Bezpieczeństwo pracy na podnośniku koszowym – co trzeba wiedzieć?

Podnośnik koszowy to sprzęt, który bardzo często można spotkać na placu budowy. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy rusztowanie zostało już rozebrane, a konieczne jest dokonanie poprawek. Gdy potrzebna jest szybka reakcja, praca przy użyciu zwyżki będzie dużo szybszym rozwiązaniem niż na przykład stawianie rusztowania na nowo. Bardzo ważne jest jednak, aby podczas pracy z tym sprzętem zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa, które sprawią, że zarówno operator, jak i osoba na koszu będą mogły bezpiecznie wykonać swoją pracę.

Podnośnik koszowy Wrocław — BHP to podstawa

Przestrzeganie zasad BHP na placu budowy jest szczególnie ważne. To właśnie dzięki nim pracownicy mogą uchronić się przed poważnymi wypadkami czy urazami. W przypadku pracy z podnośnikiem koszowym przede wszystkim należy zadbać o środki ochrony indywidualnej dla pracownika. Są to: kask, kamizelka odblaskowa, buty BHP oraz szelki bezpieczeństwa. Elementy te są niezbędne w przypadku wykonywania pracy na wysokości, będą w obudowanej platformie zwyżki.

Szczególnie istotne jest to, aby pracownik znajdujący się na koszu miał na sobie szelki bezpieczeństwa, które muszą być przypięte do punktu asekuracji. Niestety, element ten jest często pomijany, a to właśnie on bezpośrednio chroni pracownika przed wypadnięciem z kosza. Co prawda, takie zdarzenia są raczej mało prawdopodobne i zdarzają się dosyć rzadko, jednak na placu budowy lepiej jest dmuchać na zimne i posiadać dodatkowe zabezpieczenie.

Praca z podnośnikiem koszowym — na co zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że praca na zwyżce jest czymś dużo bardziej skomplikowanym, niż czynności wykonywane na ziemi. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które zwiększą bezpieczeństwo pracownika na koszu. Przede wszystkim podnośnik koszowy (Wrocław) to sprzęt, którego nie może obsłużyć każdy. Są do tego konieczne niezbędne uprawnienia. Im operator posiada większe doświadczenie, tym bezpieczniej będzie mógł czuć się pracownik na koszu.

Podnośniki koszowe, tak jak i inne pojazdy na placu budowy, muszą mieć wykonane aktualne badania techniczne. Ponadto raz do roku muszą mieć wykonaną kontrolę przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Również co miesiąc są one dokładnie sprawdzane przez odpowiedniego konserwatora. Jeżeli podnośnik koszowy (Wrocław) posiada wszystkie te badania, można być pewnym, że urządzenie nie zawiedzie, a pracownik będzie bezpieczny podczas wykonywania pracy na wysokości.

Warto również pamiętać o tym, że podnośniki koszowe posiadają wiele systemów, które na bieżąco czuwają nad bezpieczeństwem. Ważne jest więc, aby były one sprawne. Do tych najpopularniejszych należą ograniczniki prędkości ruchów roboczych, udźwigu oraz przechyłu. Na przykład, kiedy maszyna ulegnie zbyt dużemu odchyleniu, natychmiast poinformuje o tym operatora. Dzięki temu będzie on mógł podjąć odpowiednie działania i uniknąć wypadku. Jeżeli wszystkie te systemy są sprawne, pracownik z pewnością bezpiecznie wykona swoją pracę.