Jak okleić samochód folią?

Oklejanie samochodu folią to dobre rozwiązanie, aby zmienić kolor samochodu bez rozkręcania poszczególnych elementów i rozbierania go na części. Taką metamorfozę można przeprowadzić przy pomocy folii bezbarwnej albo kolorowej. Technika oklejania samochodu jest coraz bardziej popularna, ponieważ dostępne obecnie folie są bardzo wytrzymałe, są w stanie zabezpieczyć naturalny lakier auta przed uszkodzeniami mechanicznymi, można je także w dowolnym momencie usunąć.

Oklejanie samochodu folią – przygotowanie

Jak okleić samochód folią? Przede wszystkim przed przystąpieniem do oklejania należy odpowiednio samochód przygotować i zabezpieczyć elementy, które nie będą oklejane. Trzeba przygotować także niezbędne narzędzia i akcesoria, takie jak:

 – folia do oklejania,

 – spryskiwacz z wodą,

 – specjalna rakla do aplikacji folii na powierzchnię karoserii,

 – opalarka,

 – taśmy polimerowe i tnące.

Zastanawiając się, jak samemu okleić samochód folią, trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni dobór folii, powinna być ona zaopatrzona w specjalne mikroskopijne kanaliki, przez które usuwane jest powietrze podczas naklejania arkuszy. Powinieneś także zwrócić uwagę, czy jest ona odporna na duże różnice temperatur, aby nie doszło do sytuacji, że będzie odklejać się razem z lakierem. Foliowanie trzeba przeprowadzać oddzielnie na poszczególnych częściach karoserii. Pierwszym krokiem jest porządne umycie samochodu, dokładne wytarcie do sucha, a następnie powierzchnię trzeba dobrze odtłuścić. Dobrym sposobem na to, jak okleić folią samochód, jest precyzyjne przyklejenie taśm polimerowych w miejscach, które nie powinny  być oklejone. Wszystkie klamki w drzwiach trzeba zdemontować. Do zabezpieczania uszczelek również wykorzystywane są taśmy polimerowe. Taśmy tnące muszą być umieszczone na tych płaszczyznach, gdzie folia się kończy.

Folie samochodowe wykorzystywane do oklejania karoserii mogą mieć grubość 0,07 – 0,10 mm, są wtedy sztywniejsze i nie tak podatne na uszkodzenia i rozerwanie przy nakładaniu. Stosowane są raczej do wyklejania pewnych elementów, a nie do zmiany koloru karoserii. Inny rodzaj folii jest dużo cieńszy, tzw. wylewany, jego grubość wynosi 0,05 mm. Daje się ona łatwo kształtować, ale wymaga przy nakładaniu dużej precyzji i cierpliwości.

Naklejanie arkusza – jak samemu okleić samochód folią?

Jeśli elementem oklejanym są drzwi auta, należy odkleić folię od linera i zacząć przyklejanie od górnego narożnika, pozostałą część folii można unieruchomić przy pomocy magnesów, jeśli pod spodem jest blacha. W przypadku innych surowców można ją umocować kawałkiem taśmy klejącej. Po odklejeniu warstwy zabezpieczającej możesz przykleić cały arkusz folii do drzwi. Folia może przykleić się nierówno, mogą też powstać bąbelki, w takim wypadku można ją odkleić i nałożyć ponownie. Po dopasowaniu folii i upewnieniu się, że na krawędziach jest zapas, można zacząć używać rakli. Dobrym rozwiązaniem na to, jak okleić samochód folią jest właśnie wykonanie raklowania. Przed tą czynnością trzeba spryskać folię wodą, wtedy dużo łatwiej się ona wyrównuje. Zazwyczaj każde drzwi posiadają przetłoczenia, w tych miejscach lepiej nie używać rakli, lepiej powyżej i poniżej tego miejsca użyć opalarki, wystarczy odczekać kilka sekund i można palcami dokładnie uformować folię. Jeśli zastanawiasz się, jak samemu okleić samochód folią, powinieneś wiedzieć, że nie jest to skomplikowany proces, ale wymaga dokładności i zaangażowania.

Oklejanie samochodu folią – prace końcowe

Po oklejeniu całych drzwi, na koniec powinieneś zająć się wnęką na klamkę. To miejsce również trzeba podgrzać za pomocą opalarki, a następnie dopasować delikatnie folię we wnęce. Na koniec można oderwać taśmę tnącą, zaczynając od miejsca, w którym przykleiłeś ostatni kawałek. Po odcięciu nadmiaru folii trzeba usunąć taśmę polimerową. Wykonywanie wszystkich czynności precyzyjnie jest jedyną metodą na to, jak okleić folią samochód. Czynności końcowe polegają na powciskaniu pozostawionych wcześniej specjalnie brzegów folii pod krawędzie i listwy.