Kiedy poprawa po rehabilitacji?

rehabilitacja

Rehabilitacja to długotrwały proces, który często wymaga aktywnego uczestnictwa w ćwiczeniach. Postępy w rehabilitacji początkowo mogą być trudne do zauważenia, szczególnie jeśli pacjent chciałby od razu odzyskać sprawność fizyczną lub manualną. Fizjoterapeuta przygotuje dla Ciebie co najmniej kilkumiesięczny plan ćwiczeń i zabiegów, jednak ich skuteczność będzie zależna również od Twojej determinacji. A kiedy można się spodziewać poprawy po rehabilitacji?

Trudne początki

Jeśli zastanawiasz się, kiedy poprawa po rehabilitacji może nastąpić, to pamiętaj, że początki bywają wyjątkowo trudne. Po pierwsze sesji, na której fizjoterapeuta rozmasuje bolesne miejsca, możesz odczuwać wzmożony ból. Wówczas nie należy się zniechęcać, ponieważ proces ten jest konieczny, aby pozbyć się stanów zapalnych, przykurczów lub innych równie poważnych problemów. Poza tym wybierając rehabilitacje Chrzanów, miej na uwadze, że pierwsze efekty mogą nie być dostrzegalne gołym okiem. W takiej sytuacji poproś fizjoterapeutę, aby pokazał Ci, jak zwiększyła się ruchomość danej kończyny lub jak cofnęła się dana zmiana. Gdy zobaczysz rezultat swojej ciężkiej pracy, zyskasz motywację do dalszego wysiłku.

Indywidualna sytuacja pacjenta

Proces rehabilitacji może trwać miesiącami lub nawet latami w zależności od indywidualnej sytuacji danego pacjenta. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy efekty po rehabilitacji się pojawią, to przede wszystkim porozmawiaj o tym z fizjoterapeutą, który już po kilku spotkaniach będzie w stanie ocenić przebieg Twojego leczenia. Może się bowiem okazać, że przy Twoim schorzeniu rezultat będzie widoczny dopiero za pół roku. Dodatkowo w trakcie rehabilitacji mogą się ujawnić nowe problemy, które będą wymagały zlecenia dodatkowych zabiegów. Dlatego to ważne, aby mieć realistyczne oczekiwania względem prowadzonej terapii.

Metoda małych kroków

W trakcie rehabilitacji fizjoterapeuta często musi rozmasować lub rozruszać partie ciała, które były zaniedbywane latami. Odwrócenie pewnych procesów będzie wymagało czasu i dużego wysiłku ze strony rehabilitanta. Nierzadko pacjent otrzyma także zalecenia, aby ćwiczyć samodzielnie w domu. Dlatego potraktuj rehabilitacje, jako metodę małych kroków, które powoli przybliżą Cię do celu. Ciesz się z każdego sukcesu i nie zniechęcaj się chwilowym brakiem postępów. A jeśli chcesz wiedzieć, kiedy poprawa po rehabilitacji będzie możliwa, to pamiętaj, że Ty również masz bardzo duży wpływ na skuteczność prowadzonej terapii. Stosując się ściśle do wskazówek fizjoterapeuty i sumiennie wykonując jego polecenia, możesz sprawić, że pożądany rezultat pojawi się zdecydowanie szybciej.

To całkowicie naturalne, że zastanawiasz się, kiedy efekty rehabilitacji będą widoczne. Nie zapominaj jednak, że jest to proces, który wymaga Twojego zaangażowania i cierpliwości. Jeśli zaufasz fizjoterapeucie i będziesz regularnie ćwiczyć lub uczęszczać na wskazane zabiegi, to wkrótce zobaczysz upragniony rezultat, który znacznie przybliży Cię do odzyskania pełnej sprawności fizycznej.