Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

kabina prysznicowa

Nie da się ukryć, że kabina prysznicowa brudzi się dość często. Każda kąpiel to pozostałości po wodzie i mydle. Oznacza to konieczność jej systematycznego czyszczenia. Ważne jest jednak, aby robić to skutecznie. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób i czym najlepiej jest wyczyścić kabinę prysznicową. Wszystko po to, aby zawsze prezentowała się estetycznie.

Czyszczenie kabiny prysznicowej środkami chemicznymi

Po każdym prysznicu na kabinie pozostaje nalot z kamienia i mydła. Do usunięcia tych zabrudzeń zastosować można zarówno środki chemiczne, jak i domowe sposoby. Detergenty chemiczne stosuje się przede wszystkim wtedy, kiedy zabrudzenia są dość trudne do usunięcia. W sklepach dostępny jest szeroki wybór różnego rodzaju środków czyszczących. Większość z nich doskonale radzi sobie nawet z największymi zabrudzeniami. Dostępne są także w różnych formach. Może był to płyn, pianka bądź spray. Decydując się na zakup takiego środka chemicznego, pamiętać trzeba, aby zawsze stawiać na produkty wysokiej jakości. Dzięki temu można mieć pewność, że nie tylko poradzą sobie z zabrudzeniami, ale również że po ich zastosowaniu nie pozostaną na kabinie żadne ślady. Nie jest jednak tajemnicą, że dobrej jakości środki czyszczące nie są tanie. Dlatego przed ich zakupem warto wcześniej wypróbować kilka domowych sposobów. Jak wyczyścić kabinę prysznicową domowymi sposobami?

Czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami

Bardzo często zakup środków chemicznych do czyszczenia kabiny prysznicowej nie jest potrzeby. W większości przypadków bardzo dobrze sprawdzają się tańsze, domowe sposoby. W tym celu wystarczy wykorzystać naturalne środki. Warto tu podkreślić, że takie czyszczenie kabin prysznicowych jest dużo korzystniejsze dla zdrowia w porównaniu z zastosowaniem środków chemicznych.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z wykorzystaniem octu

Pierwszy sposób polega na wykorzystaniu octu, który świetnie sprawdza się w czyszczeniu kabin prysznicowych. Wystarczy przygotować mieszankę składającą się z wody i octu w proporcji 1:1. Ocet bardzo dobrze radzi sobie z osadem z mydła oraz kamienia. Co ważne, mieszankę wody i octu zastosować można zarówno do czyszczenia ścian kabiny, jak i kafelek. Wystarczy nałożyć ją na zabrudzoną powierzchnię i odczekać ok. 15 minut. Następnie wystarczy powierzchnię przetrzeć ściereczką i spłukać czystą wodą. Dużą zaletą zastosowania octu jest fakt, że nie powoduje on matowienia szkła oraz odbarwień płytek.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z wykorzystaniem sody oczyszczonej

Drugi sposób polega na wykorzystaniu sody oczyszczonej w połączeniu z wodą utlenioną. Zarówno soda oczyszczona, jak i woda utleniona świetnie radzą sobie z grzybami i pleśnią, i to nawet w miejscach bardzo trudno dostępnych. Jeśli zatem na się do czynienia z zagrzybioną powierzchnią, wystarczy wówczas nałożyć na nią sodę oczyszczoną i odczekać ok. 15 minut. Następnie powierzchnię należy intensywnie wyczyścić. Na koniec czyszczoną powierzchnię należy polać wodą utlenioną i poczekać do wyschnięcia.

Środki, którymi nie powinno się czyścić kabiny prysznicowej

Wiedząc, jak umyć kabinę prysznicową, warto kilka słów powiedzieć o tym, czym jej na pewno nie myć. Przede wszystkim absolutnie unikać należy wszelkich preparatów ścierających. Mowa tu m.in. o paście czyszczącej czy mleczku. Tego typu preparaty z jednej strony mogą skutecznie wyczyścić powierzchnię, do jednak z drugiej mogą ją zarysować. Do czyszczenia kabin prysznicowych nie powinno się również używać gąbek zmywakowych oraz szczoteczek z właściwościami ściernymi. Najlepiej sprawdzą się tu bawełniane ściereczki lub te wykonane z mikrofibry.

Częste czyszczenie kabiny prysznicowej nie jest zbyt przyjemne. Dlatego warto zapobiegać powstawaniu dużych zabrudzeń. W tym celu po każdej kąpieli powinno się spłukać ściany kabiny wodą. Aby uniknąć pleśni, po prysznicu dobrze jest pozostawić uchylone drzwi od kabiny. Dzięki temu wnętrze kabiny się przewietrzy, a tym samym kabina znacznie szybciej wyschnie. Przedłuży to również żywotność kabiny prysznicowej.