Jak wziąć kredyt hipoteczny?

kredyt

Bycie właścicielem nieruchomości niezależnie od tego, czy jest to dom czy mieszkanie, stanowi cel wielu osób. Stanowi to zabezpieczenie na przyszłość i daje poczucie bezpieczeństwa. Z uwagi na stale rosnące ceny nieruchomości oraz brak dostatecznej liczby gotówki na zakup coraz większa liczba osób decyduje się na częściowe pokrycie zakupu nieruchomości ze środków uzyskanych z kredytu hipotecznego. Przed jego zaciągnięciem warto wiedzieć, czym charakteryzuje się ta forma zobowiązania oraz jak starać się o kredyt hipoteczny.

Czym jest i jak dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem pomiędzy daną osobą (lub osobami) określaną jako kredytobiorca a instytucją (najczęściej bankiem), który daje możliwość sfinansowania nabywanej nieruchomości (czyli kredytodawcą). To kredytobiorca w umowie zobowiązuje się do spłaty ustalonych comiesięcznych rat, z kolei kredytodawca ustanawia zabezpieczenie na kredytowanej nieruchomości. Warto wiedzieć, że na podstawie tego dokumentu bank dokonuje także wpisu w księdze wieczystej danej nieruchomości i tym samym ustanawia zapis na hipotece. Co należy zrobić, aby doszło do podpisania umowy?

Wiele osób zastanawia się, jak wziąć kredyt hipoteczny i od czego właściwie zacząć. Pierwszy element stanowi określenie, jaka kwota jest potrzebna na zakup danej nieruchomości. W tym celu warto dokładnie ocenić nie tylko ilość posiadanych środków pieniężnych, ale także własne możliwości finansowe. Warto pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny stanowi zobowiązanie długoterminowe (najczęściej na kilkadziesiąt lat), dlatego należy realnie i obiektywnie określić swoją sytuację finansową w jak najdłuższej perspektywie czasu. W ocenie zdolności kredytowej oraz rozpoczęcia całego procesu kredytowego warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, jakie oferuje m.in. kancelariakredytowa.biz.

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

Pierwszy element, jaki biorą pod uwagę banki podczas starania się o kredyt hipoteczny, stanowi zdolność kredytowa oraz posiadanie określonego wkładu własnego. Ta wartość określana jest jako maksymalna kwota, którą osoba starająca się o kredyt przeznaczy na spłatę zaciąganego zobowiązania. Na zdolność kredytową wpływają nie tylko zarobki kredytobiorcy, ale także szereg innych czynników, jak:

  • inne posiadane zobowiązania (oraz ich regularne spłacanie),
  • ilość osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • wiek kredytobiorcy,
  • ponoszone przez kredytobiorcę comiesięczne opłaty stałe.

Istnieje wiele sposobów na skuteczne zwiększenie swojej zdolności kredytowej. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy, który podpowie jakie czynności podjąć, aby uzyskać kwotę potrzebną do sfinansowania zakupu wymarzonego mieszkania lub domu.

Drugim koniecznym elementem, który stanowi odpowiedź na to, jak uzyskać kredyt hipoteczny, jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Obecna i obowiązująca rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego zakłada legitymowanie się kwotą będącą co najmniej 20% wartości finansowanej nieruchomości. W niektórych przypadkach może wystarczyć wkład własny na poziomie 10%. Warto jednak wiedzieć, że im wyższa wartość, tym większa zdolność kredytowa oraz szanse na uzyskanie dodatkowych środków. Wkładem własnym nie musi być tylko gotówka – mogą nim zostać zadatek czy zaliczka. W niektórych przypadkach mogą tak zostać potraktowane działka, na której ma stanąć nieruchomość czy środki zgromadzone na IKE lub PPK.

Porównanie ofert banków oraz dopełnienie najważniejszych formalności

Po uzyskaniu pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz zgromadzeniu odpowiedniego wkładu własnego nadchodzi moment na wybór odpowiedniej oferty. W tym celu warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość comiesięcznych rat, ale także na stopę oprocentowania (RRSO), marżę banku, koszt wcześniejszej spłaty kredytu czy sam system spłat. Warto wiedzieć również, że niektóre banki dają możliwość negocjacji warunków kredytowania, a także zmniejszają koszty np. poprzez skorzystanie z innych produktów.

Po wybraniu oferty nadchodzi moment kompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów oraz oczekiwania na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.