Czy tusz do drukarki może się przeterminować?

drukarka

Drukowanie dużych ilości dokumentów często wiąże się z zakupem atramentów w opakowaniach zbiorczych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić duże kwoty pieniędzy, ale pojawia się pytanie: co z terminem ważności na tuszu do drukarki? Pakowane są zazwyczaj po kilka sztuk do jednego opakowania i mają tę samą datę. W związku z tym przeterminowany tusz do drukarki jest dość częstym problemem. Ta kwestia oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zostały zawarte w poniższym artykule.

Czy tusze do drukarek mają termin ważności?

Odpowiedź brzmi: tak! Najczęściej występującą datę ważności tuszu stanowi okres 2-3 lat. Na właściwości produktu może jednak wpłynąć wiele dodatkowych czynników, dlatego tak ważne jest odpowiednie przechowywanie. Co wpływa na przedwczesne przeterminowanie się tuszu do drukarki? Przede wszystkim nadmierne nasłonecznienie, wilgoć i skrajne temperatury. Dlatego w dalszej części artykułu przedstawione zostały sposoby na odpowiednie przechowywanie zapasów.

Wiele osób zastanawia się też, czy można używać tuszu po terminie ważności. Ciężko jest jednoznacznie na to odpowiedzieć, ale na pewno to dość ryzykowne działanie ze względu na prawdopodobieństwo uszkodzenia drukarki. Najważniejszą zasadą jest kontrolowanie, czy produkt nie wysechł. Upływ czasu i nieodpowiednia temperatura wpływają na zbrylenie zawartości – a to może uszkodzić sprzęt.

Co prawda, często przeterminowany tusz może wykonać wydruk, ale wysoce prawdopodobne, że będzie on złej jakości. Przede wszystkim warto wybierać dobre atramenty. Wówczas istnieje mniejsze ryzyko zbyt bladych wydruków. Przykładem takiego produktu jest tusz HP DeskJet 2710.

Czy tusz do drukarki może się przeterminować? Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim zadbajmy o prawidłowe przechowywanie tuszów i tonerów, co w praktyce nie jest trudnym zadaniem. Warto poznać podstawowe zasady, które pozwolą nam uniknąć ewentualnych niespodzianek, takich jak uszkodzenie wkładów. Przestrzeganie zasad nie jest w żadnym stopniu kłopotliwe. Dlatego tym bardziej warto je zapamiętać i wracać do nich za każdym razem, gdy zamawiamy większy zapas tuszu do drukarki.

Jak powszechnie wiadomo, rzeczywistością rządzi pośpiech, dlatego pierwszym przykazaniem jest nieprzerywanie ciągłości zadań, które wykonujemy. Każdy z nas ma swoją strategię wydajanej pracy. Jedną z najważniejszych i podstawowych metod pozwalających na uniknięcie nieplanowanych przestojów w pracy jest gromadzenie zapasów materiałów biurowych, w tym tuszy do drukarki.

Kilka ogólnych zasad dotyczących przechowywania tuszy do drukarek

Warto zacząć od reguł, których należy przestrzegać zawsze bez względu na fakt, czy mowa o przechowywaniu kaset z tonerem, czy też kartridżów z tuszem do drukarki. Po pierwsze, wkłady należy trzymać w miejscu, do którego nie będą miały dostępu dzieci i zwierzęta domowe, To bardzo ważne, ponieważ środki drukujące zawierają substancje toksyczne. Wiadomo, że gdy trafiają na papier, nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku kontaktu danej substancji z oczami lub, co gorsza, gdy zostaną połknięte przez dziecko lub domowego pupila. Maluchy nie wiedzą o toksyczności, a taki zasobnik może z pozoru wydać się dla nich wyjątkowo atrakcyjną zabawką. Podobnie dzieje się w przypadku znudzonych psów i kotów, które pod nieobecność właściciela mogą dla zabawy pogryźć kartridż.

Mimo tego, że wkłady do drukarek nie są artykułami spożywczymi, posiadają swój termin przydatności do użycia. Warto robić zapasy, ale tylko w takiej ilości, którą jesteśmy w stanie realnie zużyć. Kiedy dojdzie do przeterminowania, tusz do drukarki może stracić swoje właściwości, przez co nie tylko zmarnujemy pieniądze, ale też obciążymy planetę zbędnymi odpadami.

Pamiętajmy też, że wkłady możemy wyjąć z oryginalnego opakowania dopiero bezpośrednio przed zamontowaniem ich w drukarce! Jeśli były zabezpieczone zaślepkami, nie wyrzucajmy ich. Mogą okazać się przydatne, gdyby zaszła konieczność wyjęcia wkładu, który został już zamontowany w drukarce.