Jaką wybrać szafkę nocną do sypialni?

0

Kuchnia i sypialnia to dwa najważniejsze pomieszczenia każdego domu i mieszkania. Do ich aranżacji przykłada się najwięcej uwagi i starań, tak aby były komfortowe, ergonomiczne i przytulne. Czasami te dwa pomieszczenia muszą spełniać jeszcze inne funkcje, stają się np. tymczasowym biurem czy placem zabaw. Dlatego aranżacja obu pomieszczeń musi być dokładnie przemyślana w każdym najdrobniejszym szczególe.

Szafki nocne do sypialni

Kuchnia i sypialnia to dwa przeciwieństwa aranżacyjne. W kuchni każdy projektant ciężko pracuje nad tym, żeby na małej powierzchni zmieścić niewiarygodnie wielką ilość elementów wyposażenia kuchennego i kuchennych detali. W sypialni natomiast głównym celem projektu jest jak najbardziej ergonomiczne rozmieszczenie zaledwie kilku składników każdej sypialni. W aranżacji sypialni należy umieścić: małżeńskie łóżko, szafki nocne, szafy ubraniowe, oświetlenie, stoliki nocne, toaletki, wygodne fotele.
Centralnym punktem każdej sypialni jest łóżko i szafki nocne, które powinny być kompatybilne. To one tworzą jej klimat i decydują o komforcie wieczornego wypoczynku. Wygodne łóżko, najlepiej z dużym zagłówkiem, powinny uzupełniać dwie, stojące po obu stronach łóżka, nocne szafki. Najlepiej gdy szafki nocne są dostępne w komplecie sypialnianym. Jeżeli tak nie jest, należy bardzo starannie dobrać to ważne uzupełnienie.

Szafki nocne wiszące i stojące

Szafki nocne do sypialni mogą być dwojakiego rodzaju: stojące u wezgłowia łóżka lub wiszące, przymocowane do ściany. Każdy z tych typów ma swoje zalety. Wybierając szafki stojące należy pamiętać o jednym ważnym kryterium wyboru, tj. ich wysokości, która powinna być starannie dobrana do wysokości łóżka. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ najczęściej nocna szafka jest miejscem, gdzie będzie stała nocna lampka służąca do czytania. I tutaj wysokość źródła światła ma znaczenie dla komfortu czytania. Lampka rzucająca światło ze zbyt dużej wysokości może razić w oczy, ze zbyt niskiej z kolei ma mocno ograniczony promień świecenia. Nocna szafka wszak stoi wyraźnie z boku łóżka i jej odległość ma znaczenie.
Wiele osób jednak ze względów estetycznych woli, aby szafki nocne, stojące po obu stronach małżeńskiego łóżka miały dokładnie wysokość łóżka, tworząc jedną szeroką płaszczyznę. To kwestia wyboru.

Jaką szafkę nocną i stoliki nocne wybrać?

Szafki nocne dostępne w ofercie sklepów dzielą się na dwie zasadnicze grupy: na stojące oraz wiszące. Z pewnością szafki wiszące doskonale sprawdzą się w małych sypialniach, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na przysłowiową wagę złota. Wprawdzie jest to przestrzeń właściwie nie do wykorzystania, ale dzięki tak umieszczonym szafkom umeblowanie pokoju wydaje się lżejsze i pozostawia większej przestrzeni. Szafki umieszczone nad podłogą sprawiają wrażenie lewitujących w powietrzu. Mogą być skonstruowane w taki sposób, że posiadają dodatkową powierzchnię, ponad blatem, na nocną lampkę. Wysuwane szuflady umożliwiają przechowywanie najpotrzebniejszych przedmiotów.
Ciekawe rozwiązanie stanowi również komoda bądź toaletka do sypialni, którą również można „zawiesić w powietrzu”. Tego rodzaju półka uzupełniona lustrem oraz wygodnym taboretem zamienia się w wymarzoną przez większość kobiet toaletkę do makijażu i demakijażu. Tego rodzaju konstrukcja nie zajmie zbyt dużo miejsca, a spełni wszystkie oczekiwania.

Stoliki nocne z szufladami

Stoliki nocne najczęściej wyposażone są w co najmniej w jedną szufladę, czasem we dwie. Te „zawieszone” dysponują najczęściej jedną. Dodatkowa konstrukcja ponad blatem czyni z nich mebel naprawdę pojemny, funkcjonalny i estetyczny. Dwa takie stoliki wyposażone w szuflady w znacznym stopniu mogą odciążyć inne sypialniane meble. W szufladach można przechowywać swoje najbardziej prywatne przedmioty. Ustawienie stolika przy jednej ze stron łóżka sugeruje i narzuca sporą dozę prywatności.
Wyposażenie sypialni w przemyślane i dobrze wybrane meble, a dodatkowo optymalne ich zaaranżowanie sprawią, że pomieszczenie będzie emanowało harmonią i poczuciem bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *