Jaki alkohol wybrać na wesele?

alkohol

Powszechnie wydaje się, że dla par młodych największy problem stanowi to, ile alkoholu kupić na wesele. Tymczasem trudność polega również w doborze trunków, jakimi będą mogli poczęstować się goście na przyjęciu. Jaki alkohol warto kupić na wesele?

Piwo, wódka, a może whiskey?

Na weselnych stołach zazwyczaj znajduje się wódka – alkohol ten stał się niemalże częścią polskiej tradycji weselnej. Niemniej jednak obecnie pary młode coraz chętniej od tej tradycji odchodzą. Wybierają one coraz to bardziej egzotyczne alkohole, przy czym warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie dobrze komponują się z typowo polskim, stosunkowo ciężkim jedzeniem. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie przynajmniej kilku butelek wódki, po którą z pewnością sięgnie przynajmniej kilkoro gości. Wódka wspomaga bowiem trawienie, w przeciwieństwie do innego rodzaju ciężkich alkoholi. W ostateczności można wykorzystać ją do przygotowywania drinków, zatem w jakiś sposób na pewno goście zrobią z niej użytek. Piwo natomiast warto podać na weselu, które organizowane jest latem. Napój ten przyjemnie chłodzi, a w dodatku jest stosunkowo lekki, dlatego sprawdzi się właśnie w upalne dni. Tymczasem zimą piwo nie cieszy się aż tak dużą popularnością, dlatego pary młode, które biorą ślub w chłodniejszych miesiącach, niekoniecznie muszą je zamawiać. Bardzo często piwo można domówić w restauracyjnym barze, więc każdy, kto zechce, będzie mógł po nie sięgnąć. W ostatnim czasie na weselach popularnością cieszą się mocniejsze alkohole, takie jak whiskey czy rum. Rzeczywiście, warto zakupić kilka butelek szlachetniejszych trunków, aby nieco urozmaicić ofertę alkoholi dla gości. Z drugiej jednak strony nie mogą one stanowić podstawy alkoholowego stołu, gdyż same w sobie sam dosyć ciężkie. Co więcej, nie każdy gustuje w tego rodzaju trunkach.

Czym się kierować, wybierając alkohol na wesele?

Wybierając alkohol na wesele, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Idealnie, jeśli para młoda zna gusta przynajmniej większości zaproszonych osób. Dzięki temu o wiele łatwiej zdecydować o tym, jakie trunki staną na stole weselnym, a jakie nie będą cieszyć się powodzeniem. Niemniej jednak para młoda nie zawsze wie, co zechcą pić podczas imprezy goście. Dlatego też warto postawić na swego rodzaju mix, dzięki któremu każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Kolejnym aspektem, jaki warto wziąć pod uwagę, jest menu. Jeśli podczas imprezy goście będą spożywać ciężkie potrawy, to o wiele lepiej postawić na tradycyjną wódę. Wysokoprocentowe, aromatyczne alkohole mogą się bowiem nie okazać najlepszym towarzyszem tego rodzaju dań. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy goście zaproszeni są jedynie na obiad i deser. Wtedy też można zaproponować im szklaneczkę czegoś mocniejszego i dosyć nietypowego. Dobrze również zastanowić się nad przeznaczeniem alkoholu, który ewentualnie pozostanie po imprezie. O ile wódkę czy piwo nietrudno w jakiś sposób zagospodarować, o tyle z mocniejszymi alkoholami może pojawić się pewien problem, ponieważ z reguły nikt nie pija ich na co dzień.

W razie wątpliwości z pomocą przychodzi hurtownia alkoholi na wesele, której pracownicy są w stanie fachowo doradzić, głównie ze względu na duże doświadczenie w tej materii. Przy zakupie alkoholu na wesele warto pamiętać także o własnych preferencjach. Para młoda decyduje, czy – przykładowo – będzie chciała dodatkowo obdarować swoich gości alkoholem w podziękowaniu za przybycie na imprezę. Jeśli tak, to musi ona rozważyć, jakie alkohol zakupi na prezent. W praktyce najlepiej sprawdzają się uniwersalne trunki, takie jak na przykład wódka, ponieważ można je wykorzystać na wiele sposobów. Wódka z jednej strony jest praktycznym, a z drugiej strony eleganckim alkoholem, który spokojnie można wręczyć gościom w prezencie. Dodatkowo jej zakup w większych ilościach nie narazi pary młodej na duże wydatki, w przeciwieństwie na przykład do alkoholi z wyższej półki. Koncepcję alkoholi weselnych warto więc zaplanować z przynajmniej dwu lub trzymiesięcznym wyprzedzeniem.