Czym jest badanie termowizyjne i kiedy warto je wykonać?

Badanie termowizyjne ma na celu ustalenie oraz zarejestrowanie emisji ciepła w danym obiekcie. Polega na tym, że w skutek promieniowania podczerwonego kamera termografu obserwuje budynek oraz wykonuje dokładny zapis rozkładu energii cieplnej, a także miejsca jej przenikania przez różne przegrody. W fazie końcowej badania otrzymuje się wydrukowany lub zapisany cyfrowo obraz (inaczej zwany termografem), na którym widoczny jest rozkład temperatur w danym miejscu i może on być w formie monochromatycznej, a także kolorowej. W drugim przypadku jest on bardziej czytelny. Punkty na nim zaznaczone kolorami czerwonymi oraz pomarańczowymi, oznaczają miejsca cieplejsze, a fioletowymi i granatowymi – chłodniejsze. 

Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne?

Badania termowizyjne największą popularnością cieszą się wśród osób, które niedawno co wybudowały dom, ale również wśród tych, które chcą sprawdzić emisję ciepła w starszych budynkach. Często także usługa ta jest stosowana przy zakupie domu z rynku wtórnego oraz przy sprawdzaniu usterek w instalacjach, wycieków wody oraz innych czynników. Badanie termowizyjne może dotyczyć budynku na zewnątrz lub jego wnętrza. Najpełniejsze jest jednak całościowe i w skład jego wchodzi podwójny zapis z kamer. Co więcej, zapis z nich będzie się znacząco różnił. W przypadku, kiedy zostanie on wykonany z zewnątrz to kolory czerwony, pomarańczowy oraz żółty, będą pokazywały miejsca, które powodują ucieczkę ciepła, a w wewnątrz będą to przestrzenie zaznaczone na niebiesko, fioletowo i granatowo.

Co warto wiedzieć, chcąc przeprowadzić badanie termowizyjne?

Przede wszystkim należy pamiętać, że przeprowadzenie badania termowizyjnego trwa kilka godzin, dlatego też trzeba liczyć się z tym, że zajmie to trochę czasu. Kolejnym faktem, o którym warto wiedzieć, jest to, że może zostać przeprowadzone jedynie podczas występowania sezonu grzewczego. Warunek ten jest konieczny, ponieważ głównym zadaniem badania termowizyjnego jest znalezienia miejsc ucieczki ciepła. Co więcej, optymalne warunki będą wtedy, kiedy różnice temperatur między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem nie będą niższe niż 15 stopni Celsjusza. Warto również zadbać o to, aby badanie to nie było wykonywane w słoneczny dzień. 

Badania kamerą termowizyjną w Poznaniu – dlaczego warto zaufać specjalistom?

Badanie termowizyjne pozwala na dokładne sprawdzenie poprawności wykonanej instalacji, ocieplenia budynku oraz działania urządzeń. Kamera jest w stanie precyzyjnie ustalić obszar przecieku. Na wydrukowanym lub zapisanym cyfrowo pliku (w przypadku problemów) pojawia się zaznaczona odmienna temperatura. Do głównych zalet wykonania pomiaru termowizyjnego można zaliczyć uzyskanie natychmiastowego wyniku, mimo że badanie samo w sobie twa kilka godzin. Dodatkowo nie wpływa ono w żaden sposób na budynek, ani na otoczenie. Ponadto jest doskonałym sposobem na szybkie zdiagnozowanie  zagrożeń typu wilgoć oraz zagrzybienie. Warto również do zalet zaliczyć to, że umożliwia dokładne udokumentowanie stanu technicznego budynku. Badania kamerą termowizyjną w Poznaniu to gwarancja jakości oraz zaangażowania w powierzone zadanie. Tylko specjaliści będą w stanie wykonać usługę w taki sposób, aby pomiar był jak najlepszy, a klient miał jak najbardziej rzetelne wyniki.