Najciekawsze miejsca w Chorwacji – co warto zwiedzić?

Jeśli szukasz miejsca na swój następny wyjazd wakacyjny, to Chorwacja może być świetnym wyborem! Piękne widoki, bogata architektura, ciepła pogoda, błękitna woda i smakowita kuchnia – to wszytko w jednym niewielkim kraju. Na dodatek do wyjazdu zachęcają atrakcyjne ceny, dzięki czemu na wycieczkę można bez obaw zabrać całą rodzinę. Chorwacja obfituje w malownicze miejsca, jednak jeśli nie jesteś pewny, od czego warto zacząć zwiedzanie, przeczytaj, jakie są najciekawsze miejsca w tym kraju – być może znajdziesz tu inspirację.

Chorwacja – najciekawsze miejsca

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych wyborów, jeśli chodzi o wyjazdy wakacyjne – i nic dziwnego! To niewielkie państwo oferuje naprawdę dużo atrakcji. Zaczynając od bajkowych krajobrazów, a kończąc na zabytkowej architekturze. Jeśli lubisz takie klimaty, to na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Swoją przygodę z tym krajem możesz zacząć od jego najbardziej znanego miasta, Dubrownika. To jedno z najciekawszych miejsc w Chorwacji i jednocześnie jedno z najchętniej odwiedzanych. Nazywane jest „Perłą Adriatyku”, zachwyca turystów niesamowitymi widokami i architekturą z VII wieku naszej ery. To właśnie Dubrownik był centrum nauki, kultury, edukacji i handlu w czasie średniowiecza. W tym portowym mieście zachowało się wiele zabytków, w tym kolumna Rolanda, cerkiew prawosławna czy Wielka Studnia Onofria. Inne znajdujące się w Chorwacji ciekawe miejsce to miasteczko Lun. Jest zdecydowanie bardziej kameralne i spokojne, a przy tym zachwyca malowniczymi widokami. Jeśli lubisz dobrą kuchnię, to właśnie tam powinieneś się udać. Miejsce znane jest ze swojego gaju oliwnego Lunjska Maslinada, który liczy ponad 1500 drzew oliwnych, a niektóre z nich mają nawet ponad 1000 lat.

Chorwacja – co zobaczyć na swojej wycieczce? 

Jeśli zastanawiasz się, co warto zwiedzić w Chorwacji, to zdecydowanie powinieneś rozważyć wyspę Hvar, która nazywana jest „Królową Chorwackich Wysp”. Przydomek ten zyskała dzięki zapierającym dech w piersiach widokom i zachowaniu jedności z naturą. Wszystkie budynki przeplatają się z bujną i nienaruszoną przyrodą, spacerując, można przyglądać się drzewom oliwnym czy dać się oczarować pachnącej lawendzie. Dzięki temu, że jest to jedna z najcieplejszych i najbardziej słonecznych wysp, wszystkie rośliny są bujne, a ich owoce pełne smaku. Zwiedzać możesz tam miasto o tej samej nazwie co wyspa, które zachwyci Cię pięknymi zabudowaniami i starożytną architekturą. Inne najciekawsze miejsce w Chorwacji to zdecydowanie Park Narodowy Jezior Plitwickich. Spodoba Ci się, szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem natury. Tamtejsze widoki na długo zapadną Ci w pamięć! Ten park jest jednym z najpiękniejszych w Europie, co roku bywa tłumnie odwiedzany przez turystów. Znajduje się tam 16 zbiorników wodnych, z których każdy ma krystalicznie czystą wodę. Już samo to wygląda niesamowicie, a to nie koniec! W parku znajduj się wiele wodospadów i bujna roślinność, które razem tworzą obraz prosto z bajki. Miejsce możesz zwiedzać, przechadzając się pomostami lub podróżując łodzią, co pozwala jeszcze bardziej wczuć się w ten magiczny klimat!