsca, aby zabrać ze wszystko. Najważniejsze podczas wyprawy są kufry. Możesz kupić plastikowe, aluminiowe czy skórzane. Wszystko to zależy od Twojego gustu. Jeśli często podróżujesz swoją maszyną — zaopatrz się w sakwy i kufry. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale chronią one przez nieprzewidzianą wywrotką.

Planując podróż motocyklem kieruj się prostą zasadą: im mniej, tym lepiej. Nie jest to zbyt bezpieczne, jeśli jednoślad jet zbyt mocno obładowany. Jeśli nie wiesz, gdzie można nabyć odpowiedni sprzęt, zajrzyj na stronę https://sklepmoteo.pl/356-plecaki-motocyklowe.