Jak wycenić społkę?

cena

Dokonanie wyceny spółki okazuje się konieczne, gdy przychodzi czas na ustalenie wartości przedsiębiorstwa. Informacja o wartości firmy jest niezbędna do dokonywania różnorodnych wymian na rynku, np. wymian prawa na gotówkę. Wycena jest również bardzo istotna, gdy zamierzamy sprzedać spółkę czy wszcząć postępowanie upadłościowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wycenić spółkę szybko i skutecznie, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Jak wycenić spółkę? Najpopularniejsze metody

Istnieją trzy metody wyceny spółek:

  • Dochodowa – metoda ta cieszy się największą popularnością. Stosowana jest ona w różnych celach, przede wszystkim w momencie sprzedaży całości lub części firmy oraz w przypadku wydzierżawienia części mienia, które należy do danej spółki. Stosując metodę dochodową, tworzy się założenia dotyczące przyszłości przedsiębiorstwa.
  • Majątkowa – to najrzadziej stosowana metoda wyceny spółki. Używana jest głównie w przypadku procedury likwidacyjnej przedsiębiorstwa. Dzięki niej można oszacować, ile majątku zostanie, gdy zadłużona firmy dokona spłaty wszelkich zobowiązań.
  • Porównawcza – nazywana jest także metodą mnożnikową. Polega ona na oszacowaniu wartości przedsiębiorstwa dzięki zestawieniu jej z innymi firmami o podobnym profilu działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że spółki, do których porównujemy przedsiębiorstwo, powinny mieć również podobny rozmiar, dochody i zadłużenie.

Czy można wycenić spółkę samodzielnie?

Wiele osób zastanawia się, czy można dokonać wyceny spółki samodzielnie. Odpowiedź jest twierdząca, jednak należy pamiętać, że nie jest to proste zadanie. Aby wycenić wartość spółki, trzeba posiadać sporą wiedzę i doświadczenie. Cały proces musi zostać przeprowadzony w pełni obiektywnie, w oparciu o aktualne przepisy prawa. Bardzo istotne jest także wykorzystywanie najskuteczniejszych metod wyceny spółek, które dobrze znają wyłącznie doświadczeni specjaliści. Zatem, jeśli zastanawiasz się, czy dokonać oceny wartości przedsiębiorstwa samodzielnie, czy zlecić to zadanie profesjonalistom, to na początku określ poziom swojej wiedzy. Jeśli nigdy wcześniej nie przeprowadzałeś procesu wyceny spółki i nie wiesz nawet, jak się za to zabrać, to skorzystaj z usług specjalistów.

Komu zlecić wykonanie wyceny spółki?

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło: “Wycena spółek – Gorzów Wielkopolski”, to zapewne wyskoczą Ci oferty różnych przedsiębiorstw. Jak wybrać najlepsze? Przede wszystkim sprawdź, jakie doświadczenie posiadają dane firmy i poczytaj opinie na ich temat. Wybierz ofertę przedsiębiorstwa, które działa na rynku od lat, ma szeroką wiedzę i duże doświadczenie w wykonywaniu wycen spółek. Postaw na firmę, która cieszy się nieposzlakowaną opinią i dużą popularnością.

Wycena spółek (Gorzów Wielkopolski) – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje wycena spółek w Gorzowie Wielkopolskim? Nie da się wskazać konkretnej kwoty, ponieważ cena tej usługi zależy od różnorodnych czynników i jest ustalana indywidualnie ze zleceniodawcą. Na koszt usługi wpływa m.in. stopień skomplikowania sprawy.