Niezbędne narzędzia ogrodnicze

0

Każdy początkujący i profesjonalny ogrodnik wie, jak ważne i przydatne są różnorodne narzędzia ogrodnicze. Dzięki nim bez problemu można zadbać o ozdobne rośliny, warzywny ogródek i trawnik wokół budynku, ciesząc się ich przyjemnych wyglądem i obfitym kwitnieniem. Wśród najpotrzebniejszych akcesoriów znajdują się między innymi sprzęty do bieżącej pielęgnacji terenu – szpadle i taczki, utrzymywania porządku – szufle i beczki spożywcze oraz wykonywania nasadzeń – łopatki i motyki. Jakie produkty i dlaczego warto posiadać w swoim domku narzędziowym?

Wszechstronne narzędzia ogrodnicze

Podstawowym wyposażeniem każdej osoby dbającej o swój teren są uniwersalne narzędzia ogrodnicze. Wśród nich obowiązkowo powinien znaleźć się szpadel zakończony ostrym szpicem. Będzie on przydatny do przekopywania terenu, prac ziemnych, sadzenia roślin lub mieszania podłoża z nawozami. Obok szpadla dobrze będzie posiadać widły. Pozwolą one na spulchnienie miejsc pod uprawy, przerzucenie kompostu czy delikatne okopanie roślin zasilonych obornikiem. Jeżeli na Twoim terenie często pojawiają się chwasty, niezbędna będzie solidna motyka. Umożliwi ona wygodne wzruszenie gleby, usunięcie niepożądanych roślin oraz wykonanie kopczyków, które zabezpieczą nasadzenia na czas zimy. Cenną pomocą będą również taczki – warto wybrać model z trwałej stalowej blachy, wyposażony w dmuchane koła. Taczka pozwoli nam w poręczny sposób przewozić sadzonki, ziemię, piasek i kamienie oraz inne sprzęty do prowadzenia prac w ogrodzie.

Narzędzia do utrzymywania porządku

Jeżeli lubisz, by w Twoim ogrodzie zawsze panował porządek, koniecznie zaopatrz się w wysokiej jakości grabie. W sklepach ogrodniczych dostępne są zróżnicowane modele, które pozwolą na prowadzenie wszechstronnych prac na terenie posesji. Warto posiadać przynajmniej dwa rodzaje – klasyczne oraz do liści. Pierwsze z nich przydadzą się do wyrównywania ziemi po przekopaniu i sprzątania pozostałości po przycinaniu drzew i krzewów. Drugie natomiast sprawdzą się do usuwania opadłych jesienią liści. W bieżącym utrzymaniu porządku pomoże Ci także beczka spożywcza. Wykonana z grubego tworzywa, umożliwi przechowywanie deszczówki, gromadzenie zebranych warzyw lub cebulek, a także przygotowanie większej ilości domowej roboty odżywki do roślin. Warto zdecydować się na zakup używanej beczki spożywczej; będzie ona tak samo zdatna do użytku, a zarazem nie nadwyręży zanadto Twojego budżetu przeznaczonego na kupno akcesoriów ogrodniczych.

Akcesoria do sadzenia i pielęgnacji trawnika

Planujesz posadzić w swoim ogrodzie ozdobne rośliny lub warzywa? Przyda Ci się łopatka do sadzenia wyprodukowana z metalu bądź trwałego tworzywa. Dzięki niej bez trudu wykonasz dołek odpowiedniej wielkości, umieścisz w nim sadzonkę oraz przysypiesz ją warstwą podłoża. Warto posiadać zarówno szerszy, jak i węższy egzemplarz, który umożliwi wykopanie otworu o wielkości precyzyjnie dopasowanej do rozmiaru sadzonej rośliny. W każdym ogrodzie niezbędna jest również kosa lub kosiarka. Możesz zdecydować się na zakup ręcznej podkaszarki lub modelu na kołach, które będą zasilane prądem elektrycznym lub odpowiednim paliwem. Dzięki nim Twój trawnik zawsze będzie idealnej wysokości, ciesząc Twoje oczy estetycznym wyglądem od wiosny aż do jesieni. W bieżącym utrzymaniu murawy pomoże Ci również aerator, który napowietrzy powierzchnię zieleńca, sprzyjając jego regeneracji oraz ułatwiając zwalczanie mchu.
Narzędzia ogrodnicze to obowiązkowe wyposażenie każdej osoby, która przynajmniej raz na jakiś czas wykonuje prace w ogrodzie. Ich poszczególne rodzaje pozwolą na prowadzenie wszechstronnych działań, dzięki którym wszystkie nasadzenia oraz murawa będą w dobrej kondycji przez cały rok. W przydomowym schowku na akcesoria powinny znaleźć się zarówno modele uniwersalne – szpadel, widły i motyka, jak i bardziej specjalistyczne – grabie, łopatki do sadzenia, kosiarka czy aerator. Umożliwią one realizację kompleksowych prac pielęgnacyjnych, niezależnie od wielkości i całokształtu terenu, jakim będziesz się opiekować.

Co na przechowanie deszczówki?

Jeśli chcemy zaradnie korzystać z dobrodziejstw, jakimi obdarza nas przyroda, nie pozwólmy, aby zmarnowała się woda z opadów deszczowych, która jest bardziej miękka i przyjazna dla roślin niż woda sprowadzana do naszych domostw. Jak jednak ją przechowywać? Możemy w tym celu zaopatrzyć się w specjalną beczkę o znacznej pojemności, z której następnie będziemy przelewać wodę za pomocą pompy do węża ogrodowego lub ręcznie do konewki. Z ofertą wykonanych z grubego tworzywa i mogących pomieścić dużą ilość deszczówki beczek zapoznamy się na stronie: pph-kif.pl. Jeżeli po pewnym czasie od użytkowania stwierdzilibyśmy, że brakuje nam czasu na wtórne wykorzystanie deszczówki, beczkę zakupioną o wspomnianego sprzedawcy możemy wykorzystać również do przechowywania produktów spożywczych takich jak m.in. ogórki czy oliwki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *