Pomoc psychologiczna po adopcji – dla kogo?

terapia rodzinna

Podjęcie decyzji dotyczącej adopcji to jedna z najważniejszych chwil w życiu człowieka – zarówno rodzica, jak i dziecka. Nowy członek rodziny kompletnie zmienia nie tylko dotychczasową codzienność, ale również sposób postrzegania świata osób, z którymi mieszka. Co więcej, niezwykle często okazuje się, że adoptowana pociecha na początku nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i na własną rękę próbuje poradzić sobie z rodzącymi się przez to problemami – z różnym skutkiem.

Niekiedy także rodzice czują się przytłoczeni zachodzącymi zmianami czy zachowaniami dziecka, a wtedy nie wiedzą, co począć. W takich sytuacjach warto sięgnąć po pomoc psychologiczną po adopcji.

Pomoc psychologiczna po adopcji – kiedy warto się na nią zdecydować?

Wsparcie o charakterze psychologicznym to bardzo ważna kwestia w przypadku jakichkolwiek problemów w rodzinie adopcyjnej. Pomoc specjalisty umożliwi uporanie się z kryzysem, uzyskanie dodatkowych wskazówek co do wychowywania dziecka czy doradzenie, w jaki sposób zareagować na pewne zachowania, gdy te już się pojawiły.

Pomoc psychologiczna po adopcji przydaje się w momentach, gdy dziecko okazuje się być inne, niż oczekiwali tego rodzice. Dorośli muszą zdać sobie sprawę, że pociecha, która zamieszkała w ich domu, ma własną historię, wyuczone reakcje na pewne sytuacje, a także odmienny tok myślenia z uwagi na inny bagaż doświadczeń. Rodzice powinni nauczyć się akceptować różnice, jeśli nie stanowią powodu niewłaściwego czy szkodliwego zachowania. Niektórym sprawia to niemałe trudności, co jest całkowicie naturalne. W takiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia psychologa, który pomoże nawiązać lepszy kontakt rodziców z pociechą.

Co więcej, wsparcie psychologiczne po adopcji jest także nieocenione wtedy, gdy nowy członek rodziny nie potrafi nawiązać pozytywnych stosunków z przyrodnim rodzeństwem. Pociechy o wiele prościej odbierają pewne rzeczy, dlatego pojawienie się brata lub siostry niebędących biologicznym potomstwem rodziców może powodować różne reakcje. Aby dzieci nawiązały dobry kontakt oraz zaczęły z czasem traktować się jak rodzeństwo, warto je wesprzeć w tym procesie. A wtedy wiedza psychologa jest nieoceniona.

Fundacja Służby Rodzinie “Nadzieja – pomoc psychologiczna po adopcji

Jako Fundacja Służby Rodzinie “Nadzieja” pomagamy nie tylko osobom chcącym przyjąć pod swój dach dziecko spragnione miłości. Służmy wsparciem również rodzicom, którzy podjęli się tego wyzwania, a teraz próbują mu sprostać. Doskonale wiemy, jak trudne mogą być dobre wprowadzenie adopcyjnego dziecka do swojej rodziny, pomoc w zaaklimatyzowaniu się w nowych warunkach, nauka spełniania ról nadanych mu przez społeczeństwo czy nawiązywanie relacji z osobami, które od teraz są jego bliskimi. To ogrom zmian, jakim musi podołać nie tylko pociecha, ale również rodzice. Aby jeszcze bardziej wesprzeć ich w wychowywaniu dziecka, zapewniamy profesjonalną pomoc psychologiczną po adopcji.

Aby skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej po adopcji, wystarczy się z nami skontaktować za pośrednictwem numeru telefonu, adresu e-mail lub osobiście, w siedzibie Fundacji “Nadzieja” w Łodzi.