Jak uprawiać groch i ochronić go przed szkodnikami i chorobami?

groch

Groch siewny jest popularnym warzywem, które chętnie uprawia się w przydomowych ogrodach. Groszek to cenne nasionko, pełne witamin, minerałów, a także przeciwutleniaczy. Surowe ziarno może być świetnym dodatkiem do letnich sałatek, kanapek i mięs. Natomiast wiele gospodyń decyduje się na zamrożenie produktu oraz wykorzystywanie go jesienią lub zimą do rozgrzewających, smacznych zup.

Groszek siewny jest mało wymagającą rośliną, dlatego jego posianie i uprawa na rabatach nie stanowi kłopotliwego czy wymagającego zajęcia. Zapewnienie mu odpowiednich dla jego korzeni warunków glebowych, stanowiska, a także stosowanie ochrony delikatnych pędów wystarczy do uzyskania obfitych plonów tuż przed jesienią. Zebranie nasion grochu z własnego ogrodu to nie tylko satysfakcja, ale też umożliwia posiadanie pełnowartościowego warzywa, które jest całkowicie pozbawione niebezpiecznych pestycydów czy hormonów wzrostu. Jak sadzić groch? Jak zapewnić mu najlepsze warunki do wzrostu?

Groch – jak uprawiać to warzywo we własnym ogrodzie?

Groch siewny to jedna z najstarszych roślin uprawowych. Warzywo doskonale znane jest już od czasu przed naszą erą, a jako pierwszy uprawiany był na pradawnych terenach europejskich oraz ziemiach Bliskiego Wschodu – podobnie zresztą do innych roślin strączkowych, czyli fasoli, soi i bobu. To pnąca roślina jednoroczna, która z botanicznego punktu widzenia przynależy do bobowatych.

Groch siewny jest mało wymagającą rośliną, dlatego do jego uprawy nie są potrzebne specjalne umiejętności czy wiedza ogrodnicza. Najważniejszy krok, który wpłynie na zawiązanie się korzeni warzywa i zebranie plonów, stanowi posianie go w odpowiednim momencie roku. Najlepszy okres do wysiewu przypada na przełom maja oraz czerwca, natomiast plonowanie zwykle odbywa się już na koniec lipca.

Poza właściwym posianiem bardzo ważne jest zabezpieczanie delikatnych pędów warzywa oraz łusek przed szkodnikami czy atakującymi je insektami, które potrafią zdziesiątkować uprawę grochu. Jak chronić rośliny przed takim losem? Do tego celu warto wykorzystać wysokiej jakości środki, na przykład dostępne w sklepie znajdującym się na stronie https://superplony.pl/pl/c/Ochrona-grochu/38. Ich stosowanie, zgodnie z obietnicą producenta daje szansę na efektywną ochronę liści, strąków, a także korzeni, co sprzyja uzyskaniu obfitych plonów zdrowego, pełnowartościowego groszku.

Jak uprawiać groch? Najważniejsze informacje

Aby cieszyć się obfitymi plonami i intensywnym wzrostem grochu siewnego, niezwykle ważne jest dopasowanie ziemi oraz stanowiska warzywa do jego indywidualnych potrzeb, a także wymagań. Gatunek ten najlepiej wzrasta, a także zawiązuje korzenie w glebie, która posiada obojętny odczyn lub lekko zbliżony do kwaśnego. Podłoże powinno wyróżniać się obecnością próchnicy, a także odpowiednim poziomem napowietrzenia, dzięki czemu korzenie będą doskonale zabezpieczone przed rozpoczęciem procesów gnilnych. Groch siewny nie powinien być wysiewany w zakwaszonej glebie, która dodatkowo posiada dużą liczbę chwastów, gdyż może to doprowadzać do obumierania pędów rośliny.

Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na jakość plonów oraz wielkość zbieranego groszku, jest stanowisko uprawowe. Warzywo powinno zostać obsadzone w nasłonecznionym miejscu. Lokalizacja powinna być osłonięta od wiatru, a także doskonale zabezpieczona przed okresowymi przymrozkami, co z pewnością wpłynie na późniejsze zbiory groszku.

Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym dla rośliny jest regularne odchwaszczanie gleby, na której wzrasta. Duża ilość niepożądanych chwastów może doprowadzić do pobierania przez ich korzenie składników pokarmowych oraz wody. Z kolei ich niedobór będzie szkodliwy dla warzywa. Dodatkowo należy pamiętać o podlewaniu rośliny, a w okresach suszy podlewanie powinno być przeprowadzane nawet dwukrotnie w ciągu dnia.

Groszek jest smacznym, wartościowym dla zdrowia warzywem. Jego uprawa w przydomowym ogródku nie stanowi wymagającego zajęcia, a posiadanie własnych zbiorów z pewnością jest bardzo satysfakcjonujące.