Wystrój wnętrz – styl rustykalny
Remontujesz swoje mieszkanie i chcesz, żeby przyciągało swoim wnętrzem? Chcesz stworzyć powierzchnię nowoczesną, nawiązującą jednak do klasycznych rozwiązań? Lubisz naturalne materiały, takie jak drewno, żelazo czy cegła? Twój dom powinien więc być urządzony w stylu rustykalnym!
Czym w ogóle jest styl rustykalny?
W prosty sposób można powiedzieć, że styl rustykalny to styl wiejski. Nawiązuje on głównie do domów z przełomu XIX i XX wieku. Często kojarzy się z dworkami i chałupami wiejskimi, co nie zmienia faktu, że można nadać mu nutkę nowoczesności.
Styl wiejski opiera swój unikalny charakter materiałom, jakich się używa do zaaranżowania danego mieszkania czy też domu. Mowa tutaj oczywiście o drewnie, kamieniu, cegłach, ceramice, żelazie, miedzi itd. Elementy wykonane z tworzywa sztucznego nie powinny w stylu rustykalnym się pojawiać.
Wnętrze rustykalnego mieszkania powinno być jasne, ciepłe i przytulne. Nie powinny się pojawiać żadne jaskrawe lub nader intensywne barwy, takie jak czerwień, pomarańcz, fiolet, niebieski itd. Powinny to być odcienie bieli lub beżu, ale też brązu, na przykład drewno lub ciemna cegła. Mimo tego, że kolorystyka pomieszczenia nie daje wielkiego wyboru, to z racji na ludowe korzenie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać kilka folklorystycznych elementów. Na przykład motywy kwiatowe świetnie ożywią drewnianą ścianę lub szafę.
W przypadku umeblowania sytuacja jest podobna – odcienie powinny być naturalne, a tak ważne meble jak łóżko czy stół – muszą być wykonane z drewna, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby łączyć je z metalem. Na tle ceglanej ściany stół z metalowymi nogami będzie prezentował się wręcz wyśmienicie. Styl wiejski powinien również być bogaty w takie meble, jak komody ze starego drewna, czy popularne kiedyś kredensy. Warto od razu wspomnieć o dodatkach – będą one dodawały mieszkaniu niesamowitego charakteru. Mowa tutaj na przykład o miedzianych dzbankach, wiklinowych obrusach, lnianych zasłonach.
W salonie dobrze sprawdzi się delikatne łączenie stylów. Styl wiejski świetnie będzie współgrał z nowoczesnością (np. drewniany parkiet i ściana z płyt betonowych). Dobrze się sprawdzi także umieszczenie jak największych okien, najlepiej od posadzki do sufitu. Dzięki temu sam styl rustykalny zostanie przełamany, jednak nie zatracony. Jako, że nawiązuje on do poprzedniego wieku, warto zainwestować w wykonanie kominka. Nie musi on być jednak wielki i ciężki – doskonałym rozwiązaniem będzie wbudowanie kominka w ścianę. Równie ciekawym wyborem będzie zakup tzw. kozy, czyli małego kominka wolnostojącego.
Styl wiejski nie na każdą kieszeń
Musisz jednak wiedzieć, że urządzanie mieszkania w stylu rustykalnym nie jest tanie. Naturalne materiały są znacznie droższe od sztucznych. Oczywiście można wybrać meble imitujące swoim wyglądem drewno, wtedy koszty będą mniejsze, jednak ucierpi na tym charakter mieszkania. Natomiast jeżeli masz dużo wolnego czasu – możesz wykonać wiele elementów samodzielnie.