Jak szybko nauczyć się angielskiego? Najskuteczniejsze sposoby

nauka

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu umiejętność posługiwania się językiem obcym, jakim jest angielski, nie była tak popularna, jak dziś. Co więcej, osoby, które kilkadziesiąt lat temu potrafiły biegle posługiwać się językiem angielskim, miały szansę na zatrudnienie w firmach, które ceniły i wymagały właśnie umiejętność władania tymże. Mało kto z ówczesnych uczniów przypuszczałby, że dziś język angielski będzie wręcz wymagany podczas składania większości CV! Jeżeli jednak spojrzymy na ten problem od nieco innej strony, a mianowicie wejścia Polski do Unii Europejskiej, otwarcia granic, możliwości podróżowania oraz spotykania w samej Polsce obcokrajowców, to kwestia konieczności posiadania, choć minimalnych umiejętności w komunikowaniu się w języku angielskim wydadzą się być w pełni zrozumiałe. Nic więc dziwnego, że obecnie wielu Polaków chcących nauczyć się języka obcego, jakim jest angielski, chcą robić to nie tylko ze względu na pracę, ale również ze względu na własną wygodę i możliwość komunikowania się poza granicami naszego kraju.

Coraz popularniejsze stały się więc liczne kursy językowe. Dziś dobry kurs języka angielskiego to szansa na bardzo szybkie przyswojenie podstawowej wiedzy, którą z biegiem czasu można rozwijać. Bardzo dużym ułatwieniem jest również to, że kurs języka angielskiego na miarę XXI wieku to nie tylko lekcje w sali wykładowej, lekcyjnej lub na prywatnych zajęciach. To również liczne kusy online. Powstaje zatem pytanie: Jak szybko nauczyć się angielskiego, i przy okazji czerpać z tego radość?

Jak najszybciej nauczyć się angielskiego: w domu czy w szkole?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, obecnie każdy chętny może uczyć się języka angielskiego w domu – podczas zajęć online lub poza domem, biorąc udział w spotkaniach grupowych lub prywatnych. Jeśli w obu przypadkach prowadzący jest kompetentny i zna się na swojej pracy, to Ty, jako uczeń/uczennica nie masz się o co martwić. Jednakowo we własnym domu lub poza jego murami możesz nauczyć się posługiwać językiem angielskim. Wybór miejsca zależy zatem tylko i wyłącznie od Ciebie.

Skoro znamy już odpowiedź na postawione w akapicie pytanie, pora na kilka uwag dotyczących tego, jakich sposobów podczas nauki angielskiego warto używać, aby przyswajać wiedzę szybko i co najważniejsze – skutecznie. Jeśli bowiem nie będziesz sam/a pracować nad swoim językiem obcym, to nawet najlepsze zajęcia na nic się zdadzą.

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego:

  • Poświęć na naukę 15 minut dziennie
  • Zapisuj słówka, których nie znasz, a następnie naucz się ich
  • Oglądaj jak najwięcej bajek/seriali/filmów w języku angielskim
  • Słuchaj piosenek w języku angielskim.

Powyższa lista, na którą składają się cztery główne punkty, jest obowiązkową dla osób, które dopiero zaczynają naukę języka angielskiego. Warto – oprócz zajęć – poświęcić codziennie 15 min swojego wolnego czasu na powtarzanie materiału. Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać, to słówka. Bez słownictwa, nawet mając doskonałą wiedzę na temat gramatyki, nie będziesz w stanie wypowiadać się i rozmawiać w języku angielskim. Co ciekawe, znając słówka, możesz robić błędy gramatyczne, i mimo tego móc ciągle komunikować się po angielsku. Oglądając bajki – na początek – a z czasem seriale lub filmy bez lektora, a tylko z dodatkowymi napisami w języku polskim krok po kroku Twój mózg zacznie przyzwyczajać się do słuchania angielskiego i automatycznie zacznie go tłumaczyć na język polski. Taka sama sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o piosenki.

Skoro wiesz już, jak szybko można nauczyć się angielskiego, pora na ostatnią cenną radę. Staraj się jak najwięcej mówić w tym języku. Jeśli krępujesz się posługiwać angielskim na wczesnym etapie swojej nauki w grupie, lub przed prowadzącym zajęcia, to warto takie ćwiczenia wykonywać samodzielnie w domu, bazując na słówkach i gramatyce, którą aktualnie powtarzasz. Takie ćwiczenia z całą pewnością przygotują Cię na zdobywanie kolejnych istotnych umiejętności.