Czym charakteryzuja się zabiegi fizykoterapeutyczne?

terapia

Zabiegi z zakresu fizykoterapii są popularną dziedziną fizjoterapii, w której do leczenia wykorzystuje się bodźce fizyczne. W tej kategorii w Poznaniu znajdziemy elektroterapię, laseroterapię, hydroterapię, termoterapię, magnetoterapię i światłolecznictwo. Jako pacjent możesz się zastanawiać, czym charakteryzują się dane zabiegi fizykoterapeutyczne w Poznaniu oraz jak mogą pomóc.

Zabiegi fizykoterapeutyczne w Poznaniu

Elektroterapia obejmuje szereg zabiegów wykorzystujących energię elektryczną w celu zmniejszenia bólu, poprawy krążenia, naprawy tkanek, wzmocnienia mięśni i promowania wzrostu kości, co prowadzi do poprawy funkcjonowania fizycznego. W zależności od użytych parametrów możemy wprowadzać w głąb tkanek lecznicze jony, zmniejszać lub zwiększać tonus mięśniowy czy zmienić postrzeganie bólu jako mniej dokuczliwy poprzez działanie na nerwy.

Magnetoterapia to zabiegi wykorzystujące lecznicze właściwości pola magnetycznego. Siły te wnikają w głąb tkanek ciała i przyśpieszają procesy regeneracyjne, działając na poziomie komórkowym. Mobilizują struktury organizmu do samonaprawy. Pole magnetyczne ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz przyśpiesza regenerację po uszkodzeniach.

Wodolecznictwo obejmuje w swoim zakresie takie zabiegi jak kąpiele solankowe, perełkowe, wirowe oraz bicze wodne. Na rynku istnieje wiele urządzeń wykorzystujących coraz to nowsze technologie, które umożliwiają lepszą parametryzację działań. Najczęściej hydroterapia jest wykorzystywana do wspomagania terapii pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi, reumatoidalnymi oraz stanów po urazach.

Laseroterapia jako jeden z rodzajów zabiegów fizykoterapeutycznych w Poznaniu stymuluje procesy regeneracyjne za pomocą promieniowania laserowego. Do zabiegów leczniczych wykorzystywane są zazwyczaj modele o mocy do 500 mW, czyli tzw. biostymulacyjne. W zależności od zastosowanej mocy oraz długości fali laseroterapia może mieć działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz stymulujące procesy naprawcze. 

Termoterapia to bardzo naturalna forma leczenia obejmująca działanie niską lub wysoką temperaturą w zależności od schorzenia pacjenta. Poprawia krążenie w tkankach, zwiększa lokalną przemianę materii oraz poprawia elastyczność i ruchomość. Do zabiegów zimnolecznictwa zalicza się krioterapię miejscową lub ogólną. Natomiast w ciepłolecznictwie wyróżnia się ciepłe kąpiele, okłady z parafiny lub borowiny, a także nagrzewanie specjalną lampą.

Do zabiegów fizykoterapeutycznych w Poznaniu z zakresu światlolecznictwa zalicza się działania wykorzystujące:

  • promieniowanie podczerwone w lampach Sollux – w zależności od użytego filtru ma działanie łagodzące stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza bóle mięśniowe i przeczulice;
  • naświetlanie lampami z promieniowaniem UV – zaleca się je pacjentom z trudno gojącymi się ranami, krzywicą czy też utrudnionym wzrostem kostnym;
  • Lampy bioptron – mają szerokie zastosowanie m.in. w przypadkach nerwobóli, bólów głowy, problemów z zatokami czy też leczeniu odleżyn.

 

Zabiegi fizykoterapeutyczne w Poznaniu są wykonywane przez specjalistów w dziedzinie rehabilitacji. Fizjoterapeuta dobierze odpowiednią metodę, dawkę oraz liczbę wizyt, aby wspomóc proces rekonwalescencji oraz powrotu do pełnej sprawności.