Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

kabina prysznicowa

Nie da się ukryć, że kabina prysznicowa brudzi się dość często. Każda kąpiel to pozostałości po wodzie i mydle. Oznacza to konieczność jej systematycznego czyszczenia. Ważne jest jednak, aby robić to skutecznie. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób i czym najlepiej jest wyczyścić kabinę prysznicową. Wszystko po to, aby zawsze prezentowała się estetycznie.

Czyszczenie kabiny prysznicowej środkami chemicznymi

Po każdym prysznicu na kabinie pozostaje nalot z kamienia i mydła. Do usunięcia tych zabrudzeń zastosować można zarówno środki chemiczne, jak i domowe sposoby. Detergenty chemiczne stosuje się przede wszystkim wtedy, kiedy zabrudzenia są dość trudne do usunięcia. W sklepach dostępny jest szeroki wybór różnego rodzaju środków czyszczących. Większość z nich doskonale radzi sobie nawet z największymi zabrudzeniami. Dostępne są także w różnych formach. Może był to płyn do czyszczenia urządzeń ceramicznych, jak na przykład https://ccf1.pl/produkt/ccf1-wc-krysztal/, pianka bądź spray. Decydując się na zakup takiego środka chemicznego, pamiętać trzeba, aby zawsze stawiać na produkty wysokiej jakości. Dzięki temu można mieć pewność, że nie tylko poradzą sobie z zabrudzeniami, ale również że po ich zastosowaniu nie pozostaną na kabinie żadne ślady.

Czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami

Bardzo często zakup środków chemicznych do czyszczenia kabiny prysznicowej nie jest potrzeby. W większości przypadków bardzo dobrze sprawdzają się tańsze, domowe sposoby. W tym celu wystarczy wykorzystać naturalne środki. Warto tu podkreślić, że takie czyszczenie kabin prysznicowych jest dużo korzystniejsze dla zdrowia w porównaniu z zastosowaniem środków chemicznych.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z wykorzystaniem octu

Pierwszy sposób polega na wykorzystaniu octu, który świetnie sprawdza się w czyszczeniu kabin prysznicowych. Wystarczy przygotować mieszankę składającą się z wody i octu w proporcji 1:1. Ocet bardzo dobrze radzi sobie z osadem z mydła oraz kamienia. Co ważne, mieszankę wody i octu zastosować można zarówno do czyszczenia ścian kabiny, jak i kafelek. Wystarczy nałożyć ją na zabrudzoną powierzchnię i odczekać ok. 15 minut. Następnie wystarczy powierzchnię przetrzeć ściereczką i spłukać czystą wodą. Dużą zaletą zastosowania octu jest fakt, że nie powoduje on matowienia szkła oraz odbarwień płytek.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z wykorzystaniem sody oczyszczonej

Drugi sposób polega na wykorzystaniu sody oczyszczonej w połączeniu z wodą utlenioną. Zarówno soda oczyszczona, jak i woda utleniona świetnie radzą sobie z grzybami i pleśnią, i to nawet w miejscach bardzo trudno dostępnych. Jeśli zatem na się do czynienia z zagrzybioną powierzchnią, wystarczy wówczas nałożyć na nią sodę oczyszczoną i odczekać ok. 15 minut. Następnie powierzchnię należy intensywnie wyczyścić. Na koniec czyszczoną powierzchnię należy polać wodą utlenioną i poczekać do wyschnięcia.

Środki, którymi nie powinno się czyścić kabiny prysznicowej

Wiedząc, jak umyć kabinę prysznicową, warto kilka słów powiedzieć o tym, czym jej na pewno nie myć. Przede wszystkim absolutnie unikać należy wszelkich preparatów ścierających. Mowa tu m.in. o paście czyszczącej czy mleczku. Tego typu preparaty z jednej strony mogą skutecznie wyczyścić powierzchnię, do jednak z drugiej mogą ją zarysować. Do czyszczenia kabin prysznicowych nie powinno się również używać gąbek zmywakowych oraz szczoteczek z właściwościami ściernymi. Najlepiej sprawdzą się tu bawełniane ściereczki lub te wykonane z mikrofibry.

Częste czyszczenie kabiny prysznicowej nie jest zbyt przyjemne. Dlatego warto zapobiegać powstawaniu dużych zabrudzeń. W tym celu po każdej kąpieli powinno się spłukać ściany kabiny wodą. Aby uniknąć pleśni, po prysznicu dobrze jest pozostawić uchylone drzwi od kabiny. Dzięki temu wnętrze kabiny się przewietrzy, a tym samym kabina znacznie szybciej wyschnie. Przedłuży to również żywotność kabiny prysznicowej.