Jak otworzyć swój salon fryzjerski? Praktyczne porady

fryzjer

Nie da się zaprzeczać, że fryzjer to jeden z najbardziej potrzebnych zawodów – w końcu ludziom nie przestaną nagle rosnąć włosy. Współcześnie już ze świecą można szukać niewielkich salonów fryzjerskich, w których starsza pani używa jednej maszynki do wszystkich fryzur, a wystrój przypomina mieszaninę wszystkich stylów jednocześnie. Obecnie przykłada się sporą wagę do rzemiosła, jak i wyposażenia oraz wystroju miejsca. W takim razie jak otworzyć swój salon fryzjerski?

Salon fryzjerski – jak otworzyć?

Po pierwsze trzeba mieć pewność, że wykonuje się usługi na wysokim poziomie, ewentualnie ma się potencjalnego pracownika, który jest dobry w swoim fachu. Nie trzeba także posiadać specjalnych uprawnień fryzjerskich, ponieważ do prowadzenia tego typu salonu wystarczy działalność gospodarcza. Ludzie lubią wracać do miejsc, w których zostali profesjonalnie obsłużeni, a przy okazji spędzili miło czas. Najważniejszą kwestią w przypadku zakładania salonu fryzjerskiego jest spełnienie wymogów sanitarnych nakładanych przez sanepid.

Jak otworzyć salon fryzjerski krok po kroku?

Przede wszystkim należy zbadać rynek i wybrać odpowiednie miejsce, w którym znajdzie się Twój salon. Dlaczego to tak ważne? Kiedy w danym obszarze znajduje się sporo fryzjerów męskich, kolejna firma świadcząca takie usługi może mieć problem ze zdobyciem klientów i przebiciem się przez konkurencję. O wiele prościej będzie stworzyć salon dla kobiet, wypełniając swego rodzaju niszę. Kolejnym aspektem jest stworzenie targetu, czyli dodatkowe sprecyzowanie klientów. Można bowiem założyć salon, który szybko obsługuje gości i nie zaskakuje wysokimi cenami. Z drugiej strony możesz postawić na salon prestiżowy, w którym każdy klient jest traktowany indywidualnie, podaje się mu poczęstunek i zabawia rozmową, co przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usług fryzjerskich da świetny efekt.

Następnie warto pomyśleć o odpowiedniej formie prowadzenia zakładu. Mając wspólnika, warto przemyśleć spółkę kapitałową lub osobową, choć jednoosobowa działalność gospodarcza na początek jest lepszym rozwiązaniem – prościej się ją prowadzi.

Trzeba też wybrać formę opodatkowania. Najpopularniejsze są zasady ogólne – w ich przypadku wysokość opodatkowania wynosi 17% lub 32%, po przekroczeniu podstawy opodatkowania. W tym przypadku można stosować ulgi i odliczenia, co nie jest dostępne w przypadku wyboru podatku liniowego, choć ten w każdym przypadku, niezależnie od dochodów, będzie wynosić 19%. Zakładając salon fryzjerski, można również wybrać ryczałt, czyli podatek od kwoty przychodu – bez kosztów uzyskania przychodu. Dla zakładu fryzjerskiego wynosi 8,5%.

Zakład fryzjerski musi posiadać także kasę fiskalną. Należy również założyć konto na rzecz zakładanej firmy.

Jak otworzyć swój salon fryzjerski? Sanepid

Salon fryzjerski musi spełniać różne wymagania. Jego wejście nie może prowadzić przez pomieszczenia, w których nie są świadczone usługi (np. lokal mieszkalny). W zakładzie należy wydzielić pomieszczenie do wykonywania usług, wyposażone w ciepłą i zimną wodę. Ponadto konieczne jest pomieszczenie lub miejsce do spożywania posiłków oraz przestrzeń, w której zatrudnione osoby mogą zostawić swoje rzeczy. Trzeba też zadbać o poczekalnię z wieszakiem na odzież wierzchnią. Należy również stworzyć toaletę dla gości, wyposażoną w sedes, umywalkę i ręczniki jednorazowe. Prawo wymaga też wydzielenia miejsca lub pomieszczenia do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości, do tego trzeba wydzielić pomieszczenie lub szafy do przechowywania preparatów kosmetycznych, przechowywania czystej i brudnej odzieży.

Jak otworzyć swój salon fryzjerski? Hurtownia fryzjerska

Warto pamiętać, żeby stosować wysokiej jakości produkty kosmetyczne. Dlatego przed rozpoczęciem działalności dobrze znaleźć sprawdzonego dostawcę. Dobra hurtownia fryzjerska pozwoli zaopatrzyć się w szerokiego rodzaju asortyment – farby, lakiery, ręczniki jednorazowe, rękawiczki, maszynki etc. Dzięki temu można zrezygnować z konieczności zaopatrywania się u różnych dostawców.