Co to jest obrzęk limfatyczny i jak go leczyć?

obrzęk

Układ limfatyczny jest niezwykle ważną częścią układu odpornościowego. Płynąca w nim limfa może jednak czasem ulec zablokowaniu, co tworzy problem zwany obrzękiem limfatycznym. Na czym dokładnie polega i czy można sobie z nim poradzić? 

Obrzęk limfatyczny – czym jest?

Obrzęk limfatyczny to często długotrwały stan, w którym dochodzi do nagromadzenia się nadmiaru chłonki w tkankach. Dochodzi do tego najczęściej w okolicach kończyn, jednak zdarzają się przypadki, gdzie obrzęki powstają również w rejonach głowy lub narządów płciowych.

Zjawisko to powstaje w naczyniach limfatycznych, których zadaniem jest gromadzenie płynu limfatycznego, w skład którego wchodzą białka, lipidy i produkty przemiany materii. W normalnie pracujących naczyniach dochodzi do oddania płynu limfatycznego do węzłów chłonnych, gdzie dochodzi do filtracji składu i ochrony organizmu przed możliwymi infekcjami. 

Do obrzęku dochodzi, gdy naczynia limfatyczne nie są w stanie odprowadzić płynu dalej lub zostały w jakiś sposób zablokowane. Warto wiedzieć, że obrzęki dzielą się tutaj na dwa główne rodzaje.

  • Pierwotny obrzęk limfatyczny – jest chorobą dziedziczoną i występuje stosunkowo rzadko. Chory posiada wrodzone nieprawidłowości funkcjonowania naczyń chłonnych.
  • Wtórny obrzęk limfatyczny – w trakcie życia dochodzi tutaj do uszkodzenia lub niedrożności naczyń limfatycznych, które mogą mieć różne powody.

Wiedząc już, co to jest obrzęk limfatyczny, warto poznać jego objawy. Ich zauważenie jest kluczowe, aby jak najszybciej wprowadzić odpowiednie leczenie.

Jak objawia się obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny występuje najczęściej na kończynach. Rodzaj pierwotny może występować zarówno po jednej, jak i obu stronach. Co ważne, obrzęki różnią się od siebie swoim zaawansowaniem. Niewielkie postacie mogą być ledwo zauważalne, przez co brak uwagi może doprowadzić do ich rozwoju. 

Zdarzają się również przypadki bardzo ciężkie, które sprawiają, że kończyna puchnie nawet do kilkukrotności swojego naturalnego kształtu. Zwykle jednak wszystko rozpoczyna się od drobnych zmian, takich jak niemożność założenia ulubionej bransoletki lub pierścionka. Warto nie ignorować tego faktu i bardzo szybko zgłosić się do lekarza, gdyż z czasem zmiana może być coraz bardziej dotkliwa i widoczna. 

Skóra po pewnym czasie może mieć grudkowatą postać, która przypomina skórkę pomarańczy. Dotyk nie powoduje wgłębienia, a całość jest wysoce napięta. Pękanie skóry w tym miejscu sprawia, że bardzo łatwo o dodatkowe infekcje, jak i utratę mobilności kończyny.

Zdarzają się również inne objawy, takie jak gorączka, dreszcze, mrowienie i ból. Często powstaje również zaczerwienienie i swędzenie obszaru obrzęku. Wszystko to sprawia, że warto dowiedzieć się, co na obrzęk limfatyczny będzie najlepsze.

Jak leczyć obrzęk limfatyczny?

Wiele osób zastanawia się, jak zlikwidować obrzęk limfatyczny. Niestety, dzisiejsza medycyna nie jest w stanie całkowicie wyleczyć tego problemu. Nie znaczy to jednak, że jest całkowicie bezbronna – istnieje wiele sposobów na zmniejszenie obrzęku, dzięki czemu pacjent poczuje się dużo lepiej i pewniej.

Najczęściej stosuje się różnego rodzaju zabiegi uciskowe, które można podzielić na:

  • bandaże – zawiązywać trzeba je mocno przy końcu kończyny, a luźniej w obszarze wyższym – ma to przemieścić limfę w kierunku środka ciała,
  • elastyczne rękawy – działają na podobnej zasadzie, ułatwiając jednak aplikację,
  • pneumatyczne rękawy – pomagają w mocniejszym ucisku i zapobiegają bliznowaceniu,
  • masaże i ćwiczenia – tutaj stosuje się ręczny drenaż limfatyczny, jak i ćwiczenia, które stymulują mięśnie ramion i nóg, aby ułatwić odprowadzanie limfy.

W przypadku bardzo ciężkich przypadków można również zastosować metody chirurgiczne.

Jak leczyć obrzęk limfatyczny?

  • Pomostowanie limfatyczne – następuje przekierowanie płynu do innych naczyń limfatycznych.
  • Przeniesienie węzłów chłonnych – chirurg przenosi zdrowe węzły chłonne w miejsce tych, w których powstał obrzęk.
  • Liposukcja – polega na odprowadzeniu limfy przez nacięcie na skórze.
  • Debulking – bardzo inwazyjny zabieg, który rekonstruuje dany obszar ciała, jednak daje bardzo dobre efekty.

Szukając więcej informacji o obrzękach limfatycznych i sposobach ich leczenia warto zajrzeć na stronę https://www.centrumflebologii.pl/pl/diagnostyka-i-leczenie-obrzekow/diagnostyka, gdzie znajduje się wiele dodatkowej wiedzy.