Jak działa dystrybutor wody?

kran

Dostępne są dwa rodzaje dystrybutorów wody. Pierwszy z nich to bardziej powszechny, zwany dystrybutorem butlowym. Drugi rodzaj to dystrybutor bezbutlowy. Obejmuje to wiele różnych form, takich jak dystrybutory naścienne i te z chłodnicami, ale wszystkie należą do tych dwóch typów. Dystrybutor butlowy wykorzystuje butle o pojemności od 20 do 30 litrów, które są następnie montowane na dystrybutorze wody. Gdy butla jest pusta, można je ponownie napełnić i użyć. Model bezbutlowy to taki, który jest montowany w konkretnym miejscu, z dostępem do wody kranowej lub linii wodnej. W niektórych przypadkach mają wbudowany filtr do wody. W przypadku jego braku można podłączyć dodatkowy oczyszczacz wody. Większość z modeli posiada również funkcję chłodzenia i ogrzewania wody.

Dystrybutor wody — działanie

Najpopularniejszym dystrybutorem wody jest ten z wielkimi butlami wody na wierzchu. W krajach, w których woda z kranu nie jest bezpieczna do picia, w butlach znajduje się woda filtrowana. Główną zaletą tego gadżetu jest to, że zapewnia ciepłą wodę na herbatę lub zimną wodę idealną na ciepłe dni.

Istnieją dwa rodzaje dystrybutorów wody, które działają inaczej, dlatego ważne jest, aby wspomnieć, na jaki rodzaj dozowników patrzysz.

Dystrybutor wody — jak działa w zależności od jego rodzaju?

Jest to proste urządzenie, jednak to, jak działa dystrybutor wody, zależy od jego typu. Woda jest umieszczana do góry nogami na górze, gdzie znajduje się mały otwór, w którym mieści się ujście butli. Został zaprojektowany w ten sposób, aby grawitacja i podciśnienie napełniały maszynę wodą z butli, która następnie jest nalewana do kubka lub szklanki po naciśnięciu kranu. Gdy woda wypływa, do środka wpuszczane jest powietrze. Ponieważ w dystrybutorze wody znajduje się zawór, zapobiega on zalaniu urządzenia przez wodę. Reszta wody pozostaje w butli, zastępując wodę ze zbiornika, gdy ktoś napełni szklankę.

Zbiornik ma urządzenie, które stale podgrzewa lub chłodzi wodę, aby miała odpowiednią temperaturę, gdy ktoś jej potrzebuje. W związku z tym musi być cały czas podłączony do zasilania, a gdy będzie regularnie podgrzewał lub schładzał wodę, będzie zużywał prąd. Dystrybutory te nie mają wbudowanych filtrów, ponieważ woda w butlach jest już przefiltrowana. Zamiast tego głównym celem jest ogrzanie lub schłodzenie wody, która będzie wypełniała szklanki lub kubki. Ponieważ może dostarczać wodę w pożądanych temperaturach, jest nawet lepszą opcją w porównaniu z małą wodą butelkowaną.

Dozownik bezbutlowy jest montowany na dowolnej ścianie i odbiera wodę z kranów. Jest to powszechna opcja w miejscach, gdzie woda z kranu nadaje się do picia. Ogromną zaletą tego rodzaju dystrybutora jest to, że nie ma potrzeby umieszczania ciężkich butli z wodą, kiedy zabraknie wody. Te dystrybutory działają na zasadzie podgrzewania wody do 95 stopni, zanim przejdzie przez 2 filtry węglowe. Ponieważ woda jest podgrzewana, nie jest potrzebna dodatkowa filtracja. W przypadku zimnej wody jest ona filtrowana przez dwa systemy filtracji z aktywnym węglem i komorę na światło UV, aby była bezpieczna do spożycia.

Niektóre modele oferują nawet opcję dodania dwutlenku węgla w celu wytworzenia wody gazowanej. Dystrybutory te mają różne zbiorniki na zimną lub gorącą wodę, każdy z systemem ogrzewania lub chłodzenia. Jest on również dozowany za pomocą grawitacji, dzięki czemu po otwarciu kranu woda po prostu wypływa z pożądaną temperaturą. Podobnie jak dystrybutory butlowe, wykorzystują prąd do filtrowania wody i utrzymywania jej w określonej temperaturze.

Gdzie można znaleźć dystrybutory wody?

Dystrybutory wody są dość powszechne w domach mieszkalnych, głównie dlatego, że są wygodne. Jedną z największych zalet dystrybutorów wody jest fakt, że zmniejszają one zużycie wody filtrowanej lub mineralnej w małych butelkach, które generują dużo śmieci. Szeroka oferta dystrybutorów wody dostępna jest oczywiście w Internecie, jednak można je również znaleźć w specjalistycznych sklepach stacjonarnych, zajmujących się filtracją wody.