Jak wybrać tapetę do biura?

mieszkanie

Wystrój biura znacząco różni się od wyposażenia i dekoracji domowych. Wynika to przede wszystkim z innego przeznaczenia powierzchni biurowej. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie efektywnej pracy przebywającym w biurze osobom. Jednym z powszechnych elementów dekoracyjnych takiego rodzaju pomieszczenia są tapety do biura. Jaka tapeta do biura sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim zależy to od rodzaju działalności, jaka jest w danym biurze wykonywana. Poniżej kilka wskazówek, jak dobrać tapety ścienne do biura.  

Tapety na ścianę do biura 

Biuro może być zarówno kilkuosobowym pokojem, jak i mieć formę tzw. open space. W zależności od jego rodzaju rozplanowanie przestrzeni będzie się nieco różnić. W przypadku wersji otwartej, przy pomocy tapet można dokonać podziału przestrzeni, np. według zespołów. Wówczas dobrym pomysłem jest dobranie wzorów tapet tak, aby nawiązywał do zadań przydzielonych konkretnym zespołom. Będzie to też ułatwienie dla nowych pracowników, którzy nie będą błądzić po biurze w poszukiwaniu swojego działu. 

Jeżeli biuro ma formę niewielkiego lokalu, tapeta również może nawiązywać do prowadzonej w nim działalności. Wzory i kolory mogą też nawiązywać do barw lub logo firmy. Obecnie istnieje możliwość zamówienia tapety z wykorzystaniem własnej grafiki. Pamiętaj, aby wybrać zdjęcie lub grafikę w wysokiej rozdzielczości. W przeciwnym razie tapeta może mieć widoczne piksele, co nie będzie prezentowało się zbyt dobrze. 

W sytuacji, gdy tapeta ma pokrywać całą powierzchnię ścian w biurze typu open space, warto zdecydować się na uspokajające kolory i motywy. Sprawdzą się tu wzory roślinne lub popularne w ostatnich latach zamglone krajobrazy. Taka grafika to nie tylko ukojenie dla oczu, ale też nie będzie rozpraszać i wybijać z rytmu pracy. 

Tapety dekoracyjne do biura 

Tapety to bardzo dobry wybór, jeżeli wynajmujesz powierzchnię biurową. Często stan ścian pozostawia wiele do życzenia, a gdy dopiero zaczynasz swój biznes, zależy Ci zapewne na oszczędnościach. Tu z pomocą przychodzą właśnie tapety dekoracyjne, którymi nie tylko ozdobisz biuro, ale też ukryjesz pewne mankamenty, jak np. rysy na ścianach, pęknięcia czy po prostu farbę, która nie pasuje do Twojej wizji wnętrza. Tapeta pozwoli Ci też optycznie skorygować krzywizny ścian i sprawi, że biuro będzie prezentowało się elegancko i profesjonalnie.

 

Jeżeli planujesz wytapetować wszystkie ściany, wybierz raczej te w jednolitych kolorach. Nadmiar wzorów wprowadzi chaos, a to może utrudnić komunikację z klientami, których taka tapeta będzie zwyczajnie rozpraszać. Nie musisz sugerować się wielkością biura. Ciemne kolory tapet w małym pomieszczeniu możesz zestawić z jasnymi meblami oraz dodatkami, co niweluje efekt przytłoczenia. 

Jaka tapeta do gabinetu? 

Gabinet niejedno ma imię. Wybór tapety do tego pomieszczenia zależy od tego, czy jest to gabinet prezesa spółki giełdowej, czy gabinet medyczny. W pierwszym przypadku wszystko tak naprawdę zależy od korzystającego z tej powierzchni. Zazwyczaj jednak tapeta w mniejszym lub większym stopniu nawiązuje do działalności firmy. Gabinet może być też zaprojektowany i urządzony w konkretnym stylu, do którego wówczas dobiera się tapetę. W tego typu gabinetach często można spotkać modele z tłoczeniami i złotymi lub srebrnymi wstawkami. Taki rodzaj tapet dobrze prezentuje się na jednej wybranej ścianie, np. za biurkiem. 

W przypadku gabinetu medycznego zadaniem tapety będzie nie tylko funkcja dekoracyjna, ale i relaksacyjna dla pacjentów. Szczególnie gdy pacjent spędzi w gabinecie nieco więcej czasu. W takim przypadku tapeta powinna być usytuowana tak, aby pacjent widział ją z łóżka zabiegowego. Preferowane są stonowane kolory i wzory, np. zielenie i błękity. Mile widziane są motywy naturalne, ale także i urbanistyczne. 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku gabinetów pediatrycznych lub stomatologicznych dedykowanych do obsługi dzieci. Wówczas tapety mogą przedstawiać bohaterów znanych bajek. Ułatwia to odwrócenie uwagi dziecka od celu wizyty, a także łagodzi ewentualną traumę. Istnieje także większą szansa na to, że dziecko chętniej do takiego gabinetu powróci.