Obróbka CNC – na czym polega?

cnc

Precyzja, zgodność ze wzorem i wydajność są kluczowe w przemyśle. Aby to osiągnąć, należy wybrać stosowną metodę. Jedną z nich jest obróbka metodą CNC. Poniższy artykuł wyjaśnia, co to takiego, jak przebiega i jak wybrać firmę, która prowadzi obróbkę tym sposobem. Zapraszamy do lektury!

CNC – na czym polega?

Zastanawiając się, obróbka CNC – co to jest, warto najpierw wyjaśnić, czym jest obróbka skrawaniem jako taka. Jest to usuwanie nadmiaru obrabianego materiału poprzez zamienianie go w wióry. Jest to metoda bardzo stara. Już dekady temu używano jej w fabrykach na całym świecie. Jednak był to proces ręczny, a przez to podatny na błędy oraz raczej żmudny. Sytuację, jak w wielu innych branżach, zmieniło nadejście epoki komputeryzacji i automatyzacji.

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia obróbka CNC, na czym polega. Otóż pod anglojęzycznym skrótem CNC kryje się Computerized Numerical Control, co na język polski tłumaczy się jako skomputeryzowane kontrolowanie urządzeń numerycznych. Główne założenia są takie same, jak w przypadku klasycznej obróbki skrawaniem. Różnicą jest zastosowanie wspomnianych już urządzeń. Dzięki temu proces zyskuje zupełnie nową jakość. Urządzenia numeryczne potrafią przyjąć nawet bardzo precyzyjne parametry, liczone wręcz w ułamkach milimetrów.

Jakie urządzenia wykorzystuje się do CNC?

Odpowiedź na pytanie CNC, na czym polega, nie będzie możliwa bez przyjrzenia się urządzeniom, jakich używa się do przeprowadzenia tego procesu. Istotą zagadnienia jest tu komputer. Jego działanie oparte jest na porównywaniu w czasie rzeczywistym. Zestawieniu podlegają dane, jakie wprowadzono jako wymóg oraz stan faktyczny. Procedurę tę przeprowadza sterownik PLC, czyli Programmable Logic Controller. W terminologii polskojęzycznej określa się go jako programowalny sterownik logiczny. Ten mikroprocesor to bez wątpienia kluczowy element całej maszynerii.

Sama obróbka odbywa się, w zależności od celu i urządzenia poprzez frezowanie lub toczenie. W pierwszym przypadku ostrza pracują obrotowo jedno po drugim, nie jednocześnie. Z kolei obrabiany materiał przemieszcza się ruchem posuwistym. Ta metoda stosowana jest głównie przy produkcji elementów takich jak koła zębate czy rowki. Z kolei w toczeniu ostrze jest całkowicie nieruchome. Ruchowi podlega wyłącznie ostrze. Toczenie CNC wykorzystuje się przede wszystkim do wytwarzania elementów stożkowatych, walcowatych i kulistych.

Jaką firmę wybrać do przeprowadzenia obróbki CNC?

Obróbka skrawaniem CNC to przyszłość przemysłu. Dążenie do automatyzacji i komputeryzacji widoczne jest w każdej branży. Właśnie dlatego osoby potrzebujące detali powinny stawiać na firmy stosujące właśnie tę metodę. Jednak nie można wybrać pierwszej firmy z brzegu. Takie działanie jest obarczone ogromnym ryzykiem.

Przede wszystkim nie warto zostawać pierwszym klientem nowej na rynku firmy. Taka firma może oczywiście świadczyć bardzo jakościowe usługi. Jednak brak wieloletniej historii zadowolonych klientów powoduje niepotrzebne ryzyko. Oprócz doświadczenia krytycznie ważne jest zadowolenie innych klientów. Dlatego warto sprawdzić w każdym możliwym źródle, zwłaszcza w wyszukiwarkach internetowych, co o produktach i usługach danej firmy sądzą inni. Jeśli dominują skargi i zgłoszenia miernej jakości, w żadnym wypadku nie wolno nawiązywać współpracy z taką firmą.

Warto także przejrzeć certyfikaty, nagrody branżowe czy kwalifikacje pracowników. CNC to sektor stale zmieniający się, dlatego potencjalny partner musi nadążać za zmianami. Wybór zacofanej technicznie firmy może powodować duże komplikacje.

Wszystkie kryteria dobrej firmy spełnia mielecka firma KODER. Jej pełną ofertę można poznać pod adresem https://koder.mielec.pl/oferta/obrobka-metali/. Jest to przedsiębiorstwo z blisko dwiema dekadami doświadczenia i rzeszą zadowolonych klientów. Stale doskonali swoje standardy, by zadowalać nawet najbardziej wymagających klientów i świadczyć usługi najwyższej jakości. Jakości jej usług dowodzi także pozycja niekwestionowanego lidera rynku.