Co sprawdzić przed zakupem auta?

samochód

Prawdą jest, że zakup używanego pojazdu to doskonała okazja, jeśli szukasz tańszych opcji. Jednak przed podjęciem decyzji warto zrobić dokładny przegląd samochodu, co pozwoli uniknąć problemów w przyszłości. Jednak, co należy sprawdzić przed kupnem samochodu?

Rozruch silnika

Samochód z elektrycznym wtryskiem paliwa nie powinien mieć żadnych problemów z rozruchem. Dlatego warto zwrócić uwagę na wszelkie odstępstwa od normy. Pojazd powinien ruszyć za pierwszym razem, w przeciwnym razie może to być oznaką problemów z układem paliwowym lub braku kompresji w cylindrach, wymagającego często kosztownej naprawy. Dlatego warto zdecydować się na fachowe sprawdzenie auta przed kupnem w Olsztynie.

Badanie zadymienia

Gdy silnik jest już uruchomiony, pozwól mu pracować przez około 15 minut. W tym czasie poproś kogoś innego o wciśnięcie do końca pedału gazu. Wtedy zwróć uwagę na dym wydobywający się z rury wydechowej, a konkretnie na jego kolor. Jeśli ma odcień:

  • głęboko niebieski, silnik prawdopodobnie spala olej;
  • czarny jak smoła, to znaczy, że silnik nie ma zapłonu;
  • białawy, wszystko jest w normie.

Nadwozie 

Nadwozie to kolejny niezwykle ważny element przy podejmowaniu decyzji, jeśli zastanawiasz się, co sprawdzić przed kupnem samochodu. Dlatego podczas wizyty przyjrzyj się całej zewnętrznej części i upewnij się, że wszystko jest na swoim miejscu i w dobrym stanie.

W tym celu należy dobrze przyjrzeć się zderzakom i karoserii oraz sprawdzić, czy nie ma na nich deformacji – szczególnie w okolicach drzwi. To w takich miejscach często widać wybrzuszenia od drobnych nierówności, które później utrudniają otwieranie lub mogą być oznaką, że pojazd brał udział w wypadku.

Opony

Co warto sprawdzić przed kupnem samochodu? Sprawdź opony i zawsze wybieraj te z niewielkim zużyciem, ponieważ pozwoli Ci to zaoszczędzić na ich wymianie. Skontroluj również, czy gumy nie mają nierównomiernego zużycia, ponieważ może to być znak, że ogumienie nie dotyka równomiernie podłoża, np. przez niewycentrowane koła. To z kolei czasami wiąże się z innymi problemami.

Kierownica

Po zakończeniu oględzin na zewnątrz, czas przejść do wnętrza. Co sprawdzić przed kupnem samochodu w środku? Tutaj jeden z najważniejszych aspektów stanowi układ kierowniczy. Zacznij od obracania kierownicą w trakcie jazdy i sprawdzenia, czy samowolnie się prostuje, co wskazywałoby, że jest w dobrym stanie.

Podobnie możesz spróbować puścić kierownicę w trakcie jazdy, by sprawdzić, czy samochód nie zjeżdża na jedną ze stron. W takim przypadku auto najprawdopodobniej ma problemy z układem kierowniczym, co może to wynikać z wielu powodów.

Hamulce

Czas na sprawdzenie hamulców, czyli jednego z kluczowych elementów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi. W tym celu należy nacisnąć pedał oraz ocenić, jak reaguje. Jeśli trzeba go mocno nadepnąć, aby się zatrzymać, to znak, że prawdopodobnie trzeba wymienić płyn hamulcowy lub klocki.

Licznik kilometrów – czy podany przebieg jest prawdziwy?

Czasami sprzedający zmieniają liczbę kilometrów przejechanych przez samochód, aby oszukać klientów, że kupują mniej używane auto niż ma to miejsce w rzeczywistości. Sprawdzenie, czy licznik był modyfikowany, nie jest dla większości osób takie proste, zwłaszcza jeśli nie mają wiedzy na ten temat.

Jednak w przypadku drogomierzów analogowych, jeśli cyfry są źle ustawione, może to być wskazówka, że zaszły jakieś manipulacje. Podobnie na cyfrowym liczniku kilometrów. Jeśli zero nie jest całkowicie zaznaczone, może to również oznaczać, że właściciel zmienił przebieg, a to wskazywałoby, że ma coś do ukrycia.

Jazda próbna

Jeśli wszystko jest w porządku, pozostaje odbyć jazdę próbną. W jej trakcie należy w miarę możliwości starać się jeździć po drogach zarówno w mieście, jak i poza nim. Poszukaj wszelkich pobliskich wzniesień, a także sprawdź, jak auto zachowuje się na podjazdach, gdy silnik jest poddawany największej presji.

Na koniec oceń, jak dobrze czujesz się, prowadząc samochód i czy jest dla Ciebie wygodny. Zwróć uwagę na takie aspekty jak widoczność zza kierownicy, reakcja pedałów na naciskanie czy nietypowe hałasy.