Jak dbać o drewniane meble – porady ekspertów

JAK DBAĆ O DREWNIANE MEBLE – PORADY EKSPERTÓW

Meble drewniane to ponadczasowy hit, ceniony przez ludzi już od setek lat. Co sprawia, że są tak wyjątkowe? Naturalny wygląd, widoczne niesymetryczne słoje czy ciekawa faktura – to przekonuje wielu do drewna. Jednak, by móc się cieszyć ich walorami przez lata, niezbędna jest odpowiednia konserwacja mebli drewnianych. Jak ją przeprowadzać? O czym nie powinniśmy zapomnieć? By ci pomóc odnaleźć odpowiedzi na te pytania, w tym artykule zebraliśmy porady ekspertów.

Czyszczenie mebli drewnianych

Niestety, meble drewniane oprócz niesamowitego wyglądu mają również skłonność do szybkiego brudzenia się. Z powodu swojej naturalnej struktury, absorbującej wodę i zanieczyszczenia nie możemy pozwolić sobie na zaniedbania przy ich czyszczeniu. O czym pamiętać, by robić to skutecznie, a równocześnie w sposób bezpieczny dla samych mebli?

  • Meble drewniane należy zawsze czyścić wzdłuż słojów,
  • do mycia mebli najlepiej nie wykorzystywać wody, znacznie korzystniejszym wyborem będą produkty oparte na olejach,
  • meble po myciu zawsze powinny być osuszone i wypolerowane,
  • meble z rattanu i wikliny wolno myć wyłącznie sprayami,
  • spraye do czyszczenia mebli nie powinny zawierać szkodliwych dla zdrowia substancji, jak metanol czy metoksyizopropanol.

Czyszczenie mebli drewnianych przynosi najlepsze rezultaty, gdy jest dokonywane regularnie – wówczas zanieczyszczenia nie wnikają zbyt głęboko, trwale odbarwiając ich strukturę.

Środki do pielęgnacji mebli drewnianych – twój sojusznik w trosce o meble

Zarówno czyszczenie, jak i woskowanie mebli drewnianych to zabiegi nie tylko przywracające im pierwotny wygląd, ale również nadające błysku i głębokiego koloru. Niestety, niewiele osób znajduje odpowiednią ilość czasu, by skrupulatnie dbać o drewno – myjąc, susząc i woskując meble tak, jak na to zasługują. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne – dostępne na rynku produkty z linii PaulBunyan’s Professional Line pozwolą ci zmniejszyć ilość niezbędnych czynności, łącząc w sobie czyszczenie, odświeżanie i regenerację twoich mebli w trakcie jednego zabiegu.

Specjalistyczne preparaty pozwalają nie tylko skutecznie usuwać zanieczyszczenia i plamy, ale również wypolerować, nabłyszczyć i stworzyć wodoodporną powłokę na powierzchni mebla. Pomagają również uzupełnić ubytki w wosku, co dzięki zachowaniu ciągłości w jego strukturze sprzyja ochronie drewna – nawet przez dziesiątki lat. Taką impregnację połączoną z czyszczeniem można przeprowadzać nawet raz na pół roku, dzięki czemu jedno opakowanie wystarcza nawet na kilka lat.

Dbanie o meble drewniane – podsumowanie

Podstawą w dbaniu i konserwacji mebli drewnianych jest regularne i bieżące usuwanie powstałych zanieczyszczeń. Dzięki temu nie wyrządzają one ich strukturze znaczących szkód. Kolejnym, istotnym krokiem jest ich pielęgnacja – woskowanie, nawilżanie i odświeżanie. Na szczęście stosując odpowiednie środki, nie będziesz musiał wykonywać każdej z tych czynności z osobna.