Jak wybrać kabel antenowy?

kable

Przewód antenowy ze względu na swój przekrój jest bardzo łatwo rozpoznawalny, jednak podczas prac przyłączeniowych trzeba zwrócić szczególną uwagę na sam przewód po to, aby nie stracić na jakości samego sygnału. Nie ważne jak dobry byłby przewód antenowy, podłączony w zły sposób, może w najmniejszym przypadku prowadzić do problemów z odbiorem. W innym razie sygnał nie będzie docierać do urządzenia docelowego. 

Zasada działania i budowa kabla antenowego

Dobry kabel koncentryczny ma na celu zapewnić możliwie najlepsze warunki do transferu częstotliwości — niskich i wysokich na długości przekraczające setki metrów. Przewód antenowy posiada wewnątrz odpowiadającą za transfer żyłę środkową, a także ułożoną wokoło niej izolację i dodatkowe elementy, które mają za zadanie zapewnić idealne warunki przesyłu sygnału. Właściwy kabel antenowy dobierany jest do rodzaju instalacji antenowej, warunków montażu i częstotliwości transferowanego sygnału.

W przypadku kabli antenowych im grubsza wewnętrzna żyła, tym lepiej, ponieważ zapewnia nam przesył i jakość sygnału. Zabezpieczenie w postaci izolacji również powinno spełniać swoje funkcje, czyli chronić przed wilgocią i mieć wewnętrzny ekran zabezpieczający przed zakłóceniami. Oprócz parametrów technicznych również jego elastyczność ma duże znaczenie, w miarę elastyczny przewód łatwiej się montuje, co wpływa na szybkość instalacji.

Budowa kabla antenowego

  • Żyła wewnętrzna powinna składać się w 100% z miedzi. To ona odpowiada za idealne parametry oporu, przesyłu sygnału i  właściwości przewodzące.
  • Tzw. dielektryk – czyli izolator. Jak sama nazwa wskazuje, chroni on wewnętrzną żyłę, w tym przypadku przed uszkodzeniem i wilgocią, która prowadzić może do korozji. Najlepszy kabel antenowy ma wykonaną izolację ze spienionego polimeru, zapewnia ona jeden z lepszych stopni ochrony, a dodatkowo jest na tyle elastyczna, że nie przeszkadza w układaniu.
  • Zapora przeciwwilgociowa, czyli separator, który chroni żyłę wewnętrzną od oplotu. Najlepsze kable antenowe cechują się tym, że zapora jest wyposażona dodatkowo w żel, który chroni przed wilgocią. Warstwa żelu oddziela ochronną taśmę poliestrową od  taśmy aluminiowej powlekanej dodatkowo dwustronnie kopolimerem etylenu dla zapewnienia szczelności zapory przeciwwilgociowej. To technologia, która gwarantuje możliwie najlepsze warunki transferu sygnału.
  • Ekran, inaczej oplot. Jest to zewnętrzna zabezpieczająca taśma wykonana z aluminium i folii. Ekran ma jedno podstawowe zadanie — ochraniać przewód i sygnał. Dobrej jakości folia ochraniająca gwarantuje równomierny rozkład pola elektromagnetycznego na całej długości kabla.
  • Ostatnim elementem budowy kabla antenowego jest powłoka zewnętrzna. Jest to osłona wykonana z polimeru chroniąca wewnętrzne warstwy. Przewody przygotowane na zewnątrz mają dodatkową odporność na promieniowanie UV.

Jak podłączyć kabel antenowy? Odpowiednie podłączenie kabla antenowego gwarantuje dobry przesył sygnału. Procedura montażu jest na ogół prosta, jednak trzeba przestrzegać kilka podstawowych zasad.