Skuteczny landing page – wskazówki

0

Celem landing page jest przekształcenie klientów, którzy nie są przekonani do zakupu, oraz prezentacja wartości i oferty firmy. Taka strona jest istotna w staraniach o zwiększenie sprzedaży produktu lub usługi i może pomóc w szybkim pozyskiwaniu klientów dzięki atrakcyjnym ofertom. W poniższym artykule dowiesz się o kluczowych składnikach skutecznej strony docelowej oraz o tym, jak możesz zintegrować je z treścią, aby zwiększyć konwersje.

Strony docelowe mają zwykle jeden z pięciu celów:

  • Zachęcenie użytkownika do kliknięcia (aby przejść do innej strony, na Twojej witrynie lub do kogoś innego).
  • Przekonanie do dokonania zakupu.
  • Zachęta gościa do wyrażenia zgody na dalsze działania, kontakt (e-mail, telefonicznie itp.).
  • Prośba o przekazanie dalej informacji o Twoich produktach/usługach.
  • Zachęcenie użytkownika do wystawienia opinii. Może to obejmować opublikowanie komentarza lub ocenę Twoich produktów, lub usług.

Stwórz atrakcyjny nagłówek

Nagłówek to pierwsza rzecz, którą użytkownik zobaczy na stronie docelowej, a większość odwiedzających przeczyta go, jednak treść niżej jedynie pobieżnie przejrzy. Unikaj nagłówków, które są niejednoznaczne lub nie podsumowują poprawnie treści. Po pierwsze, ważne jest, aby opisywać swoje treści w ciekawy, zwięzły i przyciągający wzrok sposób. Po drugie, upewnij się, że nagłówek przedstawia zalety Twojej oferty. Dzięki temu użytkownicy będą bardziej skłonni pozostać na stronie i działać zgodnie z wezwaniem do działania.

Po trzecie, pamiętaj, że zoptymalizowany tytuł strony (w tym słowo kluczowe, na które kierujesz reklamy) może również pomóc Ci uzyskać lepszą pozycję w wyszukiwarkach. Posiadanie zindeksowanej strony docelowej w witrynie zoptymalizowanej pod kątem słów kluczowych zwiększa jej widoczność dla tego konkretnego zapytania.

Skuteczny landing page odpowiada jedynie jednej akcji

Bardzo ważne jest, aby treść, którą klika użytkownik, była ściśle zgodna z nagłówkiem i zawartością strony docelowej. Firma HubSpot, lider branży marketingowej notowany na amerykańskiej giełdzie, nazywa to „dopasowaniem wiadomości” i definiuje je jako „[…] dopasowanie nagłówka strony docelowej do nagłówka reklamy lub fragmentu marketingu, który kliknął użytkownik”. Dopasowanie wiadomości jest ważną częścią pozytywnego doświadczenia użytkownika z marką. A ponieważ większość firm B2C oferuje dużą ilość treści w wielu różnych kategoriach i typach produktów, odsyłanie użytkowników do Twojej strony głównej lub innej strony produktu ze stron promocyjnych nie pozwoli na prawidłowe dopasowanie tego komunikatu.

Na przykład, jeśli wyślesz wiadomość e-mail reklamującą lokalne koncerty w Twojej okolicy, w tym koncert X, a użytkownik jest zainteresowany udziałem w koncercie artysty X, kliknie on przycisk wezwania do działania (CTA), aby kupić bilety na to wydarzenie. Jeśli zamiast strony z biletami na występ X przekierujesz tego użytkownika na stronę główną swojej witryny, na której znajdują się treści promocyjne dotyczące biletów na mecze piłki nożnej, prawdopodobnie będzie on bardzo zirytowany.

Trafne użycie obrazów

Jak podaje HubSpot, 65% ludzi zachowuje informacje w połączeniu z odpowiednimi obrazami – w porównaniu z zaledwie 10% osób, które jedynie słyszą te same dane. Z tego powodu najlepiej jest dostarczyć obraz, który podkreśla osobę korzystającą z Twojego produktu lub usługi albo ilustruje, co otrzyma użytkownik, jeśli dokona konwersji na Twojej stronie docelowej.

Twoje obrazy powinny zawsze pomagać w zdobywaniu konwersji, a nie rozpraszać odwiedzających. Muszą być nie tylko inspirujące, oryginalne i przyciągające wzrok, ale powinny być starannie rozmieszczone, aby zainspirować czytelnika do działania. Zwięzły film edukacyjny może również pomóc zwiększyć współczynniki konwersji, co pokazuje duża część przykładów landing page.

Stwórz angażujące CTA

Przycisk wezwania do działania (CTA) to najważniejsza część strony docelowej, ponieważ to bezpośredni sposób, w jaki nawiązywane są nowe kontakty, czyli pozyskiwani są potencjalni klienci. Świetne wezwania do działania mogą zwiększyć współczynnik konwersji o dziesiątki, a nawet setki punktów procentowych.

Odwiedzający muszą czuć się zmuszeni do kliknięcia przycisku CTA, więc musisz ich do tego przekonać. Unikaj nudnych lub nieprecyzyjnych treści, takich jak „prześlij” lub „rozpocznij”, i skup się na angażującej, spersonalizowanej zawartości, takiej jak „Wyślij mi e-booka” lub „Uzyskaj bezpłatną wersję próbną”. Daj jasno do zrozumienia, co otrzyma użytkownik, klikając przycisk.

Jeśli chodzi o kolor, przycisk powinien kontrastować z otaczającymi go elementami, aby przyciągnąć jak najwięcej uwagi. Skorzystaj z testów A/B, aby sprawdzić, które kolory najlepiej sprawdzają się na Twojej witrynie. Preferencje często różnią się w zależności od branży i profilu konsumenta, dlatego ważne jest, aby nie przyjmować założeń na podstawie wszechobecnych „najlepszych praktyk”, które nie są uniwersalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *