Jak wynająć samochód? Formalności

samochód

Krótkoterminowe wypożyczanie aut cieszy się coraz większą popularnością. W przypadku wyjazdów zagranicznych, jak i na terenie Polski jest to rozwiązanie konkurencyjne cenowo oraz znacznie wygodniejsze, niż poruszanie się komunikacją miejską lub korzystanie z usług korporacji taksówkarskich. Wynajęcie auta stanowi prostą oraz mało skomplikowaną czynność. Jednak przed podpisaniem umowy warto wiedzieć, jakie formalności należy spełnić oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypożyczenia samochodu?

Większość wypożyczalni zarówno w Polsce, jak i za granicą stosuje te same zasady dotyczące wynajmu auta. Większość osób chcących wypożyczyć samochód (niezależnie od tego, czy ma być to wynajem krótko czy długoterminowy) jest zobowiązana do posiadania przy sobie kilku niezbędnych dokumentów. Pierwszy z nich to aktualny dowód osobisty, a w przypadku wynajmu auta za granicą konieczne może być okazanie paszportu. Dzięki temu wypożyczalnia ma możliwość ustalenia dokładnych danych klienta, w tym wieku. To dość istotna informacja z uwagi na to, że umowa nie może zostać zawarta z osobą niepełnoletnią. Te dwa dokumenty stanowią także uzupełnienie oraz potwierdzenie danych zawartych w prawie jazdy, bez którego właściciel nie wynajmie samochodu. W niektórych przypadkach wypożyczalnia może nakładać dodatkowe obowiązki, jak doświadczenie w kierowaniu pojazdami wynoszące minimum rok i poświadczone przez datę wydania prawa jazdy bądź ukończenie nie 18, a 21 roku życia. 

Poza dokumentami potwierdzającymi uprawnienia do kierowania samochodem oraz dane osobowe wypożyczającego, w większości przypadków niezbędnym może okazać się zabezpieczenie wynajmu za pomocą karty kredytowej. Warto zwrócić uwagę na zapis, czy karty osób trzecich również mogą być uznawane, ponieważ niektóre wypożyczalnie wymagają użycia jedynie własnej. Karta kredytowa będzie stanowiła zabezpieczenie wynajmu, często zostaje zablokowany na niej depozyt o określonej wartości, który zostanie oddany, jeśli pojazd zostanie zwrócony w takim samym stanie, w jaki, został wypożyczony.

Umowa wypożyczenia samochodu – na co zwrócić uwagę?

Przed odbiorem auta warto sprawdzić dokładnie wszystkie warunki umowy wypożyczenia samochodu. Powinny zostać w niej zawarte takie informacje, jak okres wynajmu auta, termin oraz miejsce jego odbioru, kwestie dotyczące ubezpieczenia samochodu, wysokość kaucji, a także łączna kwota za cały deklarowany okres wypożyczenia. Warto sprawdzi, czy wszystkie dane zostały wpisane prawidłowo oraz w jaki sposób zostały sformułowane zapisy dotyczące odpowiedzialności podejmowanej przez wypożyczalnię i osobę wynajmującą samochód. Wiele wypożyczalni nakłada na klienta obowiązek oddania auta z pełnym bakiem paliwa, w przeciwnym wypadku do kosztu doliczana jest odpowiednia kwota. Ponadto w przypadku chęci wyjazdu za granicę wypożyczonym pojazdem należy to zgłosić odpowiednio wcześniej pracownikowi.

Jasna i przystępna umowa pozwoli na dokładne ustalenie zasad wypożyczenia auta. Pomoże także ustrzec się przed ewentualnymi roszczeniami ze strony wypożyczalni. Bezproblemową oraz prostą możliwość najmu auta oferuje tutejsza wypożyczalnia aut. Płock to miasto, gdzie prowadzi swoją działalność, jednak samochody mogą zostać wypożyczone miejscowym, jak i przyjezdnym. Co ważne, każde auto znajdujące się w ofercie, posiada ubezpieczenie OC oraz CDW.

Dodatkowe ubezpieczenie a wynajem auta

Wynajęcie auta w wersji podstawowej zazwyczaj wiąże się z podstawową ochroną. Dlatego warto rozszerzyć zakres ubezpieczenia, które zabezpieczy klienta w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych kosztów wynikających z usterki bądź kolizji. Dzięki takiej dodatkowej opcji wypożyczający zyskuje pewność, że część kwoty związanej z naprawą samochodu nie będzie go dotyczyła.

Wypożyczając samochód, warto zwrócić także uwagę na limit kilometrów, jaki został określony w umowie. W przypadku przekroczenia dozwolonej wartości należy liczyć się z większymi kosztami końcowymi za jego wypożyczenie.