Czym jest generowanie leadów?

0

Prowadzenie biznesu w dzisiejszych czasach to nie małe wyzwanie. Konkurencja na rynku jest ogromna i to w każdej branży. W sieci aż roi się od różnego rodzaju ofert i ogłoszeń reklamujących usługi lub produkty. Aby się zatem wyróżnić i zainteresować klienta swoją ofertą należy zadbać o szereg czynności marketingowych, ponieważ tak naprawdę firma bez klienta nie istnieje. Większość ludzi spędza w sieci bardzo dużo czasu każdego dnia, to właśnie w ten sposób najlepiej pozyskać nowych klientów. Działania prowadzone w sieci nazywamy marketingiem internetowym. W tym terminie zawiera się wachlarz różnego rodzaju metod, których celem jest zwiększenie liczby osób zainteresowanych danymi usługami i produktami, a co za tym idzie zwiększenie zysków. Jedną z takich metod jest generowanie i pozyskiwanie leadów. 

Lead – co to jest? 

Leadem określa się osobę lub firmę, która wyraża zainteresowanie Twoją ofertą i w przyszłości może stać się klientem. Leadem można nazwać więc potencjalnych kontrahentów. Zainteresowanie to może być okazane poprzez odwiedzenie Twojej strony internetowej, wysłania zapytania ofertowego lub dołączenia do grona obserwatorów Twojego profilu w social mediach. Najważniejszym aspektem jest tutaj pozyskanie od potencjalnego klienta odpowiednich danych, takich jak imię i nazwisko, informacje na temat jego zainteresowań, potrzeb zakupowych oraz adresu e-mail i numeru telefonu.  
Generowanie leadów lub inaczej lead generation to proces pozyskiwania tych danych za pomocą odpowiednich narzędzi, kampanii marketingowych lub innych technologii. Zebrane dane następnie wykorzystuje się do reklamowania i proponowania swoich usług osobom zainteresowanym. Aby zapewnić maksymalną efektywność tych działań, praktykuje się stopniowanie leadów według zainteresowania proponowanymi usługami: 

  • LEADY GORĄCE. Są to osoby lub firmy, które wykazują największe zainteresowanie Twoimi usługami. Na każdy kontakt reagują z entuzjazmem, a także sami podejmują działania mające na celu zapoznanie się z ofertą. Ta grupa jest niemal „pewniakiem”, jeśli chodzi o nawiązanie współpracy, dlatego bierze się ją pod uwagę w pierwszej kolejności. 
  • LEADY CIEPŁE. Są to osoby lub firmy, które wykazują zainteresowanie usługami poprzez śledzenie profili w social mediach, czy systematyczne zaznajamianie się z ofertą, jednak nie podejmują żadnych działań w sprawie współpracy. Jest to grupa najbardziej niezdecydowanych odbiorców, których nie należy jednak ignorować. 
  • LEADY ZIMNE. Są to osoby lub firmy, które stanowczą informują o tym, że nie są zainteresowane oferowanymi usługami i produktami. Praktycznie niemożliwe jest przekonanie takich osób do współpracy.

Sposoby na generowanie leadów 

Sposobów na generowanie leadów jest wiele. Możesz to zrobić za pomocą różnego rodzaju narzędzi marketingowych takich jak mailing, content mailing, rozmowy telefoniczne, organizowanie eventów, kampanii reklamowych lub za pomocą specjalnych narzędzi przeznaczonych do generowania kontaktów. Ważne jest, aby stale dawać o sobie znać i dać się zauważyć wśród konkurencji, a także zachęcić odbiorców do podejmowania określonych działań. Takie zachęcanie potencjalnych klientów ma swoją specjalną nazwę w marketingu internetowym, a mianowicie call to action. Ciekawymi rozwiązaniami i obecnie bardzo popularnymi są: stosowanie newslettera, ebooków, webinarów oraz podcastów. Działania tego typu polegają na zaoferowaniu odbiorcy ciekawych treści i zdobyciu jego zaufania. Dzięki temu taki odbiorca będzie bardziej skłonny przekazać Ci odpowiednie informacje oraz zgodnie z zasadami RODO udzieli zgody na ich późniejsze przetwarzanie w określonych celach.
Generowanie leadów, a także wszystkie inne działania marketingu internetowego mają niewątpliwie ogromne znaczenie w procesie pozyskiwania klientów i budowania wizerunku firmy. Jest to jednak proces czasochłonny i wymaga odpowiedniej wiedzy. Jeśli nie czujesz się pewnie w tematach e-marketingu, zawsze możesz powierzyć to zadanie specjalistom. Przydatne informacje, a także ciekawe oferty współpracy znajdziesz pod tym linkiem hotlead.pl. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *