Jak wypozycjonować stronę? Praktyczne porady

pozycjonowanie

Współczesne sektory usługowy i handlowy nierozerwalnie łączą się z marketingiem internetowym. Obecnie to właśnie to medium stanowi najpotężniejsze narzędzie. Oznacza to ogromną liczbę użytkowników portali społecznościowych czy wyszukiwarek. Wśród nich króluje oczywiście Google, które nieustannie pracuje nad tym, by odwiedzający odczuwali jak największą satysfakcję z uzyskanych wyników na konkretne zapytanie. Chodzi tutaj przede wszystkim o ich wartość merytoryczną, atrakcyjność wizualną, ale też kompatybilność z samym hasłem wpisanym w wyszukiwarce.

Co rozwój internetu oznacza dla przedsiębiorców?

Obecnie działania marketingowe podejmuje się w sieci za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji, np. poprzez stworzenie własnej strony internetowej, prowadzenie kont firmowych na social media, stosowanie mailingu w ramach newsletterów oraz wiele innych.

Jednak bez wątpienia najważniejsza jest strona internetowa – zarówno w przypadku usługodawców, jak i sklepów on-line. Wszystko dlatego, iż coraz większa liczba konsumentów swoje decyzje zakupowe podejmuje w oparciu o wyniki dostarczone przez wyszukiwarkę. Co więcej, szacuje się, że około 80% użytkowników nigdy nie opuszcza pierwszej strony. Dlatego znalezienie się na niej wiąże się nie tylko z większym ruchem na stronie, ale również szerszym zainteresowaniem towarami czy usługami. Z tego względu jednym z podstawowych działań marketingowych jest pozycjonowanie strony internetowej.

Czy pozycjonowanie strony jest skuteczne?

Jak wypozycjonować stronę, aby jej miejsce na liście wyników znacząco się polepszyło? Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Pracownicy firmy adshock.pl, którzy zajmują się tego rodzaju działaniami, przyznają, iż niezbędne jest działanie wielopłaszczyznowe.

Na początku ważna jest także cierpliwość, ponieważ efekty pracy stają się widoczne po co najmniej po trzech miesiącach. Aby pozycjonowanie przyniosło jak najlepsze rezultaty, trzeba stwierdzić w pierwszej kolejności, które obszary strony wymagają poprawek. W tym celu agencje SEO przeprowadzają audyt. Na jego podstawie zbierają dane na temat tego, które elementy strony sprawiają, iż jest ona niżej notowana na liście wyników. Taki audyt oparty jest o algorytmy Google, które nieustannie się zmieniają i poddawane są kolejnym innowacjom.

Jak wypozycjonować stronę www?

Jedną z podstawowych czynności jest prześledzenie treści na stronie pod kątem słów kluczowych. Są to hasła, które użytkownicy przeglądarki wpisują w nawiązaniu do poszukiwanych produktu, usługi czy zagadnienia. Jednak samo umieszczenie słów kluczowych w tekście z uwagi na algorytm niewiele daje. Motor wyszukiwarki dba o to, aby treści, które ukazują się internaucie, były dla niego wartościowe. Dlatego bardzo istotna jest atrakcyjność wizualna tekstu, czyli stosowanie pogrubień, podział na akapity oraz poprawność językowa.

Jak wypozycjonować stronę internetową, aby zwiększyć na niej ruch? Przede wszystkim warto wiedzieć, iż proces ten może przebiegać wedle dwóch strategii: on-side i off-side. Wszelkie czynności przeprowadzane bezpośrednio na stronie, jak modyfikacje grafik, treści czy kodu źródłowego zaliczyć można do działań on-side. W przypadku zadań w ramach off-side można mówić na przykład o link buildingu. To również jeden z bardzo popularnym i sprawdzonych sposób na wypozycjonowanie strony internetowej. Link building stanowią odnośniki do danej witryny umieszczone na portalach zewnętrznych, czyli innych stronach, blogach itp. Algorytm Google traktuje takie podlinkowane witryny jako bardziej wiarygodne i atrakcyjne. 

Jak wypozycjonować stronę w Google, aby natychmiast polepszyć jej miejsce na liście wyników?

W tym przypadku nie można mówić o pozycjonowaniu strony, a o skorzystaniu z płatnej reklamy. Wtedy witryna pojawia się w formie linku sponsorowanego, na samej górze wyników. Jest to także jeden ze sposobów pomocniczych na skuteczne wypozycjonowanie strony. Jednak narzędzie takie, jak Google Ads sprawdza się dopiero wtedy, gdy jest wykorzystywane świadomie i w oparciu o wiedzę z tego zakresu.