Czym jest folia stretch i do czego służy?

warsztat

Folia typu stretch ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystywana jest przez firmy transportowe, spedycyjne i kurierskie. Poza tym często stosowana jest także w gospodarstwach domowych. Warto zatem wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten typ folii, czym się charakteryzuje oraz do czego dokładnie można ją wykorzystać.

Folia stretch – co to jest?

Folia stretch to folia wielowarstwowa, która najczęściej nawinięta jest na tekturową rolkę. Jak wspomniano, ma ona szerokie zastosowanie. Najczęściej można się z nią spotkać w momencie odbioru paczki od kuriera czy na poczcie. Folia stretch świetnie sprawdza się bowiem jako zabezpieczenie różnego rodzaju przesyłek. Co ważne, stosuje się ją jako zabezpieczenie nie tylko w czasie transportu, ale również magazynach. Owijając dokładnie towar folią stretch, można być pewnym, że będzie on skutecznie zabezpieczony przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Folia stretch bardzo dobrze zabezpiecza towar także przed zmiennymi temperaturami. Cechuje się bowiem znakomitą termoizolacją. Co ciekawe, folię stretch podzielić można na kilka jej rodzajów. Konkretnie różnią się one ze względu na sposób aplikacji. Wedle tego podziału wyróżnić można folię stretch ręczną oraz maszynową. 

Folia stretch – zastosowanie

Jak wspomniano na początku, folia stretch często wykorzystywana jest przez firmy transportowe. Warto podkreślić, że folia stretch dostępna jest w różnych kolorach. Pozwala to na zabezpieczenie paczki w taki sposób, aby osoby postronne nie widziały, co kryje się pod folią. Jest to również bardzo duże ułatwienie dla pracowników magazynów. Spora część magazynów dzieli bowiem towary na różne kategorie. Dzięki zastosowaniu folii stretch w różnych kolorach można łatwo w ten sposób oznakować daną kategorię towarów.

Folia stretch – do czego służy?

Nie jest to oczywiście jedyne zastosowanie tego typu folii. Do czego folia stretch może jeszcze służyć? Można być i często jest wykorzystywana także w gospodarstwach domowych. Dobrym przykładem może być choćby owijanie folią półmisków z jedzeniem przed ich włożeniem do lodówki. Dzięki takiemu zabezpieczeniu zapachy potraw przechowywanych w lodówce nie mieszają się ze sobą. Jak zatem widać, folia stretch znajduje swoje zastosowanie choćby w kuchni. Folia stretch jest przydatna także w przypadku mniejszych bądź większych remontów. Przed malowaniem ścian można nią zabezpieczyć meble. Uniknie się w ten sposób ryzyka ich zabrudzenia. Nie można zapomnieć tu także o przeprowadzkach. Folią stretch można skutecznie zabezpieczyć różne przedmioty na czas ich transportu do nowego lokum.

Jakie są rodzaje folii stretch?

Wspomniano już, że folię stretch podzielić można na ręczną i maszynową. Podział ten wynika ze sposobu jej aplikacji. Grubość folii do ręcznego pakowania wynosi od 10 do 40 mikrometrów. Najczęściej stosowana jest do pakowania i zabezpieczania lekkich produktów i takich, które mają zaokrąglony kształt. Dobrym przykładem mogą być tu choćby plastikowe butelki. Folia maszynowa znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w paletyzacji za pomocą maszyn. Wykorzystywana jest do pakowania i zabezpieczania towarów ciężkich. Niezależnie od rodzaju folii stretch, najważniejsza jest jej jakość. Dlatego odpowiadając na pytanie, gdzie kupić folię stretch wskazać trzeba przede wszystkim na renomowanych i sprawdzonych producentów bądź na sklepy z tego typu artykułami, które posiadają w swojej ofercie folię stretch dobrych producentów.

Z folią stretch spotkać można się w wielu miejscach. Może być to sklep spożywczy, punkt gastronomiczny czy po prostu gospodarstwo domowe. To najpowszechniej stosowny środek zabezpieczający przesyłki. Dlatego folia stretch stosowana jest przez firmy logistyczne i transportowe. Ze względu na to, że dostępna jest w różnych kolorach, rozmiarach oraz o różnej grubości, zawsze można dostosować ją do własnych potrzeb. Pamiętać jednak trzeba, aby kupując tego typu folię zawsze stawiać na produkt najlepszej jakości. To gwarancja tego, że spełni ona swoje zadanie.