Kosiarka automatyczna – jaką wybrać?
Nie jest tajemnicą, że koszenie trawy to coś, co rzadko kiedy sprawia przyjemność. Tak naprawdę często wiąże się ono z dużym wysiłkiem fizycznym przy jednoczesnym wystawianiu się na ciągłe słońce oraz nieprzyjemne gorąco, w efekcie czego jesteśmy zmęczeni i mamy wszystkiego dość, a jedyne, o czym marzymy to, aby wziąć chłodny prysznic. Każdą wiosną oraz każdym latem możemy powtarzać ten schemat nienawiści i złości. Możemy także wybrać znacznie lepsze rozwiązanie, jakim jest kosiarka automatyczna Poznań.
Nie da się ukryć, że coraz szerzej pojęta automatyzacja przybiera rozmaite formy oraz kształty, które docierają się nie tylko do rzeczy typowo cyfrowych, ale również do aspektów technicznych pomocy w życiu codziennym. Samojezdne odkurzacze, zmywarki, roboty piorące i roboty do koszenia trawy. To właśnie te ostatnie cieszą się największą popularnością ostatnich lat. Zdobywają one bowiem coraz większe zaufanie wśród klientów. Wybór tego typu urządzenia nie należy jednak do najprostszych.
Automatyczna kosiarka w Poznaniu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu?
- Maksymalna powierzchnia koszenia –jest to parametr, który odnosi się do maksymalnej powierzchni koszenia, ale w warunkach idealnych. Trawnik musi mieć zatem regularny kształt, na którym robot nie napotka żadnych przeszkód podczas pracy, tempo wzrostu trawy ma być średnie, a praca urządzenia ma być ustawiona na baterii o pełnej wydajności. Jakie są zatem wnioski? Nie warto zwracać uwagi na ten parametr, chyba że nasz trawnik wygląda „jak spod igły”.
- Automatyczna kosiarka – z instalacją czy bez? Instalacja to sieć przewodów rozmieszczonych wokół trawnika i występujących na nim przeszkód, które wytyczają robotowi obszar pracy oraz pozwalają mu na efektywne poradzenie sobie z manewrowaniem na wyznaczonym terenie. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem wybór robota z instalacją.
- Rodzaj terenu oraz jego ukształtowanie – im „trudniejszy” będzie teren, po którym będzie poruszał się nasz robot, tym wyższe musisz mieć wobec niego wymagania. Należy zatem zwrócić uwagę m.in. na konstrukcję kół oraz układu jezdnego. Znaczenie mają takie parametry jak wysokość bieżnika oraz jego wzór, materiały, z jakich wykonano koła, ich liczba oraz rozmiar. Na przykład, roboty, które będą działać na terenach z tendencją do podmakania lub wszędzie tam, gdzie występuje duży opad liści, wyposażone powinny być w samoczyszczące koła pneumatyczne.
- Moc cięcia – szerokość oraz prędkość obrotowa noża ma wpływ na to, jak robot poradzi sobie z opadającymi liśćmi, grubszymi źdźbłami trawy, szyszkami, czy także owocami i drobnymi gałęziami. Na rynku znajdziemy urządzenia z różnymi typami mechanizmu koszenia, np. kilkuramienne noże lub takie z jednym ramieniem. Systemy z nożami wieloramiennymi doskonale sprawdzą się na większym terenie, a także tam, gdzie trawa jest twarda i gęsta. Bardzo ważna jest także jakość stali, z jakiej wykonane są ostrza.
- Liczba obsługiwanych trawników. Jeżeli w przyszłości będziesz chciał używać urządzenia na większej posesji, należy wybrać model, który będzie obsługiwał jednocześnie kilka trawników. Jeżeli dobrze określimy ich liczbę w odniesieniu do parametrów technicznych kosiarki, będzie ona służyła przez długie lata.
- Dodatkowe funkcje urządzenia – każdy, coraz to nowszy model posiada dodatkowe usprawnienia, które zwiększają nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo korzystania z kosiarki. Oto przykłady kilku z nich:
- GPS,
- GSM,
- System łączności Bluetooth,
- Aplikacja, która pozwoli na integrację kosiarki z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem,
- Ochrona zwierząt domowych,
- Doposażenie robota oraz poszerzenie jego funkcji w przyszłości,
- System zapamiętywania przeszkód,
- Czujnik deszczu.
- Wsparcie robota – warto pamiętać, że każde, nawet najlepsze urządzenia elektryczne mogą ulec zepsuciu. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na gwarancję od producenta, obsługę serwisową u klienta, usługę „zimowania” robotów samokoszących oraz stałą opiekę posprzedażową nad robotem, nawet po zakończeniu okresu gwarancji.