Jak zaplanować remont mieszkania i jakie usługi remontowe są najbardziej czasochłonne?

remont

Remont to zadanie, przed którym co roku staje wielu właścicieli domów i mieszkań. Choć sam w sobie nie jest zbyt przyjemny, to efekty jego przeprowadzenia są warte włożonej pracy i czasu. Jak odpowiednio zaplanować remont mieszkania? Które z prac pochłoną najwięcej czasu?

Lista prac i materiałów

Zaplanowanie remontu jest nie mniej ważne od wszystkich kolejnych prac, jakie będą wykonywane. Na początek warto zastanowić się, w jakim dokładnie zakresie ma być on przeprowadzony – czy chodzi o całkowitą metamorfozę pomieszczeń, wraz z wymianą poszczególnych instalacji, czy może jedynie o kosmetyczne poprawki? Pod tym kątem należy bowiem sporządzić listę prac do wykonania, a także materiałów, które będą potrzebne. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie oszacować koszty remontu, a więc i zabezpieczyć budżet remontowy.

Co ważne, poszczególne prace warto zaplanować, mając na względzie porę roku. Przykładowo, osuszanie ścian o wiele szybciej przybiega latem niż zimą, co ma niemały wpływ na czas trwania całego remontu. Dobrze, aby podczas większych prac w domu przebywało jak najmniej osób, bowiem obecność domowników znacznie utrudnia zachowanie płynności wykonywania poszczególnych obowiązków.

Bardzo istotnym elementem planowania remontu jest, jak wspomniano wyżej, wybranie odpowiednich materiałów. Często lepiej kupić je, jeszcze zanim rozpoczną się prace, bowiem brak jakiegokolwiek elementu powoduje zatrzymanie ich na pewien czas. Warto również zawczasu kupić meble oraz innego typu dodatki, jednak tylko w przypadku, gdy w domu jest sporo miejsca do ich przechowywania. W przeciwnym razie będą one utrudniać wykonanie poszczególnych prac remontowych, a co więcej, będzie je trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Które usługi remontowe są najbardziej czasochłonne?

Pozostaje pytanie, które z usług remontowych zabierają najwięcej czasu nawet najlepiej wykwalifikowanym fachowcom? Warto mieć na względzie, że czasochłonność jest pojęciem względnym i może odnosić się zarówno do prac, które wymagają dużej precyzji, jak i do tych, które wymagają dużego zaangażowania ze strony remontującego. Sporo czasu zajmuje przede wszystkim wymiana każdego rodzaju instalacji oraz montaż ścian działowych. Wśród najbardziej czasochłonnych prac wymienia się również położenie podłóg czy tynków na ścianach. Wszystko dlatego, że bezpośrednio po ich wykonaniu nie można podejmować od razu kolejnych czynności. Tynk powinien wyschnąć, to samo dotyczy posadzek.

Warto mieć na uwadze, że czasochłonność prac zależy także od tego, kto je wykonuje. Remonty w Tarnowie trwają dłużej, jeśli właściciel mieszkania, który nie posiada odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia przeprowadza je we własnym zakresie. Cały proces przebiega wtenczas dużo mniej sprawnie. Tymczasem, jeśli usługi remontowe w Tarnowie świadczone są przez profesjonalną firmę, to czas ich trwania można skrócić nawet o połowę. Dotyczy to nie tylko wykonywania poszczególnych czynności, ale również planowania prac. Z pomocą specjalistów o wiele łatwiej bowiem zakupić dobrej jakości materiały czy zaplanować kolejne etapy remontu.