Landing Page – co to jest i jak go zrobić?

0

Jednym z głównych celów marketingu internetowego jest pozyskiwanie nowych klientów. W tym celu wykorzystuje się różne narzędzia. Jednym z nich jest landing page. Czym jest landing page? Ogólnie rzecz ujmując jest to strona internetowa, na którą trafia świeżo pozyskany klient. Takie pozyskanie kontakty określa się mianem leadów. Jak wspomniano, landing page to skuteczne narzędzie marketingowe i sprzedażowe. Strona taka musi być jednak przygotowana w sposób właściwy.

Co to landing page?

Landing page często określany jest również jako „strona lądowania”. Jest to strona internetowa, która tworzona jest wyłącznie na potrzeby konkretnej kampanii marketingowej. Jak nazwa wskazuje, jest to strona, na którą ląduje użytkownik po kliknięciu w link w reklamie takiej strony. Sama reklama może mieć różnie formy. Może być to reklama w e-mailu, link w wynikach wyszukiwania czy post w mediach społecznościowych. To, co charakteryzuje landing page to fakt, iż jest to pojedyncza strona internetowa. Nie posiada ona żadnych dodatkowych podstron. Ma bowiem tylko jeden cel – wykonanie przez użytkownika określonego działania. Działaniem tym najczęściej jest wypełnienie krótkiego formularza, w którym podaje on swoje dane.

Rodzaje landing page

Landing page mogą się oczywiście od siebie różnić. Wszystko zależy od konkretnej branży, grupy docelowej czy oferowanych produktów lub usług. Jednak pod kątem celu landing page podzielić można na dwa rodzaje. Pierwszym jest generowanie leadów. To wspomniane już pozyskiwanie danych kontaktowych potencjalnych klientów. Najczęściej na takim landing page znajduje się krótki formularz zawierający takie pola do uzupełnienia jak imię i nazwisko, adres e-mail i czasem także numer telefonu. Poprzez tego typu stronę tworzy się listy potencjalnych klientów, osób przynajmniej wstępnie zainteresowanych ofertą. Drugi rodzaj landing page, jaki można wyróżnić pod kątem celu to sprzedażowy landing page. Wykorzystywany jest głównie przez sklepy internetowe. W tym przypadku nie prosi się użytkowników o wypełnienie formularza w celu pozyskania ich danych. Na stronie znajduje się przycisk będący wezwaniem do działania (call to action). Po jego kliknięciu użytkownik może być przekierowany do konkretnej podstrony produktowej w sklepie internetowym. Treść na takim landing page ma przekonać, zachęcić do użytkownika do kupna oferowanego produktu.

Skuteczny landing page

Landing page to skuteczne narzędzie marketingowe, ale strona taka musi być stworzona we właściwy sposób. Zatem jak zaprojektować landing page? Przede wszystkim dobry musi być prosty i przejrzysty. Nic na takiej stronie nie może niepotrzebnie rozpraszać użytkownika. Nie można zatem przesadzać ze zbyt dużą ilością treści. Umieścić należy najważniejsze informacje. Oczywiście w sposób zachęcający użytkownika do działania. Podobnie jest w przypadku formularza. Musi być prosty. Dotyczyć powinien jedynie podstawowych danych osobowych jak imię czy adres e-mail. Po drugie, treść publikowana na landing page musi być napisana językiem dopasowanym do grupy docelowej. To bardzo ważna zasada. Tworzenie landing page zacząć trzeba od dokładnego określenia grupy docelowej i dopasowania do niej oferty. Choć w dzisiejszych czasach powinien być to już standard, to jednak warto przypomnieć o jeszcze jednej ważnej sprawie. Landing page musi być dopasowany do urządzeń mobilnych. Innymi słowy, musi być responsywny. Dziś większość użytkowników korzysta z internetu za pomocą smartfona.

Promocja landing page

To ja działa landing page jest w miarę jasne. Aby jednak strona spełniała swoje zadanie, muszą trafiać na nią użytkownicy. Musi być zatem odpowiednio promowany. Wykorzystać można do tego wiele narzędzi, a najlepiej jest korzystać przynajmniej z kilku jednocześnie. Landing page może być promowany za pomocą kampanii linków sponsorowanych. Powinien być także promowany w mediach społecznościowych. Wciąż skutecznym narzędziem jest również e-mail marketing. Zatem ważne jest nie tylko jak zrobić landing page, ale również to, aby taką stronę skutecznie wypromować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *