Jak nawilżać skórę twarzy?

twarz

Podstawą młodego i zdrowego wyglądu jest jędrna, nawilżona skóra. Współcześnie utrzymanie jej naturalnego nawodnienia bez wspomagania jest niemożliwe ze względu na zanieczyszczenie powietrza, twardą wodę i silne detergenty używane każdego dnia do mycia. Słabej jakości kosmetyki do makijażu również nie wpływają pozytywnie na jej stan, głównie ze względu zawartość alkoholu, SLS i innych szkodliwych substancji. Jak więc utrzymać długo młody wygląd skóry poprzez jej poprawne nawilżenie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Nawilżanie skóry twarzy dopasowane do Twojego rodzaju cery

Aby skutecznie nawilżyć skórę twarzy musisz wiedzieć, jakie reguły sprawdzą się przy danym typie cery i zorientować się, który z nich posiadasz. Pamiętaj, że wraz z wiekiem może to ulec zmianie, a także pod wpływem stresu, złej diety czy innej gospodarki hormonalnej. Poniżej znajdziesz opis każdego typu cery i wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji.

Skóra tłusta

Wydawać by się mogło, że ten rodzaj cery nie potrzebuje nawilżenia, a wręcz wysuszania, aby pozbyć się nadmiaru sebum, który wydziela. Nic bardziej mylnego! Bardzo często nadmierne przetłuszczanie się skóry jest spowodowane jej przesuszeniem. Aby zniwelować nieestetyczny efekt świecenia i uzyskać odpowiedni poziom nawilżenia, należy stosować lekkie kremy bogate w składniki odżywcze. Świetnie sprawdzą się tu naturalne kremy nawilżające do twarzy, które nie zawierają zapychających silikonów i parafiny, tj. składników, które zatrzymują wodę oraz budują nieprzepuszczalną warstwę, która blokuje swobodne wydzielanie potu i może przez to powodować wypryski. Pod krem najlepiej nałożyć naturalny hydrolat, czyli wodę kwiatową, która zredukuje przetłuszczanie. Świetnie sprawdzą się tu hydrolaty lawendowy lub rozmarynowy. Raz na jakiś czas można dodatkowo nałożyć olej z pestek malin, który dodatkowo odżywi skórę i nada jej blasku.

Skóra sucha

Posiadaczki cery suchej całe życie zadają sobie pytanie, jak skutecznie nawilżyć skórę twarzy. Tutaj problem jest odwrotny do poprzedniego – ilość naturalnego sebum nie wystarcza, co powoduje pękanie, tzw. suche skórki, a w skrajnych przypadkach tworzenie się ranek. Przyczyn tego stanu może być wiele: od niewłaściwej gospodarki hormonalnej, poprzez dietę i stres, po niewłaściwą pielęgnację.

Nawilżanie skóry twarzy musi w tym przypadku zacząć się od zastosowania silnie nawilżającego toniku lub hydrolatu różanego. Kolejnym krokiem jest nałożenie serum o działaniu nawilżającym, następnie krem, a całą pielęgnację można domknąć olejem kokosowym lub konopnym. Warto zwracać uwagę na dokładny opis każdego produktu, ponieważ różnią się one pod względem działania. Krótkotrwałe stosowanie kosmetyku zatrzymującego wodę może w tym wypadku okazać się korzystne, jednak najlepiej stosować naturalne wyroby bogate w takie składniki jak masło shea czy olej kokosowy.

Inne elementy pielęgnacji mające wpływ na nawilżanie skóry twarzy

Nie tylko krem, serum i tonik mają wpływ na naturalny poziom nawodnienia. Równie istotnym składnikiem pielęgnacji jest środek myjący, którego używasz. Aby utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, zaleca się oczyszczanie dwuetapowe, czyli zmycie makijażu olejkiem i następnie użycie delikatnego żelu do mycia twarzy lub pianki. Ważne, żeby kosmetyk ten był oparty na naturalnych składnikach i nie zawierał szkodliwych konserwantów czy silnego zapachu, który może uczulać.

Wspomóc się można również pośrednio poprzez krem z filtrem UV, który powinno się stosować każdego dnia, nie tylko podczas wystawiania się na słońce. Promienie UV docierające na ziemię (również przez chmury), mają niezwykle szkodliwe działanie na skórę, które skutkuje m.in. utratą nawilżenia.

Pozbądź się problemu od środka

Ważnym aspektem wpływającym na odpowiedni poziom nawodnienia całego organizmu jest dieta. Przyjmuj więc dużo witamin zawartych przede wszystkim w warzywach, owocach i tłustych produktach (na przykład w tłustych rybach, serach czy orzechach i nasionach). Unikaj soli, cukru i konserwantów, które w nadmiernych ilościach wysuszają skórę.