Czy warto zakładać portal internetowy?

strona www

Portal internetowy brzmi poważnie, ale najczęściej to po prostu strona w sieci. Obecnie praktycznie każdy, kto ma dostęp do Internetu, jest w nim w jakiś sposób obecny. Założenie swojego portalu internetowego wydaje się być zatem czymś naturalnym, a nawet obowiązkowym.

Z drugiej strony nie wystarczy założyć strony WWW, żeby móc czerpać z niej satysfakcjonujące korzyści. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki cel komuś przyświeca, gdy chce założyć witrynę w sieci. Warto jednak zastanowić się, czy posiadanie swojego portalu internetowego to na pewno dobry pomysł.

Co można osiągnąć, zakładając portal internetowy?

Komfort

Własne miejsce w sieci zapewnia wygodę, gdy oferuje się na takiej stronie produkty lub usługi, które ktoś miałby kupić. Zamiast bowiem szukać osób zainteresowanych ofertą, potencjalni klienci po prostu wchodzą na stronę i wszystko dzieje się poza jej właścicielem.

Własny adres w sieci

Dzięki portalowi internetowemu ma się również adres, pod którym łatwo znaleźć nie tylko asortyment, czy wsparcie, jakiego ktoś udziela, ale i informacje na temat właściciela serwisu. Dzisiaj coraz mniej internautów kupuje produkt, gdy tylko cena jest przystępna, a oferta nie wzbudza podejrzeń. Z uwagi na różne oszustwa w sieci sprawdza się również to, czy oferujący jest wiarygodny i czy strona sprawia wrażenie autentycznej.

Duże, nieraz pasywne zyski

Najczęściej portal internetowy zakłada się z przyczyn czysto praktycznych, czyli finansowych. Każdy, kto myśli o posiadaniu własnej strony, wyobraża sobie spływające środki na konto lawinowym strumieniem. Tak się może stać, że to właśnie na portalu w sieci zarobi się krocie, a nie na pracy na etacie, jeśli ktoś taką wykonuje i zakłada stronę.

Popularność, rozwój i stabilność finansowa

Własna strona daje również dalsze perspektywy rozwoju, zwłaszcza gdy już jej nazwa przestaje brzmieć obco dla coraz większej liczby odwiedzających ją osób. Popularność bardzo często napędza sprzedaż i pozwala podejmować śmielsze decyzje, na przykład związane z inwestowaniem. Ci, którzy odniosą jakiś sukces, mając swoją witrynę, mogą z powodzeniem wynajmować przestrzeń na stronie głównej partnerom biznesowym, którzy chcieliby się wypromować.

Portal internetowy – nad czym się zastanawiać?

Prowadzenie działalności gospodarczej

Ktoś mógłby pomyśleć, że skoro wszystko wygląda tak różowo, to dlaczego wciąż nie wszyscy dysponują swoim adresem WWW w sieci? Otóż jeśli zamierza się systematycznie sprzedawać na portalu internetowym, jest to tożsame z koniecznością prowadzenia działalności gospodarczej. Własna firma to nie przelewki, a nie każdy ma smykałkę do prowadzenia biznesu w sieci czy poza nią.

Inwestycja w swoją domenę i hosting

Aby wyglądać w sieci profesjonalnie, nie można prowadzić strony jako subdomeny na serwisie, który udostępnia darmowy adres i domenę. Trzeba mieć adres typu MojaStrona, a nie JakasFirmaZewnetrzna/MojaStrona. Różnica jest wyraźna, ponieważ ta pierwsza witryna będzie od razu wzbudzać zaufanie, a druga od razu wiąże się z wątpliwościami. Czasami najlepszy i najbardziej rzetelny opis działalności w tym drugim przypadku nie wystarczy, by przekonać do siebie każdego odwiedzającego.

Walka o uwagę odbiorcy

Trzeba też pamiętać o tym, że codziennie przybywa setek stron internetowych, a co za tym idzie już na dzień dobry portal internetowy musi mierzyć się z dużą konkurencją. Nawet jeśli będzie się na nim oferować unikalne wieszaki w kształcie słoni, to i tak trzeba mierzyć się z firmami, które oferują różnego rodzaju wieszaki. Chcąc się wybić na tle takich biznesów, trzeba zainwestować w promocję, co oznacza nieraz spore wydatki na marketing internetowy.

Zobowiązania podatkowe

Do tego dochodzi przystosowanie portalu do dokonywania zakupów, a także do split payment. Podzielona płatność jest szczególnie ważna, jeśli głównymi odbiorcami kupującymi na stronie WWW będą przedsiębiorcy. Trzeba się liczyć z tym, że nawet jeśli nie dostosuje się witryny do tego rozwiązania, nie da się jej uniknąć podmiotowi gospodarczemu będącego właścicielem serwisu sprzedażowego.

Split payment to standardowe rozwiązanie wykorzystywane w większości polskich banków. Dzięki niemu firma jest wiarygodna, ale nie może w 100% zarządzać finansami związanymi z inwestycją w swój biznes. Wszystkie wydatki dzielą się na kwotę bez podatku i na kwotę z odliczonym podatkiem, która trafia na odrębne konto.

Reasumując, należy świadomie podejść do zakładania portalu internetowego, uwzględniając koszty, zobowiązania i pracę, jaką trzeba włożyć w to, by móc roztaczać dobre prognozy wokół takiej strony w sieci.