Buty profilaktyczne a ortopedyczne – czym się różnią?

buty

Główne różnice między dziecięcymi butami ortopedycznymi a profilaktycznymi 

Każdy rodzic na pierwszym miejscu stawia dobro swojego dziecka. Przedkładając je często nawet nad swoje, stara się zapewnić synowi lub córce jak najlepsze warunki do rozwoju. Na szczęście przyszło nam żyć w czasach, w których do dyspozycji mamy na prawdę wiele produktów i rozwiązań, które zdecydowanie ułatwiają nam, rodzicom, wspierania rozwoju naszych pociech.

Weźmy za przykład obuwie ortopedyczne oraz buty profilaktyczne. Pomiędzy tymi dwoma rodzajami obuwia jest oczywiście znacząca różnica, ale o tym za chwilę. Na wstępie warto jednak zdać sobie sprawę, jak ważne w XXI wieku jest właściwe obuwie. Im wcześniej nasze stopy będą miały możliwości do właściwego rozwoju, tym lepiej. Era komputerów oraz smartfonów mimo swoich wielu zalet odcisnęła również piętno na postawach dzieci, których kręgosłupy nie wytrzymują wielu godzin ciągłego siedzenia i wpatrywania się w ekran czy to komputera, czy właśnie smartfona. Jeżeli dodamy do tego lekcje w szkole, dodatkowe i kolejne godziny spędzane na kanapie w domu, to mamy gotowy przepis na poważne wady postawy. Z tego właśnie powodu wspomniane wyżej buty profilaktyczne albo obuwie ortopedyczne są dziś tak ważne. Warto z nich korzystać i dbać o stopy swoich pociech. Należy jednak zdawać sobie sprawę z różnic, jakie dzielą oba rodzaje obuwia. 

Buty profilaktyczne a ortopedyczne — na czym polega różnica? 

Jeżeli mielibyśmy w jednym zdaniu wskazać główną różnicę między obuwiem profilaktycznym a ortopedycznym, to te pierwsze zapobiegają, a drugie leczą. Zacznijmy więc od obuwia profilaktycznego. Jego zakup może zlecić fizjoterapeuta lub pracownik sklepu. Tego typu produkt nie musi posiadać bowiem żadnej opinii czy zalecenia od lekarza. Buty profilaktyczne pozwalają od najmłodszych lat wspierać stopę dziecka, jej prawidłowy rozwój oraz właściwą postawę. Dzięki nim syn lub córka nie dość, że będą nosić bardzo wygodne obuwie, to jeszcze bez specjalnego wysiłku i podświadomie będą kształtować swoją zdrową postawę. 

Buty ortopedyczne z kolei to temat poważniejszy, bo celem ich jest leczenie już powstałych wad u dziecka. A jak leczenie, to lekarz, który po dokładnym zbadaniu pacjenta, poznaniu jego problemu, może takie obuwie przepisać. Mogą być to na przykład buty ortopedyczne do nauki chodzenia, a takimi głównymi problemami, z którymi muszą radzić sobie właśnie buty ortopedyczne, mogą być płaskostopie lub koślawość kolan. O jakich wadach byśmy nie napisali, to obuwie ortopedyczne zawsze musi być przepisane przez lekarza. Nie należy takiego rodzaju butów kupować na własną rękę. Jest to zbyt poważna sprawa, aby samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy zabierać się za leczenie syna lub córki. Inną sprawą jest, że buty ortopedyczne robione są często na zamówienie, pod konkretną stopę i wadę, dlatego samodzielne leczenie dziecka nie wchodzi w grę. 


Buty Danielki — promocja
, z której warto skorzystać 

Wiesz już zatem, że główna różnica, jaka dzieli buty profilaktyczne od butów ortopedycznych to ich przeznaczenie. Obuwie ortopedyczne to temat tylko i wyłącznie dla lekarza, który zna wady dziecka i jest w stanie takie obuwie przepisać. Jeśli chodzi jednak o buty profilaktyczne, to jako odpowiedzialny rodzic masz większą szansę na wykazanie się. Bardzo pomocne w tym przypadku mogą być buty Danielki, które dostać możesz w sprzedaży internetowej. Taki rodzaj obuwia spełnia doskonale swoją profilaktyczną rolę, czyli zapobiega ewentualnym przyszłym wadom postawy u dziecka. Oprócz tego wspomniany produkt jest bardzo dobry jakościowo, a swoim wyglądem i kolorystyką zachęca dziecko do jego noszenia. 

Jak widzisz łatwo wskazać różnice, jakie mają buty profilaktyczne a na przykład buty ortopedyczne do nauki chodzenia. Pamiętaj zatem, aby mając dobre intencje nie zrobić dziecku krzywdy poprzez zły zakup, a każdą wątpliwość zawsze konsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy mają w tym temacie odpowiednią wiedzę i doświadczenie.