Jak znaleźć REGON firmy?
Obecnie nazwa 'przedsiębiorca’ kojarzy nam się z dobrobytem, ze świetną sytuacją finansową. Właścicieli firm widujemy najczęściej w nienagannym ubraniu, wysiadających z niezwykle drogich samochodów i posiadających ogromne, przepiękne posiadłości. Oczywiście nie w każdym przypadku założenia firmy wygląda to tak pięknie. Wielu, szczególnie młodych, przedsiębiorczych osób nie radzi sobie w pierwszych miesiącach funkcjonowania firmy, czasem brakuje im zapału, a czasem po prostu doświadczenia.
Czy warto założyć swoją własną działalność gospodarczą?
Założenie własnej firmy to po pierwsze ogromna odwaga. Porzucamy wtedy najczęściej bezpieczną pracę na etacie i 'wypływamy na nieznane wody’. Możemy oczywiście myśleć pozytywnie, patrzeć optymistycznie na świat, ale prawda jest taka, że nie wiemy co nas spotka po tej drugiej stronie – stronie pracodawcy. Oprócz ogromnego zapału i odwagi wymagany jest tutaj również czas. Wielu przedsiębiorców opowiadając swoją historię od początku, myślało, że rozpoczęcie działalności będzie się wiązało z tym, że 'pracujesz kiedy chcesz’. Oczywiście to, że sami ustalamy sobie grafik jest faktem, jednak trzeba pamiętać, że początkowo to my jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, dopóki nie stworzymy prawdziwego zespołu specjalistów, którzy odciążą nas w większości obowiązków. Tak naprawdę właściciele firm często poświęcają swojej firmie dużo więcej czasu niż wynikało to z pracy na etacie od poniedziałku do piątku. Większość traktuje swoją firmę jak swoje własne dziecko.
Jeżeli podjąłeś już decyzje o założeniu swojej własnej działalności, czeka Cię kilka spraw do załatwienia w urzędzie gminy czy urzędzie skarbowym. Zanim to jednak zrobisz, powinieneś znać podstawowe pojęcia – takie jak na przykład NIP i REGON.
NIP służy do identyfikacji wszystkich podatników. Przyporządkowany on jest na cały okres trwania działalności podmiotu.
Numer REGON jest numerem, pod którym podmiot widnieje w rejestrze. Wpisywane są do niego wszystkie przedsiębiorstwa. Co ciekawe, wydawany on jest przez GUS, a więc Główny Urząd statystyczny. Samo jego wydanie nie wiąże się z żadną opłatą, ale sposób wydania numeru zależy od formy prawnej danego podmiotu.
- w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej numer REGON wydawany jest wraz ze złożeniem druku CEIDG-1.
- spółki są zobowiązane do złożenia oddzielnego wniosku o uzyskanie numeru identyfikacyjnego.
Oczywiście w przypadku jednej i drugiej formy – wydanie tego numeru jest w stu procentach bezpłatne.
Obecnie REGON używany jest głównie w celach statystycznych. Pozwala na ustalenie w bazie i wyszukiwarce REGON informacji o firmie – jej nazwy, nazwiska właściciela, rodzaju działalności, a także adresu siedziby. Te numery są oczywiście powszechnie dostępne.
Pierwsze dwie cyfry dostępne w REGON-ie określają kod województwa. Kolejne sześć cyfr są rodzajem numeru seryjnego. Ostatnia cyfra jest kontrolną i wylicza się ją na podstawie odgórnie przyjętej zasady w GUSie.
Warto również zaznaczyć, że ten kod jest wymagany w przypadku gdybyśmy chcieli zarejestrować nasz znak towarowy w Urzędzie Patentowym.
REGON pozwala ciągłą analizę statystyczną pod kątem funkcjonowania całej gospodarki naszego kraju. Zrzesza on dane na temat wszystkich przedsiębiorców i prowadzonych przez nich działalności.
Jak znaleźć REGON firmy?
Jeżeli znamy numer REGON firmy, którą chcemy zweryfikować, możemy skorzystać z internetowej wyszukiwarki i po wpisaniu ciągu tych cyfr uzyskać niektóre z poniższych danych:
- numer NIP firmy
- imię i nazwisko danego przedsiębiorcy
- nazwa firmy
- adres siedziby
- numer telefonu
- adres e-mail
- adres strony internetowej
- PESEL właściciela
BIRAX to oprogramowanie dostępne na stronie https://inlogica.com/produkty-i-uslugi/birax-baza-internetowa-regon/, które automatycznie uzupełnia dane odbiorcy lub dostawcy – w oparciu o integrację z Bazą Internetową REGON 1 prowadzoną przez Główny Urząd Statystyczny. Dzięki temu wykluczysz margines błędu, wyeliminujesz pracę manualną Twoją lub Twoich pracowników, a także na bieżąco będziesz mógł sprawdzać dane Twoich kontrahentów.