Profesjonalne pozycjonowanie strony w google – Czy warto?

strona internetowa

Pozycjonowanie strony jest usługą z zakresu marketingu internetowego, która doskonale sprawdza się zarówno w przypadku mniejszych przedsiębiorców, jak i bardzo dużych firm. Warto bowiem zaznaczyć, że ten proces można całkowicie spersonalizować, a więc dostosować do konkretnego klienta. Jeśli jednak ktoś w ogóle nie miał styczności z tą usługą, zazwyczaj zastanawia się, czy jest sens inwestować i czy da to jakiekolwiek rezultaty. Warto przyjrzeć się więc pozycjonowaniu stron, jak działa i jak jest rozliczane w praktyce.

Dlaczego te wysokie pozycje są tak ważne i pożądane? 

Pozycjonowanie strony w Google ma sens, gdyż obecność witryny w TOP 10, a nawet w TOP 3 wyników wyszukiwania przekłada się na realne zyski. Okazuje się bowiem, że użytkownicy, wpisując dane zapytanie, najczęściej ograniczają się do przejrzenia pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania, a najchętniej klikają w strony wyświetlające się najwyżej na liście.

Można więc wyobrazić sobie sytuację, kiedy użytkownik szuka dobrego adwokata do swojej sprawy rozwodowej. Wpisuje związaną z tym frazę, a następnie spośród wyników wyszukiwania przechodzi do pierwszych kilku wybranych stron kancelarii. Zapoznawszy się z ofertą, nawiązuje kontakt, a kancelaria tym samym – dzięki obecności na wysokiej pozycji w Google – zyskuje nowego klienta i może się rozwijać.

Sam mechanizm działania jest taki sam, niezależnie od branży czy tematyki słów kluczowych. Aby jednak rzeczywiście to tak mogło działać, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie kampanii już na starcie, chociażby poprzez dobór odpowiednich fraz kluczowych.

Projekt kampanii oraz to, ile kosztuje pozycjonowanie w praktyce 

Pytanie o koszty jest jednym z najczęściej zadawanych. Tymczasem nie istnieje jeden cennik, który byłby trafiony w stosunku do każdego klienta. Dlatego też pozycjonowanie stron stanowi usługę podlegającą indywidualnej wycenie. Zgłaszając się do agencji SEO, trzeba się z tym liczyć, że po krótkim wywiadzie telefonicznym lub osobistym odpowiedni specjalista zaproponuje stworzenie indywidualnej oferty. To bardzo ważne, gdyż już na tym etapie jej treść powinna zawierać listę odpowiednio wybranych słów kluczowych, na które strona może być nastawiana. Takie frazy powinny:

  • być dopasowane do celów sprzedażowych firmy – na przykład dotyczyć produktów, na których sprzedaży firmie najbardziej zależy;
  • być popularne wśród użytkowników – nie ma sensu pozycjonowanie strony na frazy, których nikt nie używa albo robi to sporadycznie;
  • posiadać określoną konkurencyjność – to nic innego jak określenie, jak duża jest konkurencja ze strony innych firm w wyszukiwarce Google na dane słowo kluczowe.

Rozliczenie za efekt lub opłata abonamentowa 

To dwa najpopularniejsze modele płatności. W przypadku mniejszych kampanii lub tych o ograniczonym zasięgu jak w przypadku lokalnych – agencja może zaproponować rozliczenie za efekt. Wówczas każda fraza posiada w wycenie swoją kwotę maksymalną, jaką zapłacisz w sytuacji, jeśli strona będzie wyświetlać się w TOP 10 przez cały miesiąc. Analogicznie opłata będzie niższa o dni, kiedy strona wypadnie z rankingu. W rozliczeniu abonamentowym co miesiąc płaci się tę samą kwotę niezależnie od pozycji witryny na wybrane frazy.

Usługa, która daje efekty – jak je sprawdzić? 

Tak naprawdę, niezależnie od przyjętego modelu rozliczeń z agencją reklamową – czy w modelu płatności za efekt, czy z płatnościami abonamentowymi – efekty pracy specjalistów od reklamy zawsze są widoczne. Pozycje strony na umówione słowa kluczowe można sprawdzić nawet na własną rękę i to na kilka sposobów: 

  • wpisując daną frazę w wyszukiwarkę w trybie „incognito”;
  • korzystając z Narzędzi dla Webmasterów, na przykład z Search Console;
  • poprzez dedykowane do tego aplikacje i programy w wersji darmowej lub płatnej. Może to być SemStorm lub Senuto, a także wiele innych.

Dzięki temu wiesz, za co płacisz. Natomiast chcąc jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę w tym temacie, możesz zajrzeć na stronę http://snipclik.pl/jak-sprawdzic-pozycje-strony-w-google/. Jak widać, efekty pozycjonowania stron są namacalne, tym samym zawsze masz pewność, że wydane pieniądze działają na Twoją korzyść.