Jak wyczyścić wykładzinę?

wykładzina

Wykładzina dywanowa jest bardzo chętnie wykorzystywanym sposobem pokrywania podłóg. Spotkać ją można w domach, obiektach użytku publicznego czy biurach. Ten sposób pokrycia doceniany jest za szereg korzyści, które może dostarczyć.

Poza praktycznymi funkcjami takimi jak ocieplenie, wygłuszenie i ochrona parkietu, wykładziny spełniają także funkcje estetyczne. Dobrze dobrany materiał sprawia, że pomieszczenie wydaje się być bardziej przytulne i komfortowe.

Jak dbać o wykładzinę?

Aby zachować właściwości i korzystny wygląd wykładziny, należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że korzystanie z niej pozostanie bezproblemowe przez wiele lat.

Sprzątanie na bieżąco

Podstawą powinno być regularne odkurzanie wykładziny. Powinniśmy wykonywać je minimum raz w tygodniu. Oczywiście, w pomieszczeniach, w których materiał jest szczególnie intensywnie użytkowany, należy odkurzać go częściej.

Pamiętaj o stosowaniu dobrej jakości odkurzacza – to z jakiego modelu korzystasz ma znaczący wpływ na Twoje zdrowie. Zaleca się modele wyposażone w obrotową końcówkę, która dokładnie pochłania kurz i nie emituje go z powrotem do powietrza.

Usuwanie plam

Samo usuwanie kurzu zwykle nie wystarcza. Zdarza się, że na wykładzinie powstają plamy, z którymi odkurzacz sobie niestety nie poradzi. Mowa tutaj o zabrudzeniach pozostawionych przez resztki jedzenia, wylane napoje czy błoto. Z kłopotem dotyczącym plam na wykładzinie na pewno mierzą się rodzice oraz właściciele czworonogów. W sytuacji, gdy zabrudzenia są świeże, wystarczy ją spryskać pianką do golenia i po chwili usunąć plamę wilgotną ściereczką.

W przypadku plam powstałych w wyniku wylania wina, herbaty czy kawy można potraktować zabrudzoną powierzchnię roztworem zrobionym ze spirytusu, octu i wody w proporcji 1:1:1. Mieszankę nałóż na wykładzinę, delikatnie wetrzyj, a następnie pozostaw na kilka godzin. Zmyj wszystko wilgotną ściereczką.

Profesjonalne czyszczenie wykładzin, Poznań

Regularne samodzielne czyszczenie wykładzin jest bardzo ważne. Należy jednak pamiętać także o tym, by raz na jakiś czas pozwolić fachowcom dokładnie o nią zadbać. Odstępy czasowe, jakie powinno się stosować pomiędzy jednym a drugim czyszczeniem, zależą od intensywności użytkowania wykładziny i stopnia zabrudzeń.

Profesjonalne czyszczenie wykładzin w Poznaniu rozpoczyna się od dokładnego odkurzenia i wyczesania włosków. W kolejnej fazie na materiał nakłada się suchy środek, który wprowadzany jest w strukturę włosa za pomocą specjalnej szczotki. Następnie wykładzina zostaje precyzyjnie odkurzona – tym razem silniejszym sprzętem.

Firmy zajmujące się czyszczeniem wykładzin w Poznaniu dysponują specjalistycznymi detergentami i profesjonalnym sprzętem. Te elementy gwarantują dokładne usunięcie nawet najtrudniejszych plam, których wyeliminowanie za pomocą środków dostępnych w marketach nie byłoby możliwe.

Ponadto tak dokładne czyszczenie nie tylko poprawia wygląd materiału, ale także eliminuje nieprzyjemny zapach powstały przez wnikanie brudu we włókna. Dobrze przeprowadzony proces sprawi także, że wykładzina odzyska swój naturalny kolor i będzie miękka w dotyku.